Krediye talep,faiz oranlarına indirim

Çerkezköy’de bulunan bankaların Şube Müdürleri 2008’de yaşanan krizde ortaya çıkan ödeme sıkıntılarının geride kaldığını söylediler. Ziraat Bankası Müdürü Memduh Eser, kredi almak için vatandaşların yoğun talebi olduğunu belirtirken, en fazla talebin konut ve tüketici kredisine olduğunu söyledi.

Krediye talep,faiz oranlarına indirim
22 Aralık 2010 Çarşamba 00:00

Çerkezköy Ziraat Bankası Müdürü Memduh Eser, 2008 yılında yaşanan krizle birlikte kredi oranlarının ve faizlerinin yükseldiğini belirtirken, "Krizin etkileri atlatıldığı bu dönemde ise kredi oranları ve faizleri düşerek çok cazip bir duruma gelmiştir" dedi.
 
KONUT VE TÜKETİCİ KREDİSİNE TALEP YOĞUN
    Meduh Eser kredi almak için vatandaşların yoğun talebi olduğunu söylerken, en çok talebin konut ve tüketici kredisine olduğunu ve bu sene 3 bine yakın kişinin kredi için Ziraat Bankası'na başvurduğunu söyledi. Vatandaşların geri ödemede bir sıkıntı yaşamadığını da söyleyen Eser, bunda kredi faiz oranlarının düşük olmasının ve insanların krizin etkisinden kurtulmasının etkili olduğunu söyledi. Bazı ulusal gazetelerin Ziraat Bankası’nın kredi oranlarını yüksek gösterdiğini belirten Eser, "Bunlar tamamen yanlış yapılan haberlerdir. Ziraat Bankası'nın kredi oranlarının diğer bankalarla ya aynıdır ya da daha uygundur" dedi.

KREDİ ORANLARI NASIL?
    "2011 yeni yıl kredi kampanyası" hakkında bilgi veren Eser, bin ila beşbin lira tüketici kredisi alan bir kişinin 6 ay ödeme de %0,49 oranında, 60 ay ödemede ise  %0.93 oranında faiz oranıyla kredi alabildiğini, konut kredisinde 12 aylık %0,75, 120 aylık %0,82  faiz oranıyla kredi alabildiğini, taşıt kredisinde ise 6 aylık %0.80, 60 aylık %0.85 oranıyla kredi alabildiğini söyledi.

FAİZ ORANLARINDA İNDİRİM
    Akbank Çerkezköy Şube Müdürü Erol Taşdelen de Merkez Bankası'nın kredi kartı işlemlerinde faiz oranlarında indirime gittiğini söyledi. Taşdelen 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren Türk Lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranının yüzde 2,26'ya, aylık azami gecikme faizi oranının ise yüzde 2,76'ya düşürüldüğü ifade etti.
Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı Türk Lirası için yüzde 2,26, ABD doları için yüzde 2,02 ve euro için yüzde 1,90 oranında olacağını belirten Taşdelen, aylık azami gecikme faizi oranı ise Türk Lirası için yüzde 2,76, ABD doları için yüzde 2,52 ve euro için ise yüzde 2,40 olarak belirlendiği de söyledi.

KREDİ KARTI YERİNE TÜKETİCİ KREDİSİ KULLANIN
    Merkez Bankası yöneticileri ise faiz oranlarında yapılan indirimler hakkında şu bilgileri verdiler: ''Söz konusu oranlar azami oranlar olup, bankalarca kredi kartı işlemlerinde 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanması mümkün bulunmamaktadır. Bankalar bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebilecektir.  
    1 Mart 2011 tarihinden itibaren gelecek üç aylık dönem için geçerli olacak azami faiz oranları bu tarihten önce yine Bankamız tarafından kamuoyuna duyurulacaktır. Bankalar, diğer ülkelerde olduğu gibi, kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlemektedir. Bu nedenle, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır.''

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.