1 Kasım Kapaklı’nın Kurtuluşu İlk Kez Kutlandı

1 Kasım Kapaklı’nın Kurtuluşunun 101’inci yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Anıtı’nda çelenk sunma töreni düzenlendi. Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törene Çerkezköy Kaymakamı, Kapaklı Kaymakam Vekili Sn. Nazmi Günlü, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, kamu kurum müdürleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, muhtarlar, belediye birim müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

1 Kasım Kapaklı’nın Kurtuluşu İlk Kez Kutlandı
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
02 Kasım 2023 Perşembe 11:08

1 Kasım Kapaklı’nın Kurtuluşunun 101’inci yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen çelenk sunma töreni Kapaklı Kaymakamlığı ve Kapaklı Belediyesi çelenklerinin sunulmasıyla başladı. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşımız okundu.

İLK KEZ KUTLANDI

Kutlama töreni Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin’in konuşmasıyla devam etti. Yapılan araştırmalar neticesinde bölgenin kurtuluş gününün 1 Kasım 1922 olduğunu ifade eden ve bu yıl Kapaklı’da ilk kez kurtuluş günü etkinliğinin kutlandığını belirten Başkan Çetin, Kapaklı hakkında genel bilgi verdi.

Başkan Çetin konuşmasında şunları ifade etti:

“Bugün dinamik nüfusu, istihdam gücü, konumu, gelişim potansiyeli, sanayisi ve bereketli topraklarıyla Trakya’nın “Değişen ve Gelişen” kenti olan ilçemiz Kapaklı, bundan yaklaşık 150 yıl önce Balkanlardan göç etmek zorunda kalan Türkler tarafından kurulmuştur. Temelleri Osmanlı Devleti’nin 34. Padişahı Sultan II. Abdülhamit Han döneminde Edirne Sancağı Tekfurdağı (Tekirdağ) vilayeti, Saray kazası, Türbedere (Çerkezköy) nahiyesine bağlı olarak Ferman-ı Şahane ile Nosel, Yemen ve Balvan'dan göç edenler tarafından kurulan Kapaklıpınar köyü, yani şimdiki adıyla Kapaklı ilçemiz adını eski belediye meydanında bulunan su kuyusundan almıştır. Merkezinde kaynak suyu olan bu yerin üzeri kapatılarak, kuyu haline getirilmiş, ilk yerleşim bu kuyu etrafında başlamış ve köy adını bu kuyudan alarak “Kapaklıpınar” köyü olmuştur. Padişahın emriyle köyün camisi, bugünkü merkez camimiz inşa edilmiştir. 1930’lu yıllarda muhtarlık görevinde bulunan Osman Efendi’nin girişimleriyle imar çalışmaları başlamıştır. Bugünkü Atatürk Kültür Merkezi’nin bulunduğu alan çeşitli meyve ve cins fidanlar yetişmesi için hazırlanmış, imece yoluyla iki katlı ilköğretim okulu yapılmış ve bu okul 1937 yılında Kapaklı’nın ilk ilköğretim okulu olarak eğitime başlamıştır. 1970’lere kadar ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan küçük bir Trakya köyü olan Kapaklı, 1980’ler sonrası başlayan sanayi yatırımlarıyla hızlı bir gelişim göstermiş. 1986 yılında belde belediyesi olmuş, 2014 yılında da ilçe statüsü kazanmıştır. Kapaklı, bugün 14 mahallesi 150 bine yaklaşan nüfusuyla ülkemizin en hızlı büyüyen ilçelerinden biridir. Kara, hava, deniz ve demiryolu ağları ve Kapıkule ve Hamzabey sınır kapılarına olan yakınlığıyla Kapaklı, üretim tesisleri ve fabrika inşasına imkan veren arazi yapısı ile Türkiye’de yatırım için güvenli ve cazip bir ilçedir.

Ağırlıklı olarak tekstil, beyaz eşya ve otomotiv yan sanayi ürünlerinin üretildiği 2 büyük Organize Sanayi Bölgemiz iş gücü istihdamı ve milyon dolarlık ihracatıyla ülke ekonomisinde önemli bir yere sahiptir.Bereketli topraklarında ağırlıklı olarak buğday ve ayçiçeği üretilen Kapaklı’da hızla artan sanayi yatırımları ve gelişen ticaret ortamı yoğun iş gücü göçünü de beraberinde getirmiştir. Ülkemizin 81 ilinden vatandaşların kardeşçe yaşadığı bir Türkiye mozaiği olan ilçemizde kültürel hareketliliği sağlamak ve ilçemizin adını ülke genelinde duyurmak amacıyla Kazak Gölü Festivali ve Pınar Bulvarı Şenliği gibi farklı etkinlikler düzenliyoruz. Sanayinin yanı sıra eğitimde yükselen ivmemiz, kültürel ve sanatsal faaliyetlerimiz, sporun birçok branşında hem bireysel hem takım halinde kazandığımız başarılarla Kapaklı ilçemiz her alanda var olduğunu göstermektedir.

ÖNCE KAPAKLI

İlçemizin tarihsel gelişimine katkıda bulunan bürokratlarımıza, belediye başkanlarımıza, yöneticilerimize, STK temsilcilerimize, belediye personelimize, muhtarlarımıza ve tüm paydaşlarımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Zenginlikleri ve değerleriyle, gelişmeye açık potansiyeliyle Kapaklı çok daha iyi yerlere gelecektir. Çok daha yaşanabilir, adından söz ettiren, Trakya’nın yıldızı bir yerleşim yeri haline gelecektir. Birlik beraberlik içerisinde bütün paydaşlarımızın önce Kapaklı demesi, Kapaklı’ya olan bağlılığımızı ortaya koymamız gerekiyor.

Başkan Çetin’in konuşmasının ardından hatıra fotoğrafının çektirilmesiyle tören sona erdi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.