Bağlık Viyadüğünün temeli atıldı

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan Çerkezköy Bağlık Viyadüğü'nün temel atma töreni geniş çaplı bir katılımla gerçekleştirildi.

Bağlık Viyadüğünün temeli atıldı
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
15 Kasım 2022 Salı 17:42

Çerkezköy  Bağlık Viyadüğünün temel atma törenine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Albayrak, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, TESKİ Genel Müdürü Turhan Toprak, Büyükşehir Belediyesi ve Çerkezköy Belediyesi bürokratları, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından "Tekirdağ İli Genelinde Muhtelif Yol Kavşak Projeleri Hazırlanması" projesi kapsamında yapımına başlanan Çerkezköy Bağlık Viyadüğü, 567 No'lu Çerkezköy – Kapaklı Devlet Yolu ve Pınarça Deresi'nin üzerinden geçerek Bağlık Mahallesi içerisinde bulunan Tevfik Fikret Caddesi'ni Mimar Sinan Caddesi'ne bağlayacak. Viyadük her biri 29 metre uzunluğunda toplam 9 açıklıktan oluşuyor. Kazıklı temel sistemi ile yapılacak olan viyadüğün toplam uzunluğu 275 metre olacak.

Bağlık Mahallesinde yapılacak olan, 43 milyon 835 bin TL bedelle ihalesi yapılan ve 2023 yılının sonunda tamamlanması hedeflenen, Bağlık Viyadüğü viyadüğü, Tevfik Fikret Caddesi ile Mimar Sinan Caddesi’ni birbirine bağlayacak.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan Bağlık Viyadüğü Temel Atma Töreni’nde ilk olarak kürsüye Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Metin Pakdil çıkarak, temeli atılan Bağlık Viyadüğü’nün 567 Çerkezköy-Kapaklı Yolu ile Pınarça Deresi üzerinden geçecek olan Bağlık Viyadüğü’nün Tevfik Fikret Caddesi ile Mimar Sinan Caddesi’ni birbirine bağlayacağını kaydetti. Viyadük Projesi’nin Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından yapıldığını, söz konusu projede 30 metre açıklığında 9 açıklık bulunduğunu, Viyadüğün toplam boyunun 275 metre olduğunu belirten Fen İşleri Daire Başkanı Metin Pakdil, “Viyadüğümüzde 124 adet 100 cm çapında ve boyları 10 ile 14 metre arasında bulunan temel fore kazıklar vardır. Bunların toplam boyu 1560 metredir. Bu kazık temellerden sonra yapılacak duvarların ardından 108 adet kiriş imalatı yapılacaktır. Bu imalatlar için 1080 ton demir, 7 bin 510 metreküp beton kullanılacaktır. Viyadüğümüz tamamlandığında platform genişliği 15 metre olacaktır. İki şeritli ve yaya kaldırımları mevcut bir Viyadük olacaktır. Bu işin ihalesi 31 Ağustos tarihinde yapılmış olup, işin bitim tarihi 13 Aralık 2023’tür. Sözleşme bedelimiz 43 milyon 835 bin TL olup, bu fiyata fiyat farkları ve KDV dahil değildir. Projenin yapılmasında ve bu safhaya gelmesinde bizlere desteklerini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak’a, Çerkezköy Belediye Başkanımız Sayın Vahap Akay’a, projede emeği geçen çalışma arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Viyadüğümüzün hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Fen İşleri Daire Başkanı Metin Pakdil’in konuşmasının ardından kürsüye gelen Bağlık Mahallesi Muhtarı Tahsin Akgün, “Çok kıymetli Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanım Sayın Kadir Albayrak, Çerkezköy’ümüzün genç ve başarılı Belediye Başkanı Sayın Vahap Akay, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin çok saygı değer daire başkanları, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ve Çerkezköy Belediyesi’nin kıymetli bürokratları, değerli bağlık mahallesi sakinleri, hepiniz bağlık mahallemizin trafik sorununu kökten çözecek ve ilçemizin trafik sorununa nefes aldıracak olan Bağlık Viyadüğü Temel Atma Töreni’ne hoş geldiniz, şeref verdiniz” diyerek başladı.

