Ahmet ÇETİN: Bölgemiz için geleceği kurgulayan vizyoner projelerle geliyoruz

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nda yeni dönem için Sarı Liste ile seçim hazırlıklarını sürdüren Başkan Adayı Ahmet Çetin, bölgeye kalıcı değerler katacakprojelerini tanıttı. Esnaf, tüccar ve sanayicinin birlikte kazanacağı bütüncül bir yönetim anlayışı ile göreve hazır olduklarını vurgulayan ÇTSO Başkan Adayı Ahmet Çetin, geleceğikurgulamak için yola çıktıklarını belirtti.

Ahmet ÇETİN: Bölgemiz için geleceği kurgulayan vizyoner projelerle geliyoruz
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
05 Ekim 2022 Çarşamba 22:22

Çerkezköy’den Kapaklı’ya, Saray’dan Veliköy’e, Karaağaç’tan Kızılpınar’akadar; bölgenin tüm aktörleriyleistişare içinde çalışacaklarının sözünü veren Ahmet Çetin, ÇTSO üyelerinin hem ülke hem de dünya ticaretinden aldığı payı artırmak için vizyoner projelerle yeni bir dönemi başlatacaklarını ifade etti.

Sarı Liste olarak her meslek grubundan alanında uzman ve güçlü bir ekiple göreve talip olduklarını söyleyen ÇTSO Başkan Adayı Ahmet Çetin, “Adaylığımızı açıkladığımız ilk günden itibaren, özellikle saha ziyaretlerimizde esnafımızdan tüccarımıza, KOBİ’lerimizden sanayicilerimize kadar oda üyelerimizin büyük teveccüh ve desteğini görüyoruz. Ticaretten gelen bir sanayici olarak, üyelerimizin daha fazla ticaret yapması için neye ihtiyacı olduğunu çok iyi biliyoruz. Uzun süredir üzerinde özenle çalıştığımız, altyapılarını hazırlamaya başladığımız, sorunlarımıza kalıcı çözümler getirecek ve birlikte kazanacağımız vizyoner projelerle geliyoruz. Öncelikle esnafımız, tüccarımız ve sanayicimiz arasında yeni bir tedarik köprüsü kurarak, bölgemizdeki ekonomik aktiviteyi artıracağız. Bunun için de esnaf, tüccar ve sanayicimizi  yıl içinde belirli dönemlerde düzenleyeceğimiz ‘Tedarik ve Satın Alma Günleri’nde bir araya getireceğiz. Sanayicilerimizin, ürün ve hizmet tedariği kapsamındaki satın alma operasyonlarında, bölgemizdeki esnaf ve tüccarımıza öncelik vermesini sağlayacak sinerjiyi oluşturacağız. Böylece esnaf ile tüccarımızın ürün ve hizmetlerini, sanayinin kalbine taşıyacağız.” dedi.


Yenilikçi adımlar atarak, bölge için ilkleri gerçekleştirmeyi vaat ettiklerini belirten Çetin, “ÇTSO için bir ilk olacak YÜKSEK İSTİŞARE KURULU mekanizmasını hayata geçireceğiz. Bölgemizdeki duayen sanayici, tüccar ve esnaf üyelerimizden oluşan bu yeni kurul ile odamız bünyesinde bir tecrübe paylaşım ağı kuracağız. Ortak aklın egemen olacağı ve fikirlerin kazanacağı bir ÇTSO hedefliyoruz. Yerel yönetimler, STK’lar, OSB’ler ve Meslek Odalarıyla birlikte oluşturacağımız sinerji ile Türkiye’nin en büyük üretim üsleri arasında yer alan bölgemizi, geleceğe taşıyacak vizyoner projeleri ortak akıl ile hızla hayata geçireceğiz. Yine bir ilke imza atarak, İNSAN KIYMETLERİ OFİSİ projemiz ile nitelikli istihdam hareketini başlatacağız.Kapaklı ve Saray ilçelerimize birer meslek lisesi açacağız. Nitelikli personel istihdamı için sanayi ile mesleki eğitim ilişkisini güçlendirecek ve çalışma hayatına daha donanımlı iş gücünün kazandırılmasının önünü açacağız. Bu kapsamda en çok önemsediğimiz alanlardan biri de Sanayi-Lise-Üniversite iş birliği olacak.

Şeffaf, denetlenebilir ve ulaşılabilir bir yönetim anlayışı ile çalışacağımız yeni dönemde;Odamızın kapılarını tüm üyelerimize sonuna kadar açacak ve bütün meclis toplantılarımızı da canlı olarak yayınlayacağız. Hizmet anlayışımızı bölgemize yaymak için Kapaklı ve Saray ilçelerimizde İrtibat Ofisleri açacağız. Yıllık aidatları, üyelerimizin yükünü hafifletmek için yasal alt sınıra çekecek ve üyelerimize en üst seviyede hizmet sunacağız.Bölge ekonomimize ve ticaretimize güç katacak yeni fiziki Fuar Merkezi projemizin yanı sıra,Odamız bünyesinde bir akredite laboratuvar ve test merkezi kuracağız. Bununla birlikte, bölgemize yeni bir araç muayene istasyonu kazandırmak için de gerekli girişimlerde bulunacağız.” diye konuştu.

