2012 olumlu geçti

Geride bıraktığımız 2012 yılını değerlendiren Çerkezköy Sanayiciler Derneği Başkanı Yıldırım Ulkat, 2012 yılının gerek Türkiye için, gerekse bölgemizdeki sanayiciler için olumlu geçtiğini belirterek, "Ekonomin iyi gitmesi ve işlerin yolunda olması nedeni ile firmalar kapasite arttırımına gitti. İşsizlik azaldı, bölgemizdeki çalışan sayısı arttı. Ayrıca bölgemize yeni sanayiciler gelerek yeni yatırımlar yaptı" değerlendirmesinde bulundu

2012 olumlu geçti
25 Ocak 2013 Cuma 08:12

%15-20 BÜYÜDÜK
2012 yılında Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'ndeki sanayi kuruluşlarının ortalama %15-20 civarında büyüdüklerini  ifade eden Çerkezköy Sanayiciler Derneği Başkanı Yıldırım Ulkat, "2008 yılındaki krizin izlerinin silinmesinin ardından 2011 yılında birçok firma 3 yıllık planlamasını yaptı. Ben kendi şirketimden örnek vereyim. 2011 yılında oturup planlamamızı yaptık ve 2012 yılında borsaya girmeyi ve 2014 yılına kadar her yıl ortalama %15-20 büyümeyi hedefledik. Bu hedeflerimizi  2012 yılında tutturduk. Bölgedeki birçok sanayi kuruluşunun da aynı şekilde bir planlama yaptığını biliyoruz. Bölgemizdeki hemen hemen her firmanın hedefi şartlar ehvenken (Müsaitken) ortalama %15-20 civarında büyümek, kapasite arttırımına gitmek. Bu büyüme oranını 2012 yılı için birçok sanayi kuruluşu tutturdu. Zaten şartlar ehvenken ortalama %15 büyümeyen ve kendini geliştirmeyen bir firma bölgeye gelmesin, yatırım yapmasın" diye açıklama yaptı.
2014'E KADAR PLANLAR VAR
Türkiye ekonomisinin ortalam %4-5 oranında büyüdüğünü, bu büyümede tüm sektörlerin yer aldığını ifade eden Sanayiciler Derneği Başkanı Yıldırım Ulkat, "Reel sektörlerin başında gelen sanayi ise tahminlerime göre %15 ile 20 arasında büyüdü" değerlendirmesini yaptıktan sonra, "Şuanda tüm sanayi kuruluşlarının 2-3 yıllık planlamaları mevcut. Benim kendi şirketimin 2014 yılına kadar planlamasını yaptık. Ama 2014 yılından sonra ne olur, açık olan piyasalar sıkıntıya girer mi, girmez mi bunu şimdiden kestirmek çok zor. Ama gözüken o ki şuanda 2014 yılına kadar işler sıkıntıya gitmeden devam edecek" gibi değerlendirmesini yaptı.
KAPASİTE ARTTIMINA GİDİLDİ
Ekonomideki olumlu gelişmelerin Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'ne ve Trakya'ya olumlu yansımalarının olduğunu ifade eden Çerkezköy Sanayiciler Derneği Başkanı Yıldırım Ulkat, bu olumlu yansımalar neticesinde bölgede üretim yapan firmaların kapasite arttırımına gittiklerini, bunun sonucunda istihdamda artış yaşandığını, işsiz sayısının azaldığını belirterek, "2008 yılındaki krizin ardından Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nin cazibesini arttırmak, burayı bir çekim merkezi yapmak, sanayicilerin Organize Sanayi Bölgesi'nde yer almalarını sağlamak amacı ile başlattığımız çalışmaların meyvelerini bugün topluyoruz" dedi.
ŞAPKAMIZI ÖNÜMÜZE KOYUP DÜŞÜNDÜK
Kriz zamanlarında sanayicinin şapkasını önüne koyduğunu ve 'Krizlerden en az zararla nasıl çıkarım?' sorusunu kendine sorarak düşündüğünü belirten Çerkezköy Sanayiciler Derneği Başkanı Yıldırım Ulkat, "Bu düşünme süresinde sanayicilerimiz krizlerden en az zarar ile Organize Sanayi Bölgeleri'nde oldukları ve yatırım yaptıkları takdirde çıkabileceklerini gördüler. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi olarak 2008 krizinin ardından ciddi talepler aldık. Bu talepler sayesinde arsa satışı ve bölgemize yatırım arttı" değerlendirmesinde bulunduktan sonra şöyle devam etti:
ORTALAMANIN ÜZERİNDE BÜYÜDÜK
"Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi 2008 yılındaki krizin ardından Türkiye ortalamasının üzerinde büyüdü. Kriz zamanı bölgemize olan rağbet, krizin ardından olağan seyreden dönemde daha da arttı. Bu artışın en önemli nedeni bölgemizde altyapının bitmiş olması, sanayicilerin tüm isteklerine cevap verilebilmesi, bölgenin kontrol altında olması başlıca etkenler."
