Ağaç kardeşliği büyüyor

TEMA Vakfı'nın 2015 yılında gönüllü koşucuların destekleriyle uygulamaya başladığı Ağaç Kardeşliği Projesi, bugüne kadar Türkiye genelinde yaklaşık 23 bin çocuğun hayatına dokundu. Proje kapsamında Tekirdağ’da bugüne kadar toplam 700 çocuğa ulaşılırken Çerkezköy’de de Atatürk İlkokulu, Tepe İlkokulu ve Kızılpınar İlkokulu olmak üzere üç okulda, yaklaşık 141 çocuk projeye dahil oldu.

Ağaç kardeşliği büyüyor
12 Nisan 2019 Cuma 12:54

4 YILDA 23 BİN ÇOCUĞA ULAŞILDI
TEMA Vakfı’nın organize ettiği ‘Ağaç Kardeşliği Projesi’ kapsamında Türkiye’nin 7 bölgesinde Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile 4 yılda yaklaşık 23 bin çocuğa ulaşıldı. 2019 yılında ise 69 ilde yaklaşık 8 bin 750 çocuk ile proje devam ediyor. Proje Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliği ile ikisi Çanakkale’de, biri Balıkesir’de ve biri de Edirne’de oluşturulan dört hatıra ormanıyla erozyon konusunda yürütülen çalışmalara katkı sağlıyor.
HER ŞEY ÇOCUKLAR İÇİN
Ağaç  Kardeşliği Projesi’nin sunduğu doğa eğitimi ile çocukların doğaya çıkmasını, uygulamalar yaparak öğrenmesini ve doğayla duygu bağlarının güçlendirilmesini amaçladıklarını kaydeden TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, çocukların günde beş saatini dijital medya ile bir arada geçirdiğinin ve sadece yarım saatlerini açık havada fakat genellikle doğadan uzak geçirdiklerini dile getirdi. Ataç, “Bugün çocuklar doğadan uzaklaşıyor, evlerde, sınıflarda ve servislerde kapalı kalıyor. Bu durum önemli bir sorun teşkil ediyor. Çünkü çocukların doğadan uzak yaşaması algı ve duyu yetilerinin zayıflamasına neden oluyor. Bu durum endişe, obezite gibi sağlık problemlerine yakalanma olasılığını yükseltiyor. Aynı zamanda doğadan uzak olmak çocukların psikolojilerini, keşfetme, yaratıcılık ve düşünme gibi yetilerini de olumsuz etkiliyor. Örneğin, çocukların yemek yememelerinin altında yiyeceklere yabancılaşmaları ve onlarla ilişki kuramamaları yatıyor. Maalesef doğaya çıkmaktan ve canlılara dokunmaktan çekinen çocuklar bile var. Tüm bu sebeplerden dolayı TEMA Vakfı olarak çocukların doğada olması, çeşitli uygulamalarla yaşayarak öğrenmesi ve doğayla duygu bağlarını güçlendirmesi için Ağaç Kardeşliği Projesi’ni uyguluyoruz. Ayrıca çocukların doğal varlıkları koruma sorumluluğunu gündelik hayatın her aşamasında hissetmesi gerektiği düşüncesiyle kendi tohumlarını ekerek fidanlarının büyümesini gözlemlemelerini sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.
17 BİN 500 FİDAN TOPRAKLA BULUŞACAK
Ağaç Kardeşliği Projesi’nin çocukların gelişimine katkı sağlaması ve doğal varlıkların korunması açısından gelecek nesiller için umut olduğunu belirten Deniz Ataç, herkesi Ağaç Kardeşi olmaya davet ederek destek veren tüm koşuculara, bağışçılara, gönüllülere, öğretmenlere ve emek veren herkese teşekkür etti. Proje ile 2019 yılında 69 ilden yaklaşık 8 bin 750 çocuk “Orman Ekosistemi ve Yaşamın Çeşitliliği” konulu doğa eğitim programına katılacak. Projeye dahil olan çocuklar için Edirne’de 8 bin 750 fidanlık 'Adım Adım - Çocuklar Hatıra Ormanı' oluşturulacak. Hem çocukların yetiştirdikleri hem de hatıra ormanı kapsamındaki fidanlarla birlikte 2019 yılında 17 bin 500’e yakın fidan toprakla buluşacak.
ÇERKEZKÖY’DE 3 OKULDA PROJE DEVAM EDİYOR
Gönüllü koşucularının destekleriyle, gönüllülerin ve öğretmenlerin aracılığıyla Tekirdağ’da bugüne kadar toplam 700 çocuğa ulaşıldığını ifade eden Ataç, Bu yıl projenin Çerkezköy’de de Atatürk İlkokulu, Tepe İlkokulu ve Kızılpınar İlkokulu olmak üzere üç okulda, yaklaşık 141 çocukla uygulandığını ifade etti.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.