29 Ekim kutlamaları yeni meydanda olacak

Çerkezköy’de görev yapan mahalle muhtarları ve basın mensupları ile bir araya gelen Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Cumhuriyet Meydanı Projesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına yetiştirileceği müjdesini verdi.

29 Ekim kutlamaları yeni meydanda olacak
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
16 Haziran 2022 Perşembe 11:05

Atatürk ve Öztrak Caddeleri Kentsel Tasarım ve Peyzaj Uygulama Projesi’nde TESKİ’nin çalışmalarının %65’ini tamamladığını ve 15 Aralık 2022 tarihinde sahadan işlerini tamamlayarak tamamen çıkacağını belirterek Çerkezköy Belediyesi’nin de üstyapı çalışmalarını 2022 yılının sonunda bitirmeyi hedeflediğini kamuoyu ile paylaştı.

ÇOK YOĞUN MESAİ HARCIYORUZ

Çok yoğun ve kapsamlı bir çalışma içerisinde olduklarını belirten Akay, “Biran evvel projelerimizi, hedeflerimizi sonlandırmak niyetiyle çok yoğun mesai harcıyoruz. Bugün bu çalışmalarda ne durumda olduğumuzu, ne gibi hedeflerimizin olduğunu kamuoyu ile ve sizlerle paylaşacağım” dedi.

NE SÖYLEDİĞİMİZİ BİLİYOR VE HATIRLIYORUZ

“Öncelikle herkesin hassasiyet ile üzerinde durduğu bizimde üzerinde hassasiyetle durduğumuz Atatürk ve Öztrak Caddesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Uygulama Projesi’nde biz ne durumdayız, TESKİ ne durumda, Büyükşehir Belediyesi ne durumda onu paylaşacağım” diyerek konuşmasına başlayan Akay, “Atatürk ve Öztrak Caddeleri başlayalı tam 12 ay oldu ve TESKİ 12 aydır sahada. Çerkezköy Belediyesi 10 aydır sahada. Zaman zaman sanki çok uzun yıllardır bu işleri sahada yapıyoruz algısı göstermeye çalışan arkadaşlarımız var. Ben tarihi tekrar hatırlatıyorum. TESKİ 12 aydır sahada, Ağustos 2021 itibari ile de Çerkezköy Belediyesi işe başladı. TESKİ 12 aydır, biz ise 10 aydır sahadayız. Tabi ki o gün ne söylediğimizi biliyoruz. 12-14 ay hedefi ile yola çıkmıştık.  8. ayın üzerine 14 ay koyup, 2022’nin sonuna işleri bitirmek için o gün yola çıkmıştık. Ne tarih konuştuğumuzu, ne söylediğimizi hatırlıyoruz ve biliyoruz” ifadelerini kullandı.

TESKİ ÇALIŞMALARI %65 SEVİYESİNDE

TESKİ’nin bugüne kadar Atatürk caddesi ve bağlı 19 sokak ile Öztrak Caddesi’nin Altıyol Kavşağı ile Malkoçoğlu Caddesi’ne kadar olan kısmında bugün itibari ile 12 km içme suyu, 4 km kanalizasyon, 3 km yağmur suyu hattı döşediğini vurgulayan Başkan Akay, “Eleştirileri, sıkıntıları anlıyorum. Tozu, toprağı ve çamuru biliyorum. Ancak yapılan iş belli. Bugüne kadar yaklaşık 19 km hat döşenmiş durumda. Diğer altyapı kurumlarının hatlarının da olduğu bu karmaşık sahada zorlu bir çalışma ile işin %65’i TESKİ adına tamamlanmış durumda. Öztrak Caddesi’nde geriye kalan 11 km’lik sahada yani Malkoçoğlu Caddesi ile Narin Kavşağı arasındaki alandaki çalışma Aralık ayının 15’ine kadar devam edecek. TESKİ 15 Aralık 2022 tarihine kadar 31 km’lik altyapıyı tamamlamış ve alandan çıkmış olacak” açıklamasında bulundu.

ARALIK AYINDA TESKİ İŞLERİNİ BİTİRMİŞ OLACAK

Altyapının çok zor, kasvetli ve aynı zamanda vefasız bir iş olduğunu belirten  Akay, bugün yenilenen ana isale hatlarının 90’lı yılların başında yapıldığını fakat Çerkezköy’ün o günden bugüne beklenenin çok üzerinde bir büyüme gerçekleştirdiğini kaydetti. Döşenen 12 km içme suyu hattının üzerinin kapatıldığını ve artık bu boruları kimsenin görmediğini ifade eden Akay, “Bizi sağlıklı ve kaliteli suya kavuşturacak, kanalizasyon kokularından kurtaracak bu yatırımları yapma cesaretine ortaya koyduk ve gelmiş olduğumuz durum budur. Bugün itibari ile TESKİ işinin %65’ini bitirmiş, 19 km altyapı döşenmiş, geriye kalan %35’lik alanda Aralık ayı itibari ile TESKİ sahadan çıkacaktır. Öztrak Caddesi’nin 1. Etabında Temmuz ayı içerisinde TESKİ sahadan çıkacak Altıyol Kavşağı’ndan Malkoçoğlu Caddesi’ne kadar olan kısım Çerkezköy Belediyesi tarafından teslim alınacak ve bu alanda da üstyapı çalışmalarına da Çerkezköy Belediyesi tarafından başlanacaktır” diye konuştu.

