Kapaklı Meclisi’nden TSK'ya Destek

Kapaklı Belediye Meclisi 2020 yılı Mart ayı olağan toplantısı Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis öncesinde Türk bayraklarıyla donatılan meclis toplantı salonumuzda meclis üyelerimize Türk Bayrağı rozeti hediye edildi. Şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulduğu ve İstiklal Marşımızın okunduğu meclis toplantısında tüm meclis üyelerimiz ortak karar alarak 2020 Mart ayı meclisi için kendilerine ödenen huzur haklarını kahraman askerlerimize nacizane bir katkıda bulunmak adına, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağışlama kararı aldı.

Kapaklı Meclisi’nden TSK'ya Destek
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
05 Mart 2020 Perşembe 10:34


"ALLAH HEPSİNDEN RAZI OLSUN"
Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, meclis toplantısı öncesinde bir konuşma yaptı. Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet dileyen Başkan Çetin, "Hepinizin malumu olduğu üzere 27 Şubat gecesi şehit haberleriyle hepimizin ciğeri yandı. Şehitlerimizin 3 tanesi Tekirdağ ilimize aitti. Bunlardan Piyade Uzman Onbaşı Nihat Kara ve Piyade Uzman Onbaşı Recep Bekir kardeşlerimizin çok yakın akrabaları ilçemizde yaşamakta. Bunlardan Piyade Uzman Onbaşı Nihat Kara, meclis üyemiz Halil Yıldırım kardeşimizin akrabası. Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Onların hakkını ödeyemeyiz. Allah hepsinden razı olsun." dedi.
"SÖZ KONUSU VATANSA GERİSİ TEFERRUATTIR"
Zor bir coğrafyayı kendimize vatan edindiğimize vurgu yapan Başkan Çetin şunları ifade etti: "Zor bir coğrafyayı kendimize vatan etmişiz. 1071'den beri bu coğrafyada çok ciddi bedeller ödemiş bir milletiz. Bu toprakların kıymeti bu nedenle daha değerli ve vazgeçilmez. Nihat Kara kardeşimizin abisiyle yaptığı görüşmede güzel bir sözü var. Orada ne işimiz var diyenlerden olmayın demiş ve "Geldik, gördük, tam da olmamız gereken yerdeyiz" diye bir ifade kullanmış. Allah razı olsun, mekanı cennet olsun. Bu coğrafyada ağır bedeller ödedik, çok şehitler verdik. İlk olmadı, son da olmayacağını düşünüyorum. Çünkü bu coğrafyanın bedeli ağır. Bir başka millet de bu coğrafya da tutunamazdı zaten. Ancak Türk milletini varlığını sürdürebilirdi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi: Söz konusu vatansa gerisi teferruattır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vatana uzatılan el karşılığında yine güzel bir sözü var. "Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh, bütün vatandır"
"TÜM ŞEHİTLERİMİZE ALLAH'TAN RAHMET DİLİYORUM, MEKANLARI CENNET OLSUN"
Uzun süren bir çaba sonucunda içerideki tüm terör örgütleri temizlendi. İçeride artık çok fazla şehit haberleri gelmiyor, hamd olsun. Sivillerimize de saldırılar yapılıyordu. Bunların hepsi içeride temizlendi. Sınır güvenliğini korumak adına devletimizin güvenliğini korumak adına önemli kararlar alıp operasyonlar gerçekleştiriyoruz. Kapaklı Belediyesi olarak tüm ulusta olduğu gibi devletimizin ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin yanında olduğumuzu bir kez daha yinelemek istiyoruz. Farklı siyasi düşüncelerimiz olabilir, doğaldır, demokrasinin gereğidir. Ama söz konusu vatan olunca her şeyi bir kenara koyup, vatan için canımızı seve seve vermeye hazırız. Biz böyle bir milletiz. Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun.
