Prof. Dr. Cem Kılıç Çerkezköy TSO’da işverenlere konuştu

Çerkezköy TSO’nun Trakya Kalkınma Ajansı ile ortaklaşa yürütülen etkinliklerinden ‘Kayıtlı Çalışıyorum’ projesi kapsamında, Sosyal Güvenlik Uzmanı, NTV ekonomi yorumcusu, gazeteci yazar, Prof. Dr. Cem Kılıç kayıt dışı istihdamın önemi ve işverenlere yönelik teşvikler konulu konferans verdi

Prof. Dr. Cem Kılıç Çerkezköy TSO’da işverenlere konuştu
23 Şubat 2017 Perşembe 10:09

KENT – KIR AYRIMI ÇOK BELİRGİN
Cem Kılıç, Türkiye işgücü piyasasının temel sorun alanlarına dikkat çektiği konuşmasında “Türkiye işgücü piyasasının temel sorunları ‘yapısal’ izler taşıyor. İşgücü piyasasında Türkiye’de kent-kır ayrımı çok belirgindir. Kentsel alanda istihdamın karakteristiği ‘Nitelik ve beceri uyumsuzluğu’ olarak nitelendiriliyor. Kadınların işgücüne katılım ve istihdam oranları çok düşük seviyede, atıl istihdam hala yüksek düzeyde ve genç işsizliği yetişkin işsizliğin iki katı seviyesinde” dedi.
YÜZDE 34.6 KAYIT DIŞI
Akademisyen, yazar ve Ekonomi yorumcusu Prof. Dr. Cem Kılıç, Türkiye’de kayıt dışı istihdam oranının yüzde 34.6 olduğuna dikkat çektiği konuşmasında “Türkiye’deki mevcut istihdam rakamlarına göre her 3 kişiden 1’i kayıt dışı istihdam olarak çalışmakta. Bu rakam içinde özellikle kadın ve gençler yer almakta. Ayrıca eğitim düzeyi düşük kişilerin kayıt dışı istihdam içinde yer alma olasılığı yüksek. Sosyal yardım alanlar kayıt dışı olarak çalışmayı ek gelir olarak görüyor ve bu alanda kendilerine yer arıyorlar. Kayıt dışı istihdamın tercih edildiği en yaygın sektör ise tarım.” ifadelerine yer verdi.
İŞYERİNİN KAPATILMA RİSKİ VAR
Kayıt dışı istihdam sağlayan işverenlerin ne gibi sonuçlar ile karşılaşabileceği hakkında da konuşan Prof. Dr. Cem Kılıç, “Yapılacak denetimler ve tespitler sonucu yüksek tutarlarda idari para cezasıyla karşılaşma veya işyerinin kapatılması riski vardır. Ayrıca işverenler işyerinde yaşanacak iş kazası ve meslek hastalıkları karşısında devlete ve işçilere mesuliyet doğururken, ciddi anlamda idari ve adli yaptırımlar ile karşılaşabilirler. Piyasada haksız rekabete neden olabilir ve piyasanın zeminini bozabilirler” diye konuştu.
Haber: Uğur Kılıç
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.