ÜSTYAPI DEVAM EDİYOR

Çerkezköy Belediyesi tarafından devam eden üstyapı çalışmaları hakkında da bilgi veren  Akay, “Çerkezköy Belediyesi olarak üstyapı çalışmalarına Ağustos 2021 tarihinde başladık. Bugün itibari ile Atatürk Caddesi ve bağlantılı 19 sokakta çalışmalarımız devam ediyor. Temmuz ayında Öztrak Caddesi’ne giriyoruz. Sene başında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile müteahhitlere devir hakkı tanınmıştı. Bu devir hakkını müteahhit firma kullandı ve başka bir firma yolumuza devam ediyoruz.

40 ÇIKMAYA MÜDAHALE EDİLDİ

Atatürk Caddesi’nde bugüne kadar 40 adet üst çıkma, bodrum çıkmalara müdahale ettik, kaldırıldı. Daha geniş yaya yolları, ön çıkmaları olmayan, birbirinin ardından kalmayan dükkanların olmadığı ana arteller oluşturuyoruz. Aynı çalışmaları Öztrak Caddesi’nde de başladık.

ASFALT BAŞLADI TAŞ KAPLAMA DEVAM EDİYOR

Bugün itibari ile Atatürk Caddesi ve bağlantılı 19 sokakta beton yol ve beton kaldırım işini hemen hemen tamamladık. Sadece 2 sokakta beton işimiz kaldı. Asfalt çalışması bugün itibari ile başladı.  Belediye Meydanı’ndan İnan Sokak’a olan kısım asfaltlanıyor. Yarın bu alanda ikinci kat asfalt serilecek. Ardından İnan Sokak ile Gökçe Sokak arası asfaltlanacak. Daha sonra Gökçe Sokak’tan Narin Kavşağı’na kadar olan kısım 10 gün içerisinde asfaltlanacak. Yaklaşık 11 cm asfalt serildikten sonra Atatürk Caddesi trafiğe açılacak. Aynı zamanda üst yapı yani taş kaplama işleri %35 safhasında devam ediyor” dedi.

FİYATLAR ÜÇE, DÖRDE KATLADI

Zor bir işe girdiklerini, kapsamlı bir işe girdiklerini belirten Vahap Akay, “O gün itibari ile öngöremediğimiz başka bir durum daha var. Türkiye’de Aralık 2021 tarihinde Haziran ayında öngörülemeyen bir ekonomik kriz yaşandı. Bugün yaşanan ekonomik krize, bu kadar ekonomik dalgalanmaya rağmen, fiyatların ikiye katladığı demiyorum 3’e katladığı, 4’e katladığı durumlarla karşı karşıya kaldık.

SONA DOĞRU İLERLİYORUZ

300 TL’lik beton bugün 1200 TL’leri buldu, 6 TL’lik demir bugün 18-19 TL’leri gördü. 6-7 TL’lik mazot bugün 30 TL’leri gördü. Dolayısı ile olağanüstü şartların içerisinden geçtiğimiz bir dönemde yaptığımız işin büyüklüğünü de üst üste koyarsak yapılan eleştirileri biraz eli vicdana koyarak yapılması gerektiğini düşünüyorum. Eleştiriden kastım yeniden altını çiziyorum, bilerek söylüyorum kastettiğim şuursuz eleştiriler. Esnafımız, halkımız, vatandaşımız tabi ki bu tozu toprağı çekmek istemez. Biran evvel, hemen olsun ister. Ancak herkes şunu bilsin ki biz herkesten daha çok, hızlı bir şekilde bu işlerden kurtulmaya çabalıyoruz. Yaptığımız işin zorluğunu ve önemini bilerek bu işe başlamıştık. Şimdi o bilinçle işlerimizin sonuna doğru ilerliyoruz” diye konuştu.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMINI YENİ MEYDANDA KUTLAYACAĞIZ

