Yılmaz’dan “Yetki Belgesi Dilekçesi” uyarısı

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) mavi liste başkan adayı Rahmi Yılmaz, oy kullanmak için gerekli olan belgeler konusunda üyeleri uyardı.

Yılmaz’dan “Yetki Belgesi Dilekçesi” uyarısı
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
17 Ekim 2022 Pazartesi 18:45

Yılmaz, “Şahıs şirketi olan üyelerimiz kimlik belgeleriyle, şirket olan üyelerimiz ise ÇTSO Ticaret Sicil Müdürlüğü’nden alınan yetki belgeleri ile oylarını kullanabilir. Bu yetki belgelerini üyelerimiz kaşeli ve imzalı dilekçeleri ile kuruma başvurup alabildiği gibi, hizmet amaçlı meclis üyesi adayları da bu dilekçeleri şirket yetkililerine imzalatıp onların adına da yetki belgelerini odadan alabilir. Yetki belgesi dilekçesi vermek oy kullanıldığı veya dilekçe verdiği kişinin oyu kullanacak anlamına gelmiyor. Bu dilekçe karşılığında Ticaret Sicil Müdürlüğü’nden alınan belgenin aslı ile kimin oy kullanabileceğini gösteren Yetki Belgesi ile üyelerimiz seçim günü oyunu kullanabilecek.” dedi.

ÇTSO seçimlerine sayılı günler kalırken, ÇTSO mavi liste başkan adayı Rahmi Yılmaz, üyelere hizmet ve destek amacıyla meclis üyesi adayları tarafından çıkartılan “Yetki Belgesi” konusunda doğru bilinen yanlışları hatırlattı.

Yılmaz, yetki belgesi konusunda yanlış bir algı oluştuğunu belirterek, yetki belgesi dilekçesi alan kişinin kesinlikle o kişi adına oy kullanamayacağını söyledi. Yılmaz, “Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin oy kullanabilmesi için şahıs şirketi üyeleri sadece kimlik belgesi ile o gün gelmeleri yeterli. Limited ve anonim şirketleri ise Ticaret Sicil Müdürlüğü’nden dilekçe ile alınan şirketin oyunu kimin kullanacağı vatandaşlık numarası ile belli edilmiş yetki belgesi kağıdı ve ibraz edecekleri kimlik belgesi ile oy kullanabilecekler.” dedi. 

Meclis üyesi adaylarının üyelere destek olmak amacıyla yetki belgesi dilekçesi alarak yetki belgesi çıkartılması konusunda yardımcı olduğunu belirten Yılmaz, “Bu seçim dönemlerinde meslek komitelerinden aday olan kişiler, bu dilekçeleri üyelerden alarak Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Ticaret Sicil Müdürlüğü’nden yetki belgesi çıkartılması konusunda yardımcı oluyor. Adayların, üyeler adına alınan bu yetki belgelerini normal şartlarda üyelere elden getirip vermeleri lazım. O kişide hür iradesiyle seçim günü yetki belgesi ve kimliği ile kendisi oyunu kullanacak. Şu anda yanlış bir anlaşılma var. Üyelerimiz aday arkadaşların onlara imzalattırmış olduğu yetki belgesi dilekçeleri ile oylarını sanki onlara vermiş gibi bir psikolojik baskı altına giriyor. Böyle bir şey yok. O bir yetki belgesi dilekçesidir. Aday arkadaş o dilekçeyi odaya verip yetki belgesini aldığı zaman üyelere teslim etmesi gerekmektedir. Tüm üyelerimiz bu yetki belgesi dilekçesini verdiği arkadaşlardan oda tarafından verilen yetki belgelerinin aslını geri alsınlar.” dedi.

Yetki belgesini veren ile alan kişinin seçim günü karşılaşmasının yanlış anlaşmalara yol açtığını belirten Yılmaz, “Geçmiş dönemlerde bunu yaşadık. Seçim günü mavi liste, sarı liste veya yeşil listenin görevlilerinin gelen üyeye yetki belgesini uzattığı zaman orada oy kullanacak üye çok zor durumda kalıyor. Aslında oy vereceği kişiyi içeride, sandık başında karar vermesine rağmen yetki belgesini uzatana oy vermiş gibi diğer adaylar tarafından bir algı oluşuyor ve o üye zor durumda kalıyor. Ticari olarak da baskılara maruz oluyor, işini kaybediyor. Onun için tüm üyelerimizden mümkünse yetki belgesi dilekçelerini kendileri odaya verip, yetki belgesini alsın. Eğer almıyorsa da verdikleri yetki belgelerini arkadaşlar geri istesinler. Biz mavi liste olarak toplamış olduğumuz yetki belgesi dilekçeleriyle almış olduğumuz yetki belgelerini üyelerimize en geç seçimlere bir hafta kala rahat ve özgür oy kullanmalarını sağlamak için elden getirip teslim edeceğiz.” dedi.

İmza sirküsü ve vekalet ile oy kullanılamayacağının altını çizen Yılmaz, “İmza sirküsü ve vekalet ile Ticaret Sicil Gazetesini getirip ‘Ben orada müdürüm’ diyerek oy kullanılmaz. Oy kullanmak için şahıslarda kimlik, şirketlerde ise Ticaret Sicil Müdürlüğü’nden alınan yetki belgesi ve kimlik kartı gerekiyor. Yetki belgesi dilekçesine imza atmak oy kullanmak demek değildir. Yetki belgesi dilekçesine imza atmak o kişiye oy verdim ya da vereceğim demek de değildir.” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.