ÇOSB BİR NUMARA
Son 10 yılda Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nin yaptığı yatırımlar, sanayiciye sağladığı olanaklar sayesinde ÇOSB'nin çok kıymetli bir bölge olduğunu ve Türkiye'de gerçek anlamda 1 numara olduğunu kaydeden Çerkezköy Sanayiciler Derneği Başkanı Yıldırım Ulkat, "Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nin her bakımdan Türkiye'de 1 numara olduğu çeşitli ortamlarda ifade ediliyor ama bunun tam olarak anlaşılabilmesi, bu pozisyonunu güçlendirmesi için bu söylemin altını dolduracak çalışmaları bölgedeki sanayiciler olarak yapıyoruz ve bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.
TRAKYA'DA SANAYİ ALTYAPISI KURULUYOR
Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nin değerinin artması ile birlikte Trakya'daki sanayi alanlarının da değerlendiğini ve ÇOSB dışında kalan sanayinin disipline edilmesi, kontrol altına alınabilmesi ve sağlıklı bir şekilde üretim yapılabilmesi için çalışmalar yapıldığını kaydeden Çerkezköy Sanayiciler Derneği Başkanı Yıldırım Ulkat, "Trakya'da sanayi altyapısını yeniden inşa etmek için çalışmalara start verildi. Devlet, Valilikler, yerel yönetimler ve OSB'ler bu işe el atarak, Trakya'da sanayi altyapısı oluşturmak için çalışıyor. İşte son kurulan Islah Organize Sanayi Bölgeleri bunlara örnek" ifadesini kullandıktan sonra Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nin tecrübesi, bilgi birikimi ve çalışmaları ile Trakya'daki sanayi altyapısının oluşmasına öncülük edeceğini söyledi.
HEDEF 1000 İMZA İLE MÜRACAAT
Tekirdağ'daki sanayicileri biraraya toplamak için Tekirdağ'da Sanayi Odası kurulması çalışmalarına start verdiklerini ve kısa sürede 500'ün üzerinde sanayiciden imza topladıklarını belirten Çerkezköy Sanayiciler Derneği Başkanı Yıldırım Ulkat, "Tekirdağ Sanayi Odası kurulbilmesi için 600-650 imza yeterli ama bizim hedefimiz 1000 imzaya ulaşarak, 1000 imza ile Bakanlığa müracaat etmek. Şuanda Tekirdağ Sanayi Odası için imza veren sanayici sayısı 500'ün üzerinde. Bu sayıyı Şubat ayı sonuna kadar 1000'e çıkarıp, başvurumuzu yapacağız" açıklamasını yaptıktan sonra Şubat ayı içerisinde bölge milletvekillerinin ve Tekirdağ Valisi'ni de davet edecekleri bir toplantı yaparak, konu hakkında yetkilileri bilgilendireceklerini kaydetti.
RÜZGAR HER YANDAN SICAK ESİYOR
"Tekirdağ Sanayi Odası kurulması çalışmalarına herkes sıcak bakıyor, önümüzde bariyer yok" diyen Çerkezköy Sanayiciler Derneği Başkanı Yıldırım Ulkat, "Bakanlık, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Valilik, sanayicilerimiz bu olaya sıcak bakıyor. Rüzgarlar her taraftan sıcak ve olumlu esiyor. İnşallah 2013 yılının ilk yarısında bi işi neticelendireceğiz" şeklinde konuştu.
ENERJİ MALİYETLERİNİN AŞAĞI ÇEKİLMESİ LAZIM
Türk sanayisinin dünya ile rekabet edebilmesi ve gücünü koruyup, daha ileriye taşıması için sanayinin en büyük girdisi olan enerji girdilerinin aşağı çekilmesi gerektiğini belirten Çerkezköy Sanayiciler Derneği Başkanı Yıldırım Ulkat, "Doğalgaz ve elektrikte alternatiflerinin bulunması lazım. Sanayici mutlaka daha ucuz enerji kaynaklarına yönelmesi veyahut da inovasyon ile enerjiyi daha verimli kullanmayı öğrenmeli. Çünkü enerji verimliliği artık günümüzde çok değerli. Dünya ile rekabet edebilmek için enerjiyi doğru ve verimli kullanmak zorundayız. Kendi şirketimden buna örnek verecek olursam eskiden bir fırından 10 TL'lik doğalgaz ile 2 birimlik iş yapıyorduk. Yaptığımız inovasyon sayesinde 8 TL'lik doğalgaz ile 10 birimlik iş yapıyoruz" açıklamasını yaptı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.