Tekirdağ cazibe merkezi olacak

Tekirdağ'ı Büyükşehir statüsüne kavuşturduklarını belirten TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve Tekirdağ AK Parti Milletvekili Özlem Yemişçi, "Büyükşehir statüsüne kavuşturduğumuz

Tekirdağ cazibe merkezi olacak
07 Şubat 2013 Perşembe 08:44

Tekirdağımızın her türlü imkândan maksimum derecede faydalanması için yoğun çalışmalarımız artarak devam etmektedir. Şehrimizin, yatırımların odağında bir cazibe merkezi olarak gösterilmesi, bütün Tekirdağlılar için gurur kaynağıdır" açıklamasını yaptı


Tekirdağ'ın yakaladığı pozitif gelişim ivmesini günden güne yukarlara taşıyacağına inandığını belirten TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve Tekirdağ AK Parti Milletvekili Özlem Yemişçi, "İnanıyorum ki önümüzdeki süreçte Türkiye’nin en büyük metropolleri arasında yer alacaktır" dedi.
FARKINDALIĞIN ARTMASI LAZIM
Neye sahip olduğumuzu bilir, kapasitemizin ne kadar farkında olursak, ileriye dönük koymuş olduğumuz hedefler o kadar ulaşılabilir olacaktır. Bazı bilimsel veriler ve teknik bilgiler ile şehrimizin potansiyeline olan farkındalığı artırmak isterim" diyen BMM Başkanlık Divanı Üyesi ve Tekirdağ AK Parti Milletvekili Özlem Yemişçi şunları söyledi:
TOPRAKLARIMIZIN %60'I TARIMA UYGUN
"Şehrimizin yüzölçümünün % 60’ı tarımsal faaliyete son derece uygundur. Zira, biitkisel üretimde birim alandan alınan verimin, ülke ortalamasının epeyce üzerinde olması, hemşerilerimizin de bu konudaki bilincini apaçık ortaya koymaktadır. Ancak, ülke ortalaması hiçbir zaman bizim için bir başarı kriteri olmamalı, tam aksine daha fazlasını da yapabileceğimiz konusunda bizleri cesaretlendirmeli ve teşvik etmelidir.
İKLİM ELVERİŞLİ
İlimizin yıllık 600 mm ortalama yağış alması, ekolojinin hayvansal ve bitkisel üretim için oldukça uygun olması, Tarıma dayalı sanayinin (Un, bitkisel yağ, süt ürünleri, dericilik, tekstil, içecek, hazır gıda vb.) gelişmiş olması, bizi sayılı metropoller arasına sokmak için yeter de artar bile. Ayrıca ürettiklerimizin satışı noktasında, AB ülkeleri ve İstanbul gibi pazarlara yakın olmamız, diğer büyükşehirler arasında bizi oldukça öne çıkartır."
YÜRÜMEYE DEVAM EDİYORUZ
"Hizmet için çıktığımız bu yolda, karşılaştığımız hiçbir engellemeye ve karalamaya aldırış etmeden, hemşerilerimizin desteğiyle yürümeye devam ediyoruz" diye açıklamasına devam eden Tekirdağ Milletvekili Yemişçi şöyle devam etti:
"Halkımızın kendisi için yapılanları, sandıkta bizlere takdir ve teveccüh olarak sunması, siyasi rant ve menfaat çevrelerine karşı, vakur ve dimdik durma konusunda bizlerin azmini artırmıştır.
RAKAMLAR YALAN SÖYLEMEZ
Aslında sadece tarımsal verilere bakarak bile Tekirdağ’ın yaşadığı gelişimi takdir eden halkımızın güveninin boşa çıkmadığı anlaşılabilir. 2002 yılında bizlere inanarak zirveye taşıyan Türk halkına, iktidarımız döneminde icraatlarımızla teşekkür ettik. Rakamlar yalan söylemez gerçeğinden hareketle, 10 yıllık iktidarımız döneminde sadece Tekirdağ’da yaşanan büyük gelişmeleri gözler önüne sererek hemşerilerimizin de bizi iktidar yapmakla ne kadar isabetli karar verdiği noktasına dikkatlerinizi çekmek isterim.
TARIMDA 64 MİLYON DOLAR İHRACAT
Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) verilerine göre Tekirdağ’da 2011 yılı içerisinde sadece tarım ürünleri olarak 64 milyon dolar ihracat gerçekleştirilmiştir.
İlimizde 2002 yılında tarımsal destek 47,4 milyon TL iken, 2012 yılında bu oran % 272 artış göstererek 176,2 milyon TL’ye çıkmıştır. 2003–2012 yılları arasında toplam tarımsal destek 1,4 milyar TL’dir.
HAYVANCILIK TA TABLO DAHA İYİ
Hayvancılık sektöründe tablo daha mükemmeldir. 2002 yılında 2.4 milyon TL hayvancılık desteği veriliyorken şehrimize, 2012 itibariyle 43,4 milyon TL hayvancılık desteği verilmiştir. Artış tamı tamına %1.708. 2003-2012 yılları arasında verilen toplam hayvancılık desteği ise 198,3 milyon TL’dir.
NE KADAR HİBE AKTARILDI?
Tekirdağımıza 2006-2012 yılları arasında aktarılan hibe miktarı 7,6 Milyon TL’dir. Aynı yıllar içerisinde 45 adet kırsal kalkınma yatırım tesisine ilimiz kavuşmuştur.
KREDİLER GERİ DÖNÜYOR
Son olarak tarımsal kredi kullanımına bakacak olursak, 2002 yılında toplam 13,1 milyon TL tarımsal kredi kullanılıyorken, 31 Aralık 2012 itibariyle bu rakam 635,4 TL’ye çıkmıştır. İktidara geldiğimiz tarih olan 2002 yılında tarımsal kredi faiz oranı % 59 seviyelerindeyken, 2012 yılında bu oran % 0-7,5 aralığına kadar gerilemiştir. Kredilerin geri dönüşümüne gelince, 2002 yılında Ziraat Bankası aracılığı ile kullanılan tarım kredilerinin sadece %38 oranında geri dönüşümü oluyorken, 2012 yılında bu oran %98 seviyesine ulaşmıştır. Çiftçinin durumuyla ilgili felaket tellallığı yapmaya çalışanları rakamların yansıttığı gerçekle baş başa bırakırken, konunun takdirini de değerli kamuoyuna bırakıyorum.
TEŞEKKÜR ETTİ
Tüm bu bilgiler ışığında; geleceğin kalkınan, gelişen ve en üst seviyede refah  seviyesine kavuşmasını arzu ettiğimiz Tekirdağ, bizlerin gece gündüz demeden çalışması ve sizlerin desteğiyle hedeflerinin hepsine birer birer ulaşacaktır. Çıktığımız bu yolda desteklerini bizden esirgemeyen değerli hemşerilerime  teşekkür ederim."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.