MECLİS ÜYELERİ HUZUR HAKLARINI TSK'YA BAĞIŞLAYACAK
Başkan Çetin'in konuşmasının ardından gündem maddeleri okundu.  Gündeme 8 ek madde önerildi. Tüm meclis üyelerinin ortak kararıyla meclise "Kapaklı Belediye Meclis üyeleri olarak Suriye'nin İdlip bölgesinde hain hava saldırısı sonucu şehit olan kahraman askerlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine sabır ve yaralı askerlerimize acil şifalar diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun. Meclis üyelerimiz adına toplantı öncesi almış olduğumuz karar doğrultusunda 2020 Mart ayı meclisi için tarafımıza  ödenen huzur haklarını kahraman askerlerimize nacizane bir katkıda bulunmak adına, Türk Silahlı Kuvvetlerine bağışlama kararı aldığımızı saygılarınıza arz ederiz." bilgisi sunuldu. Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, "Ortak kararı ben alkışlıyorum, tebrik ediyorum, gurur duyuyorum. Allah razı olsun. "dedi.
İSTİKLAL MARŞIMIZ OKUNDU
8 maddeden 4 tanesinin gündem maddelerine eklenmesine oy birliğiyle karar verilirken, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin diğer 4 maddeye yazılı olarak cevap verileceğini ifade etti. Açılış ve yoklamanın ardından Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu ve akabinde İstiklal Marşımız okundu.
OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ
Ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. İlk olarak Belediyemiz İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından sunulan 13/02/2020 tarih E.2310 sayılı sokak ismi verilmesi konusu görüşüldü. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı Gazisi Bahri Mutlu vefatından dolayı evlerinin bulunduğu Fatih Mahallesi Karagelincik Sokağın adının Gazi Bahri Mutlu Sokağı olarak değiştirilmesi talebi görüşülmek üzere oy birliğiyle İmar Komisyonuna havale edildi. Ardından Belediyemiz Emlak ve İstimlak Müdürlüğü tarafından sunulan 18/02/2020 tarih E.2583 sayılı yazıda Bahçelievler Mahallesi 674 ada 24  nolu parsel tamamı 226,16 m² arsada bulunan 10,27 m²'lik belediye  hissenin hissedarına satılması konusunun görüşülmesine geçildi. Söz konusu madde oy birliğiyle kabul edildi.
İMAR KOMİSYONUNA HAVALE EDİLDİ
Belediyemiz İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından sunulan 19/02/2020 tarih E.2617 sayılı Karaağaç Mahallesi 571 ada 8 parsel ve 574 ada 5 parsele ilişkin İmar Plan Değişikliği konusu ve  Belediyemiz İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından sunulan 19/02/2020 tarih E.2618 sayılı Kapaklı Cumhuriyet Mahallesi 2137 Ada 4 Parsel 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Plan Değişikliği konusu oy birliğiyle İmar Komisyonuna havale edildi.
PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNA HAVALE EDİLDİ
Ardından Belediyemiz İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından sunulan 24/02/2020 tarih E.2897 sayılı Sokak İsmi Verilmesi konusunun görüşülmesine geçildi. Söz konusu madde oy birliğiyle İmar Komisyonuna havale edildi. Mart ayı Meclis toplantısının birinci oturumu Belediyemiz Spor İşleri Müdürlüğü tarafından sunulan 26/02/2020 tarih E.3049 sayılı Amatör Sporcuların Ödüllendirilmesi konusunun görüşülmesi ile devam etti. Söz konusu madde oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.
