2. Kazak Gölü Festivali’nde çoşku tavan yaptı

Kapaklı Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Kazak Gölü Festivali’nde başından sonuna kadar çoşku tavan yaptı.

2. Kazak Gölü Festivali’nde çoşku tavan yaptı
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
31 Ağustos 2021 Salı 11:45


Kapaklı Belediye’si önünden bisiklet yarışı ile başlayan festival heyecanı Kazak Gölü’nde uçurtma şenliği, yazar Ahmet Şerif İzgören söyleşi ve imza etkinliği ile çocuklara yönelik etkinliklerle devam etti. Festival coşkusu akşam Kapaklı Stadyumu’nda Anadolu Ateşi Dans Topluluğu gösterisi ve DJ Çağrı Baki performansı ile zirve yaptı.
BİSİKLET YARIŞI DÜZENLENDİ
2. Kazak Gölü Festivali’nde ilk gün dolu dolu geçti. Kapaklı Belediye önünden başlayan Bisiklet Yarışı’nın startını Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin verdi. Başkan Çetin, Pınar Bulvarı, Mithatpaşa Caddesi güzergahı üzerinden Kazak Gölü’nde sona eren yarışta dereceye girenleri giren ve katılan tüm sporcuları tebrik etti. Başkan Çetin, “Kentimizde bir farkındalığı ortaya koymaya, bisiklet kullanımını yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Sporun her branşında önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Katılımlarınızda dolayı tüm sporculara teşekkür ediyorum.” dedi.

UÇURTMALAR GÖKYÜZÜNE BIRAKILDI
Bisiklet yarışının ardından Kazak Gölü’nde Uçurtma Şenliği gerçekleştirildi. Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin’in de katıldığı etkinlikte Başkan Çetin, çocuklarla birlikte uçurtma uçurdu.
YAZAR AHMET ŞERİF İZGÖREN OKURLARIYA BULUŞTU
El sanatları sergisinin gün boyu sürdüğü festival kapsamında yazar Ahmet Şerif İzgören söyleşi ve imza etkinliğinde okurlarıyla buluştu. İzgören’in konuşmasının ardından Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, İzgören’ katılımlarından dolayı teşekkür ederek şilt ve çiçek takdim etti. İzgören daha sonra kitaplarını imzalayarak okurları ile fotoğraf çektirdi.
RENKLİ GÖRÜNTÜLER
Festivalin renkli görüntülerini ise çocuklar verdi. Çocuklar için düzenlenen Bubble Show ve Jonglör gösterisi ile eğlenceli saatler yaşandı. Birbirinden özel şovlara eşlik eden çocuklar gönüllerince eğlenip oyunlara oynadı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARI BELGELERİ VERİLDİ
Kazak Gölü’nde gerçekleştirilen etkinliklerin ardından festival heyecanı Kapaklı Stadyumu’nda devam etti. Futbol, voleybol, basketbol, satranç, boks, güreş, tekvando, halk oyunları, spora başlama, jimnastik ve masa tenisi olmak üzere 12 branşta düzenlenen ve 2 bine yakın öğrencinin eğitim aldığı Yaz Spor Okulları’na katılan öğrencilere başarı belgeleri takdim edildi. Başkan Mustafa Çetin, başarı belgelerini takdim ettiği öğrenci ve aileleriyle hatıra fotoğrafı çektirerek, öğrencilere sporla iç içe başarı bir hayat diledi.