Cumhuriyet Meydanı Projesi’nin Büyükşehir Belediyesi tarafından Meydan Altı Otopark ve Meydan Düzenlemesi olarak ihale edildiğini, Ekim ayı içerisinde sahanın etrafının çevrildiğini fakat ekonomik kriz, yaşanan fiyat farkları vs. nedenlerle projenin gerçekleşemediğini ve projenin iptal edildiğini hatırlatan Akay, “Projenin iptal edilmesinin ardından hızlı bir şekilde Cumhuriyet Meydanı Projesi hazırlıklarına başladık. Büyükşehir Belediyesi’nin %90, Çerkezköy Belediyesi’nin %10 finansman katkısı ile yaklaşık 13 bin metrekarelik alanda 9 bin metrekaresi taş, 4 bin metrekarelik alanda ise peyzaj olmak üzere ihalesi yapılarak çalışmalar başladı. Ekim ayından Haziran başına kadar gelen 8 aylık sürede çok büyük sıkıntılar çektik. Esnafımız, vatandaşımız ciddi sıkıntılar çekti ve ciddi eleştiriler aldık. Bunun farkındayız ve biliyoruz. Bunu biran evvel dönüştürmek, bu mağduriyeti ortadan kaldırmak, yaya güvenliğini sağlamak, riskleri ortadan kaldırmak için hızlı ihale yöntemi ile Cumhuriyet Meydanı Projesi Çerkezköy Belediyesi tarafından ihale edilmiş, iş teslim edilmiş ve hızlı bir şekilde çalışmalar devam ediyor. İnşallah Osmanlı Camii’nin de duvarlarını kaldırarak, orayı da Cumhuriyet Meydanı ile buluşturarak en yakın zamanda bunların hepsini sonuçlandıracağız.  İnşallah 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenimizi yenilenen Cumhuriyet Meydanımızda yapacağız. Hatta 19 Ekim’de Muhtarlar Günümüz var. Onun çelengini de Tahsin Muhtarım ile Cumhuriyet Meydanı’nda koyacağız” açıklamasında bulundu.

2022’DE NELER YAPILACAK?

2022 yılında Çerkezköy genelinde yapılacak diğer çalışmalar ile ilgili de bilgi veren Akay, “Geçtiğimiz günlerde yaptığımız ihale kapsamında 12 mahallemizde asfalt ve beton yol çalışmasına başlıyoruz. Cumhuriyet Mahallemizde 7,  İstasyon Mahallemizde 20, Fatih Mahallemizde 5, GMKP Mahallemizde 26, Bağlık Mahallemizde 19, GOP Mahallemizde 13, Fevzipaşa Mahallemizde 14, Yıldırım Beyazıt Mahallemizde 5, Kızılpınar Atatürk’te 6, Gültepe’de 3 ve Namık Kemal’de 3 ve Veliköy Mahallemizde 13 sokakta büyük çoğunluğu asfalt olmak üzere asfalt ve beton yol çalışması yapacağız. Aynı ihale içerisinde Narin Caddesi ve 29 Ekim Caddesi’nde asfalt, kaldırım, aydınlatma ve çevre düzenlemesi çalışması yapacağız.

TIR PARKI BİTMEK ÜZERE

Bu yıl içerisinde kentimiz genelinde toplam 18 adet yeni ve revize park çalışmamız olacak. Yine Kızılpınar Gültepe Mahallesi’nde bulunan dere kenarında bir yeşil alan çalışmamız olacak. Veliköy Mahallemizde yapımı devam eden Tır Parkı bitmek üzere. Aydınlatması yapılıyor, kantarı geliyor. İnşallah Temmuz ayı itibari ile Çerkezköy girişindeki bu tır yükünü, yoğunluğunu kaldıracağız. Çerkezköy’ü inşallah bu kaostan kurtarmış olacağız.

HALK EKMEK 2022 SONUNDA SATILMAYA BAŞLANACAK

Halk Ekmek Fabrikamızı kuruyoruz. İhale safhalarını tamamladık. Programımızda bir değişiklik yok, işler teslim edilmiş durumda. Çerkezköy’ün 12 mahallesine de halk ekmek büfeleri konulacak ve Çerkezköy daha ekonomik ve sağlıklı ekmeğini 2022 sonunda Çerkezköy Halk Ekmek Fabrikası’ndan almış olacak.

CELAL BEY MESCİDİ BAYRAMA YETİŞİYOR

Yıldırım Beyazıt Mahallemize bir düğün salonu projemiz var. Aynı salondan Kızılpınar Gültepe Mahallesi’ne yapmayı da planlıyoruz. Gültepe netleşmedi, plan düzenlemesi var. Eğer olursa ikisini birden ihaleye çıkacağız.  Kızılpınar’a futbol sahası yapmak için mevcut halı sahanın işlemlerinin bitmesini bekliyoruz. İşlemler bittikten sonra ihaleye çıkacağız ve futbol sahası yapacağız. Ambardere Düğün Salonu projemiz var. İnşallah işin ekonomik kısmını çözersek ihaleye çıkacağız. Atatürk Viyadüğü’nün ışıklandırılması haftaya Çarşamba günü tamamlanmış olacak. İstasyon Mahallemizde bulunan Celal Bey Mescidinde inşallah Kurban Bayramında namazı Bahri Muhtarımızla birlikte kılacağız” ifadelerini kullandı.

İSTEK VE TEMENNİLERİ DİNLEDİ

Sosyal, kültürel, sanatsal çalışmaların Çerkezköy Belediyesi tarafından hızlı bir şekilde sürdürüldüğünü belirten, daha sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı ve muhtarlarımızın mahalleleri ile ilgili istek ve temennilerini dinledi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.