 “Bugün Bağlık Mahallemizin en önemli sorunlarının başında gelen trafik sorunumuzu kökten çözecek, mahallemizin iki yakasını bir araya getirecek olan Bağlık Viyadüğü’nün temeli atılıyor. Özellikle kış aylarında Bağlık Mahallemizde keşmekeşe dönen, trafik sorunu bu projenin hayata geçirilmesi ile sona erecek” diye sözlerine devam eden Bağlık Mahallesi Muhtarı Tahsin Akgün, “Bildiğiniz gibi kış aylarında, olumsuz hava koşullarında Bağlık Köprüsü’nden araç ile inip çıkmak vatandaşlarımız için çileye dönüşüyor. Yolda kalan araçlar, kazalar vs. gibi nedenlerle mahalle sakinlerimiz hem vakit, hem nakit sıkıntısı çekiyordu” dedi.

Yaklaşık 50 milyon TL’lik Bağlık Viyadüğü’nün temelinin nihayet atıldığını kaydeden Bağlık Mahallesi Muhtarı Tahsin Akgün, “Temel atma töreni mahallemize, ilçemize, ilimize, ülkemize hayırlı ve uğurlu olsun. Cumhuriyetimizin 100. Yılı’nda Bağlık Viyadüğü’nün yapılacak olmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Bu mutluluğu bizlere yaşatan başta Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak olmak üzere Çerkezköy Belediye Başkanımız Vahap Akay’a ve emeği geçen tüm bürokratlara şahsım ve mahallem adına teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı

Bağlık Mahallesi Muhtarı Tahsin Akgün’ün konuşmasının ardından kürsüye gelen Çerkezköy  Belediye Başkanı Vahap Akay, selamlama konuşması yapıp, törene katılan konuklara ‘Hoş geldiniz’ dedikten sonra “Bir Ajda Pekkan şarkısı var Kadir Başkanım. ‘Yağmurlu bir gündü, tıpkı bugün gibi’. Tarih 12 Mart 2019. Üzerimizde yağmurluklar var ve Bağlık Mahallesi mitingindeyiz. Üzerimizde yağmurluklar ile hemşehrilerimizle buluştuğumuz o güzel gecede bir söz verdiniz” dedi.

 “Biz Bağlık Mahallesi’nin iki yakasını bir araya getireceğiz” dedik diyen Akay, “2014 yılından beri arzuladığımız, defalarca üzerinde çalıştığımız, ısrarla yapma hedefini ortaya koyduğumuz, Çerkezköy’ün kambur köprü kaderinden kurtulsun dediğimiz bu istek, arzu aslında 12 Mart 2019 gecesi biraz daha şekil almıştı. Proje ortaya çıkmıştı. Bugün Bağlık Mahallesi’nin iki yakasını bir araya getirecek olan Bağlık Viyadüğü’nün temelini Bağlık Mahallesi sakinleri ile birlikte atmanın gururunu ve mutluluğunu herkesle paylaşıyoruz.

Biz ısrarla bu ihtiyacı dile getirdik. Biraz önce müteahhitle de görüştük. İnşallah çok uzun sürmeyen bir vakitte, Muhtarımızın da ifade ettiği gibi Cumhuriyetimizin 100. Yılı’nda Balık Mahallemizin iki yakasını bir araya getirecek olan Viyadüğü Bağlık Mahallemiz kavuşmuş olacak. Bu noktada emeği geçen tüm bürokratlarımıza, Çerkezköy Belediyesi çalışanlarımıza, emeği geçen herkese teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum” açıklamasında bulundu.

Belediye Başkanlığı’nın ikinci dönemini zorlu bir şekilde yaşadıklarını ifade eden Akay, “Bizim elimizde olmayan nedenlerle zorlu, sıkıntılı bir dönem yaşıyoruz. Mart 2020 yılında tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi ve ilimizi etkisi altına alan Covid salgını ile mücadele ettik. Zorlu Covid döneminin ardından Çerkezköy ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi çok zor ekonomik şartlara rağmen Çerkezköy’ün 12 mahallesinde, kentimizin ihtiyaç olan altyapı çalışmalarında, üst yapı çalışmalarında adım adım, ilmek ilmek çalışmaya devam etti” dedi.