“BELEDİYE HİZMETLERİMİZDE HİÇBİR AKSAMA YAŞANMAMASINA ÖZEL ÖNEM VERDİK”
Ardından Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, 2. Kazak Gölü Festivali’nin açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Başkan Çetin konuşmasında, “Malumunuz üzere 2020 Mart ayından bu güne küresel bir salgın ile mücadele içerisindeyiz. Salgın tüm alışkanlıklarımızı değiştirdi. Ekonomiden siyasete, insan ilişkilerinden sosyal hayata kadar her şeyi etkiledi. Bu süreçte birlikteliğin, sarılmanın, bir arada olmanın kıymetini daha iyi anladık. Sohbete, muhabbete, morale hiç olmadığımız kadar ihtiyacımız oldu. Bu alışık olmadığımız süreçte önce sağlık diyerek, vatandaşlarımızın yanında olmaya, belediye hizmetlerimizde hiçbir aksama yaşanmamasına özel önem verdik. Yol çalışmalarından altyapıya, spor tesislerinden sosyal hizmetlere, kültürel, sanatsal, sportif ve mesleki kurslardan park alanları ve sosyal donatılara kadar geniş bir kapsamda gerçekleştirdiğimiz faaliyet ve projelerimiz ile halkımızın yaşam kalitesini artırmayı amaçladık.” diye konuştu.
“HERKESE KEYİFLİ BİR FESTİVAL DİLİYORUM”
Başkan Çetin konuşmasının devamında ise, “Ülkelerin, şehirlerin, kentlerin kendine has, kendisiyle özdeşen değerleri,  markaları, kültürel öğeleri, mekanları, etkinlikleri vardır. Sanayi ve emeğin kenti, bir Türkiye mozaiği olan kentimizin uzun yıllardır çözülmeyi bekleyen kronikleşmiş sorunlarını ortadan kaldırmak, sürdürülebilir bir hizmet anlayışını ortaya koyarak vatandaşlarımızın beklentilerini süresinde karşılamak ve kalıcı memnuniyet sağlamak, bu memnuniyeti de devamlı hale getirmek için çalışıyoruz.  “Değişen ve gelişen bir Kapaklı’’ için aşk ve azimle çalışırken, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerle kentimizin adını duyurmaya, var olan potansiyeli ortaya çıkarmaya, kentimize marka değer kazandırmaya gayret ediyoruz.  Bu kapsamda 2019 yılında ilkini düzenlediğimiz, pandemi sebebiyle 2020 yılında düzenleyemediğimiz Kazak Gölü Festivalimizin ikincisini 28-29-30 Ağustos tarihlerinde gerçekleştiriyoruz. Pandemi tedbirlerine uyarak, sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek düzenlediğimiz ve 3 gün sürecek 2.Kazak Gölü Festivalimizde  el sanatları sergisinden yazar söyleşilerine, animasyon gösterilerinden bisiklet ve 30 Ağustos Zafer Koşusuna kadar birçok farklı etkinliği bir arada gerçekleştiriyoruz. Festivalimiz kapsamında Anadolu Ateşi dans topluluğu, DJ Çağrı Baki, ünlü şarkıcılar Güliz Ayla, Ufuk Beydemir, Mustafa Ceceli ve Ziynet Sali sahne alacak. Tüm vatandaşlarımızı etkinlik ve konserlerimize bekliyor, herkese keyifli bir festival diliyorum. İşimiz Gücümüz Kapaklı.” ifadelerini kullandı.
ANADOLU ATEŞİ DANS TOPLULUĞU SAHNE ALDI
Kazak Gölü Festivali’nin ilk akşamında Kapaklı Stadyumu’nda ABD, Rusya, Hollanda başta olmak üzere 110'dan fazla ülkede sergiledikleri gösterilerle Anadolu kültürünü tanıtan Anadolu Ateşi Dans Topluluğu sahne aldı.  Anadolu Ateşi Temel konsepti "medeniyetler buluşması" olan Anadolu Ateşi, halk danslarını bale, modern dans ve dansın diğer disiplinleriyle sentezleyerek dünyaya modern standartlarda bir kültürel şölen sunuyor. Anadolu'nun binlerce yıllık mitolojik ve kültürel tarihinden kaynak alan Anadolu Ateşi, farklı yörelerden derlenmiş 3 bin halk dansı figürü ve halk müziğini içinde barındırıyor.
Anadolu Ateşi’nin eşsiz dans gösterisi stadı dolduran binlerce vatandaş tarafından dakikalarca alkışlandı. Gösteri sonunda Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Anadolu Ateşi ekibine çiçek ve şilt takdim etti.
DJ ÇAĞRI BAKİ PERFORMANSI İLE SONA ERDİ
Anadolu Ateşi gösterisinin ardından Dj Çağrı Baki’nin Dj performansı ile eğlenceli saatler yaşanırken, festivalin ilk günü tamamlandı. Dj Çağrı Baki’ye Kapaklı Belediye Başkan Yardımcısı Ruhi Özden şilt ve çiçek takdim ederek teşekkür etti.
Festivalin ikinci gününde sahne alan ünlü şarkıcılar Mustafa Ceceli ve Güliz Ayla alanı dolduran yaklaşık on bin vatandaşa unutulmaz bir gece yaşattı.
El sanatları sergisinden yazar söyleşilerine, çocuk etkinliklerinden itfaiye eğitimine, spor müsabakalarından koşu yarışlarına kadar birçok farklı etkinliğin bir arada gerçekleştirildiği 2. Kazak Gölü Festivali’nde ikinci gün tamamlandı.
YAZAR SİNAN YAĞMUR OKURLARIYLA BULUŞTU
Festivalin İkinci gün programında 2019 yılında düzenlenen 2.Kapaklı Kitap Fuarı’nda okurlarıyla bir araya gelen yazar Sinan Yağmur, Kazak Gölü Kır Bahçesi’nde düzenlenen söyleşi ve imza etkinliğinde bir kez daha okurlarıyla buluştu.
ÇOCUKLARA ÖZEL ETKİNLİKLER
Söyleşinin ardından festivalde çocuklara özel etkinlikler düzenlendi. Plaj Voleybolu final müsabakalarının da oynandığı festivalin ikinci gününde halk oyunları ekibi de sahne aldı.