Dünyanın hızla değiştiğini ve küresel ticaret ile ekonomide teknoloji kaynaklı dijital bir dönüşümün yaşandığına dikkat çeken Çetin, “ÇTSO’da görevi devraldığımızda bölgemizde faaliyet gösteren esnaf, tüccar ve sanayicilerimizin ürünleri ile hizmetlerini tanıtacağı ve yılın 365 günü açık olacak bir “Dijital Fuar Merkezi" kuracağız. Böylece ticaretimiz dijital platformlarda daha da güçlenecek, hem yurt içi hem de yurt dışındaki potansiyel müşterilerin bir tık kadar yakınında olacağız. Tüm üyelerimizi e-ticaret dünyasına taşıyacak ve dijital platformlarda güçlerine güç katacak “Teknoloji ve Dijitalleşme Ofisi”ni kuracağız.Üyelerimizin odamızla ilgili tüm bilgilere, telefonlarından 7/24 ulaşabileceği “ÇTSO Mobil Uygulama” projesini de en kısa zamanda hayata geçireceğiz. Odamız bünyesinde bir ilki daha gerçekleştirerek; üye firmalarımızın bilgilerini içeren bir “Dijital Üye Kataloğu” hazırlayacağız. Bu katalogda üye firmalarımızın ürün, hizmet ve faaliyet alanlarını listeleyecek, hepimiz bu güncel bilgilere kolaylıkla erişim sağlayacağız.” dedi.

Yeni iş fikri olan girişimcileri destekleyerek ticarete atılmalarını ve şirketleşmelerini sağlayacaklarını vurgulayan Çetin, “Bölgemizdeki ekonomik iş birliğini güçlendirerek, ticarette hep birlikte kazanacağız. Bu vizyonumuzun bir adımı olarak, girişimcilerimizi yatırımcılarla buluşturacağız. Melek Yatırımcı Ağıkurarak, girişimcilerimizin fikirlerini ticarete dönüştürecek ve sermaye desteğiyle birlikte; önce bölgemize, ardından ülkemize ve dünyaya açılmalarına öncülük edeceğiz.Kadın Girişimciler Kurulu’muzu, Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerindeki kadın girişimcileri destekleyen kuruluşlar ile birlikte projeler üreten yeni bir yapıya kavuşturacağız.Ar-Ge, inovasyon, teknoloji ve otomasyon alanlarında yeni iş projeleri geliştiren genç girişimcilerimizin, bölgemizin öncü sanayi kuruluşları ile birlikte çalışmalarını sağlayacak ortamı oluşturacağız.” şeklinde konuştu.

Göreve geldiklerinde ihracat alanında hızla aksiyon almaya başlayacaklarını vurgulayan Çetin, “Bölgemize ve iş insanımıza kaldıraç etkisi yapacak en önemli odak noktalarımızdan biri de ihracat olacak. Sarı Liste olarak daha fazla ticaret için ‘İhracatı Geliştirme Merkezi’ açmak için projemizi hazırladık. Yurt dışındaki sanayi ve ticaret odalarıyla nitelikli iş birliği anlaşmaları yaparak, yabancı ticari alım heyetlerinin bölgemize daha sık gelmesini sağlayacağız. Böylece; esnaf, tüccar ve sanayicilerimizin yurt dışındaki yeni pazarlara açılmasını ve bölgemizin ihracatta bir üst lige çıkmasını sağlayacağız. Görev süremiz boyunca, ihracatçı üye sayımızı da artırmayı hedefliyoruz. Çünkü bizim üyelerimize inancımız tam. Biz bölgemizin iş insanlarına güveniyor ve potansiyelimizi sınırların ötesine taşımak istiyoruz. Ayrıca odamız bünyesinde; uluslararası sektörel indeks, mevzuat ve regülasyonları içeren özel raporları tüm üyelerimize ücretsiz olarak sunacağız.” dedi.

Yeni çevre politikalarının, yakın dönemde ekonomi ile ticaretin seyrini değiştireceğini veodaüyelerinin bu değişime hazır olmaları gerektiğini dile getiren Çetin, “Ülkemiz ihracatının yüzde 50’sini oluşturan AB pazarına ürün satmak istediğimizde, karşımıza artık Yeşil Mutabakat çıkacak. Bunun için, AB yeşil mutabakat eylem planı kapsamında eğitim ve danışmanlık hizmetlerini devreye alarak, bölgemizdeki üreticilerimizi küresel ticarette yeni döneme hazırlayacağız. Sanayicilerimize ve üreticilerimize ücretsiz Mobil Karbon Ayak İzi Ölçüm Hizmeti vereceğiz. Bunların yanı sıra; Odamız bünyesinde ‘Enerji Verimliliği Merkezi’ kuracak ve üye işletmelerimizin enerji tüketim maliyetlerini azaltmalarını sağlayacağız. Sürdürülebilir üretimi sağlamak için bölgemizin ekonomik, çevresel ve sosyal faktörlerini göz önünde bulundurarak; yerel yönetimler, OSB’ler ve meslek odaları ile iş birliği içerisinde stratejik bir yol haritası hazırlayacağız.” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.