Bugün Çerkezköy’ün nüfusunun 200 bini aşan bir noktaya geldiğini vurgulayan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, bu dönemde Çerkezköy’ün ihtiyacı olan altyapı yatırımlarına cesaretle atılabilme hedefini ortaya koyduklarını ifade etti. Bunlardan bir tanesinin Fevzipaşa Mahallesi yağmur suyu inşaatı olduğunu kaydeden Akay, “Ardından Ağustos 2021 yılında Atatürk ve Öztrak Caddelerinde başlayan, yaklaşık 3 bin 300 metrelik alanda 32 km yağmur suyu inşaatı, kanalizasyon inşaatı, Çerkezköy’ü aspes borulardan kurtararak, Çerkezköy’ü sağlıklı içme sularına kavuşturma inşaatına başladık. İnşaatımız hala devam ediyor. Her türlü eleştiriye rağmen, zorda bıraktığımız esnaflarımıza, vatandaşlarımızı çamurlu, tozlu yollardan yürütmemize rağmen ısrarlı bir şekilde Çerkezköy’ün altyapılarını değiştirme mücadelesi veriyoruz.

Aynı şekilde Veliköy Mahallemizde üstyapı çalışmalarımız devam etti. Kızılpınar’daki 3 mahallemizde park ve yaşam alanları yaparak, vatandaşlarımız ile buluşturduk. Kızılpınar Koca Meşe Mevki Dörtevler civarının tamamı satih kaplama ile kaplandı. Çerkezköy’ün bir tır parkı sorunu vardı. Çerkezköy Belediyesi’nin iştirak şirketinin Veliköy’de kurduğu tır parkı ile bu kaostan Çerkezköy’ü kurtardık.

Büyükşehir Belediyemizin 2016 yılında başladığı fakat sonra duraklama dönemine giren ancak Kadir Başkanımızın 2023 yılının yaz ayında açılacağı sözünü verdiği Yarı Olimpik Yüzme Havuzu inşaatı devam ediyor. Yine hayırseverlerimiz tarafından temeli atılan ve bu yıl sonunda hizmete açacağımız yeni Kent Kütüphanesi inşaatı devam ediyor. 2021 yılında başlayan ve 2022 yılında hızlanan Çerkezköy’ün tüm mahallelerinde asfalt kaplama çalışmalarımız devam ediyor. Çerkezköy’ün tüm mahallelerinde yen parklar ve yaşam alanlarını vatandaşlarımız ile buluşturuyoruz. Kızılpınar’da yeni bir semt sahası, futbol sahası çalışmamız devam ediyor. Hikmet Uğraş Caddesi ile Cengiz Topel Caddesi’ni birbirine bağlayan Utku-Güler Sokak ve Hakim Sami Sokak’taki çalışmalarımızın sonuna geldik. Çerkezköy’ün en eski yapılarından biri olan Celal Bey Mescidi restore edildi ve çalışmaların sonuna gelindi.

2007 yılında yapılan ve Çerkezköy’ün bir diğer kambur köprüsü Atatürk Viyadüğü’nde ihtiyaç olan genişletme çalışması uzun bir proje çalışmasının ardından yapıldı. Viyadük genişletildi ve aydınlatma çalışmalarının Çerkezköy Belediyesi tarafından tamamlanmasının ardından tekrar vatandaşlarımızın kullanımına açıldı. Narin Caddesi üst yapı, aydınlatma ve yenileme çalışmaları hızla devam ediyor. Aynı şekilde 29 Ekim Caddesi aydınlatma ve genişletme çalışmaları devam ediyor. Atatürk ve Öztrak Caddelerinde altyapının bittiği alanda Çerkezköy Belediyesi olarak üstyapı ve kentsel tasarım projesini hayata geçiriyoruz. İnşallah bunda da işin sonuna doğru yaklaşıyoruz.

Çerkezköy’e çok yakışan yeni bir Cumhuriyet Meydanı’na kavuştuk. Yeni bir Kent Meydanımız var. Aynı şekilde Kent Meydanımız ile buluşturduğumuz Osmanlı Camiimiz var. Osmanlı Camimizde de çalışmalarımız her şeye rağmen tam gaz devam ediyor. Sorumluluğu Karayollarında olan ancak mesele Çerkezköy olunca sorumluluğu üzerinden atan, kabul etmeyen, Çerkezköy’ü görmezden gelen Karayolları kurumuna rağmen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalara başladığı Cumhuriyet Mahallesi Kavşak Projesi var” dedi.