SIFIR ATIK STANTI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ
“Kapaklı’da Hedef Sıfır Atık” hedefiyle çalışmalarını sürdüren Kapaklı Belediyesi Sıfır Atık Müdürlüğü tarafından festival alanına tanıtım standı kuruldu. Kapaklı Belediyesi’nin 27 aylık süreçte sıfır atık konusunda yaptığı çalışmaların vatandaşlara anlatıldığı standa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Eğitimlerin de verildiği stantta vatandaşlara saksı, toprak ve çeşitli hediyeler verildi.
GÜLİZ AYLA VE MUSTAFA CECELİ UNUTULMAZ BİR GECE YAŞATTI
Festivalin ikinci akşamında sahneye ünlü şarkıcılar Güliz Ayla ve Mustafa Ceceli çıktı. Birbirinden güzel şarkıları seslendiren şarkıcılar, alanı dolduran yaklaşık on bin vatandaşa unutulmaz bir gece yaşattı.
Konserlerin ardından Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, şarkıcı Güliz Ayla ve Mustafa Ceceli’ye şilt ve çiçek takdim ederek, teşekkür etti.

ZAFER KOŞUSU DÜZENLENDİ
Festivalin üçüncü gününde 30 Ağustos Zafer Bayramı’na özel Zafer Koşusu gerçekleştirildi. 52 yarışmacının katıldığı Zafer Koşusunun kazananı Mustafa Güler olurken, ikinci Muhammet Taştan, üçüncü Mustafa İdrisoğlu oldu. Zafer Bayramı coşkusu Ufuk Beydemir ve Ziynet Sali konserleriyle devam etti.
“ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN”
Ufuk Beydemir konserinin ardından yoğun alkışlar eşliğinde sahneye çıkan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, coşkulu kalabalığı selamladıktan sonra şu konuşmayı yaptı:
Tarihi zaferlerle dolu milletimizin iftihar abidesi olan 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz ve siz kıymetli vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği Kazak Gölü Festivalimizi, 30 Ağustos Zafer Bayramı coşkusuyla birleştirerek tamamladık. Kültür, sanat, müzik, spor ve eğlence dolu unutulmaz bir üç gün yaşadık. Kapaklı’da ilklere imza attık ve atmaya da devam edeceğiz. Türk tarihi zaferlerle doludur. Türk tarihinin altın sayfalarının yazıldığı ağustos ayında, Türklere Anadolu'nun kapılarını açan Malazgirt Zaferi ve Anadolu topraklarının korunmasını sağlayan Büyük Taarruz'a kadar birçok zafere imza atıldı. Bugün de 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 99. Yıldönümünü kutlamanın gururu ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.  Gazi Mustafa Kemal’in Başkomutanlığında 26 Ağustos 1922 tarihinde başlayan Büyük Taarruz, 4 gün süren göğüs göğse çarpışmaların ardından Dumlupınar’da kesin bir zaferle sonuçlanmıştır.  Türk milletinin şanlı tarihinin dönüm noktası olan 30 Ağustos, milletimizin kendisine ömür biçen emperyalist niyetleri kursaklarda bıraktığı ve Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolu açtığı tarihimizin en kritik dönüm noktalarından biridir.  Milletimiz, her türlü yokluk ve imkânsızlığa rağmen kazandığı bu zaferle 1071 Malazgirt’te bize yurt kılınan bu toprakların ezeli ve ebedi vatanımız olduğunu bir kez daha tescil etmiştir.
Büyük Zafer’e ilham veren ruh, inanç ve irade, 99 yıl önce olduğu gibi bugün de milletimize istikamet çizmektedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarma hedefiyle ilçemizde üstyapıdan sosyal alanlara, kültür, sanat ve spordan kentimize değer katacak çalışmaları hayata geçirmeye çalışırken, devletimiz savunma sanayiinden ekonomiye, dış politikadan enerjiye, ülkemizin birlik ve bütünlüğüne kast eden taşeron terör örgütleriyle mücadeleye kadar her alanda önemli başarılar elde etmektedir. Bu düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını minnetle yâd ediyorum.  Vatanımız, ezanımız, bayrağımız ve bağımsızlığımız uğrunda can veren aziz şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum.  Zafer Bayramımız Kutlu Olsun.
ZİYNET SALİ BİRBİRİNDEN GÜZEL ŞARKILARINI SESLENDİRDİ
Başkan Çetin’in konuşmasının ardından sahneye çıkan sevilen şarkıcı Ziynet Sali söylediği birbirinden güzel ve eğlenceli şarkılarla alanı dolduran binlerce vatandaşa unutulmaz bir gece yaşattı. Vatandaşlar şarkıcıların seslendirdiği şarkılara coşkuyla eşlik etti.
Konserlerin ardından Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, şarkıcılara şilt ve çiçek takdim etti.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.