PROTOKOL YAPMAK ÜZERE BAŞKAN ÇETİN'E YETKİ VERİLDİ
Gündeme ek olarak ilave edilen maddelerin görüşülmesine geçildi. Pınarça Mahallesi 1/1000 ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı Plan Notlarına plan notu ilavesine ilişkin madde oy birliğiyle İmar Komisyonuna havale edildi. Ardından İlçemiz sınırları dahilinde okullarda eğitim gören öğrencileri spora teşvik etmek ve daha iyi zaman geçirebilmeleri adına spor salonu, basketbol sahası, sentetik çim yüzeyli futbol sahası, voleybol sahası vb. spor alanları yapmak üzere 5393 Sayılı Belediye Kanununun 14. ve 75. maddeleri uyarınca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokol yapmak üzere Belediye Başkanı Mustafa Çetin'e yetki verilmesi hususu görüşüldü. Söz konusu madde oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.
"ÇERKEZKÖY'DE NE YAPILIYORSA KAPAKLI'YA DA AYNISININ YAPILACAĞINI UMUYORUM"
Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından "Aktivite Merkezi" olarak kullanılmak üzere kiralanan binanın birinci katında bulunan 2 odanın Bebek ve Çocuk Kütüphanesi olarak kullanılmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tekirdağ Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne kira süresince kullanım hakkının verilmesi ile 5393 Sayılı Belediye Kanununun 75. Maddesinin (a) bendine istinaden, ortak hizmet projesi gerçekleştirmek üzere Tekirdağ Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile belediyemiz arasında Bebek ve Çocuk Kütüphanesi kurulması için protokol imzalamaya Belediye Başkanı Mustafa Çetin'e yetki verilmesi konusu görüşüldü. Konuyla ilgili bilgi veren Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, "Kültür Merkezi ile ilgili mazbatayı aldığım günden beri bize devredilmesini Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımızdan istirham ediyorum. Daha önceden  bu mecliste aldığımız 5 yıllık tahsisinin 2019 yılı Kasım ayında tamamlandığını, bununla ilgili hukuksal bütün verileri avukatımız aracılığıyla hazırladığımı ifade ettim. Burası Kapaklı halkına yapıldı. Apar topar TESKİ oraya taşındı. Çerkezköy'de aynı uygulama yapılmadı. Sürekli gittik, geldik. Sürekli bize mazeret iletildi. Maalesef iş çok uzadı. İş uzayınca da bizim Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğümüzün yapması gereken aktivilerde var. Bu aktiviteleri hayata geçirmek istiyoruz. Yerle ilgili kira kontratımızı yaptık. Şu anda TESKİ orayı kullanıyor. Kamuoyundaki rahatsızlığı ifade ettim. Gerçekten Kültür Merkezi ise o amaçla kullanılsın. Belediyemizin fiziki şartları yetersiz, orayı kullanalım dediğimizde, orası Kültür Merkezi dendi. Haklısınız dedik. Birimlerimizi oraya taşıyabilseydik, rahatlayacaktık. Gruplarımıza da oda tahsisi yapacaktık. Kadir Başkan Mart ayındaki mecliste devri için söz verdi. Siyasette ana hedef halka hizmetse  Çerkezköy'de ne yapılıyorsa Kapaklı'ya da aynısının yapılacağını umuyorum. Devretselerdi bizim kiralama düşüncemiz yoktu. Elimizdeki tüm personeli aktif kullanmak için ciddi projeler yapıyoruz." dedi. Başkan Çetin'in konuşmasının ardından söz konusu madde oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.
TARİFE KOMİSYONUNA HAVALE EDİLDİ
MHP Grubu tarafından meclise sunulan, "Kapaklı ilçemizde ikamet eden şehit, gazi ve gazi ailelerinin 1.derecede yakınlarının belediyemiz bünyesindeki sosyal tesis, çay bahçesi vs. gibi alanlardan ücretsiz bir şekilde faydalanabilmeleri konusunda gerekli çalışma" konusu oy birliğiyle Tarife Komisyonuna havale edildi.
İKİNCİ OTURUM CUMA GÜNÜ
Gündem maddelerinin ardından meclisin birinci oturumunu kapatan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, ikinci oturumun 6 Mart Cuma günü 16.00'da gerçekleştirileceğini belirtti.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.