Bağlık Viyadüğü ve Cumhuriyet Mahallesi Kavşak Projesi’nin Karayollarının sorumluluğunda olduğunu fakat siyaseten bakıldığı için yapılmadığını kaydeden Akay, “Bu sorumluluğu Karayolları yerine kendi üzerine alan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımıza bir kez daha teşekkür ediyorum” dedikten sonra yakın bir zamanda Çerkezköy’ü ucuz ve sağlıklı halk ekmek ile buluşturacaklarını söyledi.

Vatandaşlarımızı sosyal Belediyecilik anlamında yalnız bırakmadıklarını, çeşitli kurslar ile hem vatandaşlarımızı, hem çocuklarımızı Çerkezköy Belediyesi olarak buluşturduklarını ifade eden Akay, “Binlerce çocuğumuzu spor kursları ile buluşturuyoruz. Yüzlerce vatandaşımızı kültür kursları ile buluşturuyoruz. Yüzlerce kardeşimizi Halk Akademimizde 8. Sınıf kursları ile buluşturuyoruz. Yeni açacağımız kreşte okul öncesi çocuklarımız ile buluşacağız. Çerkezköy Belediyesi elindeki tüm imkanları seferber ederek vatandaşlarımız ile buluşmaya gayret ediyor” açıklamasında bulundu.

2019 yılında Bağlık, Gazi Osman Paşa, Veliköy, Kızılpınar ve kentimizin diğer mahallerinde ne söz verdiklerini hatırladıklarını ifade eden Akay, “Verdiğimiz sözlerin izinde ilmek ilmek, adım adım çalışmaya devam ediyoruz. Bizleri bu yolda yalnız bırakmayan kıymetli çalışma arkadaşlarıma, Meclis Üyesi arkadaşlarıma, tüm hemşehrilerime bir kere daha teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum. Çerkezköy için çalışmaya, daha fazla çalışmaya hep birlikte devam edeceğiz. Sevgiyle, saygıyla hepinizi selamlıyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın ardından kürsüye gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak sözlerine “Çerkezköy Bağlık Mahallesi’nin ve Bağlık Viyadüğü’nün temel atması ve sizlere verdiğimiz sözlerden bir tanesini daha yerine getirebilmenin mutluluğu içerisinde sizleri saygı ve saygı ile selamlıyorum” diyerek sözlerine başladıktan sonra “Geride bıraktığımız 8,5 senede Çerkezköy için önemli projelere imza attık. Şimdi bu hizmetlere bir yenisini ekliyoruz. Sevgili Çerkezköylüler çok şanlısınız Çerkezköy’ü çok seven ve sizler için gece gündüz çalışan bir Belediye Başkanınız var. Hem kendisini hem de sizleri tebrik ediyorum. Çerkezköy Bağlık Mahallesinde hem trafik akışını etkileyecek hem de güvenli hale getirecek projemizi hazırladık. Bugün burada temelini atacağımız 275 metre uzunluğundaki Bağlık Viyadüğü projemiz, Pınarça Deresi’nin bulunduğu alanda Tevfik Fikret ve Mimar Sinan Caddesi’ni bağlayacaktır. Projenin maliyeti 45 milyon civarındadır. Tabi bu daha da artacaktır bununda bütün maddi finansmanı hazırdır. Biran önce bitmesi için gerekli çabayı göstereceğiz” ifadelerini kullandı,.

