6 firmaya TRAKYAKA’dan ücretsiz danışmanlık 

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası ile Trakya Kalkınma Ajansı işbirliğinde açılan Dış Ticaret Okulundaki düzenlenen eğitimlerde Çerkezköy TSO’ya kayıtlı 6 firma ihracat yapma konusunda aldıkları eğitimdeki başarıları sebebiyle Trakya Kalkınma Ajansından ihracat konusunda ücretsiz danışmanlık eğitimi almaya hak kazandı

6 firmaya TRAKYAKA’dan ücretsiz danışmanlık 
07 Mart 2017 Salı 20:33

İŞTE O FİRMALAR
Danışmanlık desteği almaya hak kazanan 8 firmanın da 6’sı Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası üyesi olup bu firmalar şunlar: "Doğusan Tekstil, Özcanlar Tekstil, Namlı Plastik, Jefleks, Özpa Plastik, Kardeşler Yapı." 
3 FİRMADAN 2'Sİ AKTİF İHRACAT YAPAR DURUMA GELDİ
Konuyla ilgili yazılı bir açıklamada bulunan Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Proje Geliştirme Yöneticisi Ayşenur Taş şu bilgileri verdi: “Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimize mevcut hizmetlerimizi geliştirerek sunmanın yanında, yeni ve farklı konularda da hizmet sunma niyetindeyiz. Bugün global bir köy haline gelen dünyada, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin de var olması ve hatta söz sahibi olması için her türlü çalışmaya ve gereken işbirliğine varız. Dış Ticaret Okulu da bunlara bir örnektir.Trakya Kalkınma Ajansının geçen yıl düzenlediği aynı programa 3 üyemiz katılmış ve bunlardan ikisi bugün aktif ihracat yapar duruma gelmişlerdir. 
DIŞ TİCARET KAPASİTESİNİN ARTIRILMASINA YÖNELİK
Trakya Kalkınma Ajansının görevlerinden biri de iş ve yatırım ortamının geliştirilmesine yönelik olarak ilgili kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yapmaktır. Bu göreve istinaden, iş ortamının geliştirilmesi adına, bölgemizdeki firmaların dış ticaret kapasitelerinin artırılmasına yönelik 'Dış Ticaret Okulu'nun hayata geçirilmesi kararı alınmış ve alanında uzman eğitmenler ile program oluşturulmuştur. Bu yıl yapılan programdan daha fazla üyemizin istifade edebilmesi için de Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası olarak kapılarımızı Trakya Kalkınma Ajansı ile Dış Ticaret Okuluna sonuna kadar açmış bulunmaktayız. Programda hedef kitle hiç ihracat yapmamış, ihracata yeni başlamış, ihracat faaliyeti kesintiye uğramış veya ihracat kapasitesini artırmak isteyen firmalarımız olarak belirlenmiştir.
HER KONUYU UZMANI ANLATTI
Program kapsamında aşağıdaki konuları kapsayan bilgiler her konunun uzmanınca firmalara aktarılmıştır: 
·         Doğru müşteri segmenti belirleme yöntemleri,
·         Ürün konumlandırma,
·         Pazar araştırma yöntemleri,
·         Dış pazarlara ulaşımda kullanılan bilgi kaynakları,
·         Uluslararası pazarlama, dağıtım kanalları,
·         Ürün destek/müşteri hizmetleri,
·         Lojistik ve tedarik zinciri yönetimi,
·         Ürün kalite standartları ve sertifikasyonlar,
·         Kalite/yönetim/çevre güvence sistemleri 
PROGRAMA 53 TEMSİLCİ KATILDI
Programa, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası üyesi 17 firmanın 23 temsilcisi, toplamda ise Trakya Bölgesinden 24 firmanın 30 temsilcisi katılmıştır. 5 haftaya yayılmış 10 günlük bu eğitim ile firmalarımız her eğitim gününü bir basamak olarak kullanıp eğitim sonunda varış noktası olarak ihracat stratejilerini oluşturmuşlar ve 7 Şubat 2017 Salı günü gerçekleştirilen proje çalıştayında da firmalar bu stratejilerini sunmuşlardır. Programın başlangıcında, çalıştay sonunda stratejisi başarılı bulunan 3 firmaya 5 gün danışmanlık verilmesi planlanmışiken program boyunca firmaların sergiledikleri çaba ve ortaya çıkan başarılı stratejiler Trakya Kalkınma Ajansı’nın 8firmanın danışmanlık hizmeti almasını desteklemeye karar vermesine neden olmuştur. 
ÇERKEZKÖY TSO'DAN 6 FİRMA
Danışmanlık desteği almaya hak kazanan 8 firmanın da 6’sı Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası üyesi olup bu firmalar şunlardır: Doğusan Tekstil, Özcanlar Tekstil, Namlı Plastik, Jefleks, Özpa Plastik, Kardeşler Yapı. Bu 5 günlük danışmanlık süreci, firma ve danışman arasında belirlenecek tarihlere yayılarak, firmaların kendi yerinde verilecektir.
Nihai hedefimiz ise üyelerimizin ihracat stratejilerini oluşturması vasıtasıyla dış pazarlarda iş yapma kapasitelerinin artması ve yeni pazarlara girişlerinin sağlanmasıdır. Böylece Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası olarak 2023 Türkiye İhracat Stratejisi’ne göre 2023 yılında 500 milyar dolar ihracata ulaşılması ve ülkemizin dünya ticaretinde lider ülkeler arasında yer almasına da katkı sağlamış olmayı hedeflemekteyiz.”
 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.