Bağlık Viyadüğü Temel Atma Törenine katılım sağlamaları için gönderdiği davetlere katılım sağlayamayan ve mesaj bile iletmeyen siyasilere sitemini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Ben bir sitemimi dile getirmek istiyorum; Büyük Şehir Belediye Başkanı olarak Çerkezköy’ün tüm siyasi parti temsilcileri bu hizmetleri tüm Çerkezköy’e yapmamıza rağmen davetlerimize gelmeyerek ve bir mesaj dahi göndermeyen siyasilere de sitem ediyorum. Buraya sadece siyasi partiye bağlı olan insanlar geçmeyecek herkes geçecek. Hizmetin siyaseti olmaz. Bugünde 4 tane Milletvekilimiz mesaj göndermiş fakat 3 tanesi göndermemiş, ben bu üzüntümü dile getirmek istedim. Ben bir teşekkürü de özellikle Atatürk ve Öztrak Caddelerinin yapımında burada ki esnafın bu süreçte göstermiş olduğu olgunluk ve sabır için çok teşekkür ediyorum. Özellikle ‘Burası neden bitmedi?’ benzeri siyasi kışkırtmalara kulak tıkayıp Çerkezköy Belediye Başkanımızı ve bizleri sabırla bekleyen Çerkezköy’lü esnaflarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu günlerde bir müjdemiz daha olacak. Daha önce ıslah ettiğimiz Kavak Dere’nin etrafına Kent Park yapacağız ve her iki tarafı da Çerkezköylülerin hizmetine sunacağız. Bugünle de ihalesi olacak. Çok uğraşmamıza rağmen yarı olimpik yüzme havuzumu da geçmiş ekonomik sıkıntılar ve bu sıkıntıların uzantıları nedeni ile bu güne geldi. Dün Fen İşleri Dairesi ile bir toplantı yaptık tahminen Nisan ayında Çerkezköy Belediye Başkanımız ile ilk yüzmemizi gerçekleştireceğiz. Tabi başka bir güzel projeyi başlattık Cumhuriyet Mahallesi Tepe Kavşağı Projemiz tamamlandığı zaman Çerkezköy’deki trafik sorununu büyük ölçüde çözümlenmiş olacak. Kızılpınar ve Veliköy de bu sene özellikle ciddi yatırımlarımız var. Tepe’de su ihtiyacı olan sitelerin bu ihtiyacı için TESKİ Yönetim Kurulu başladı çalışmalara. Onu da yakın zamanda çözeceğiz. Çerkezköy’ün sorunları uzun zamandır ertelenmiş sorunlar sadece Çerkezköy’ün 1,5 katrilyonluk altyapıya ihtiyacı var. Neden projeler bitmedi diye söylenip bunu bir siyasal mesele haline getirenlere şunu söylemek istiyorum yerin altından 12 km asbest boru çıktı. Ve oraya daha yeni sağlıklı boruları koyduk. Ama şuanda Çerkezköy’ün ciddi manada hala değişmesi gereken altyapı sorunları var İçme suyu hatları, yağmur suyu hatları ve Kanalizasyon hatları var. Bunun maddi bilançosunu çıkardık 1,5 milyar lira Bunun içinde projelerimizi hazırlayıp iller bankasına gönderdik. Yakın zamanda da Ankara da temaslarımız devam ediyor. Bu ödeneği çıkartabilirsek Çerkezköy’ün geleceğe yönelik altyapı sorunları kalmayacak.

Albayrak, “Bu 6 sene boyunca sayın başkan nereye kaç kuruş harcadığını santim santim ne yaptığını kitap halinde hazırlayacak. Ben de 10 sene boyunca Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Çerkezköy’e ne yapmış olduğumuzu hazırlayacağız. Bu iki tane kitabı zamanı gelince halkımızın önüne koyacağız. Ama çok merak ediyorum hem bize kötü miras bırakan siyasal düşünce hem de bu dönemde ne yaptığı belli olmayan aynı siyasal düşüncenin anlatacağı ne var merak ediyoruz. Onlarında kitaplarını merak ediyorum. 10 senede Çerkezköy’e ne yaptılar? Biz bunun her türlü hesabını vermeye hazırız. Ve çok da güzel hizmetlerle 2’inci dönem de halkımızdan almış olduğumuz görevleri de tamamlayacağız bundan şüpheniz olmasın. Biz gerçekten Çerkezköy’ü çok seviyoruz. Burada yapılan yatırımların gerçek sahibi Kadir Albayrak ve Vahap Akay değil Çerkezköy halkıdır” dedi.

Konuşmaların ardından, Başkan Albayrak ve diğer protokol üyeleri tarafından butona basılarak Çerkezköy Bağlık Viyadüğü’nün temeli atıldı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.