ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ KIZILPINAR HALK KÜTÜPHANESİ HİZMETE AÇILDI

Çerkezköy Belediyesi tarafından Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu’nun da katkılarıyla Kızılpınar Kültür ve Sanat Merkezi bünyesinde oluşturulan Çerkezköy Belediyesi Kızılpınar Halk Kütüphanesi, bugün düzenlenen tören ile hizmete açıldı.

ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ KIZILPINAR HALK KÜTÜPHANESİ HİZMETE AÇILDI
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
16 Mart 2021 Salı 12:17

Çerkezköy Belediyesi Kızılpınar Kültür ve Sanat Merkezi Halk Kütüphanesi’nin açılış törenine Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay,  Belediye Başkan Yardımcıları  Enver Bayram ve Nedim Yılancı, Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Necmi Akman, Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu Onursal Başkanı Sedat Kaplan ve platform üyeleri, Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ümit Zengin ve davetliler katıldı.
İLİMİZDE KÜTÜPHANE AÇILIŞLARI YAPMAK ÜZERE YOLA KOYULDUK
   Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından programın açılış konuşmasını Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu Onursal Başkanı Sedat Kaplan yaptı. 2 yıl önce öğrencisi Şerif Dursun’un önerisi üzerine Tekirdağ’da Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu’nu oluşturduklarını belirten Kaplan, “Çalışmalarımızı yerinde görmek amacıyla Ergene ilçemizin İğneler Mahallesi’ne gittik. Orada Atatürk Çocukları Kütüphanesi’nin açıldığını gördüm, etkilendim. Bir eğitimci olarak ilimizde kütüphane açılışına katkıda bulunmak üzere arkadaşlarımız ile sadece gönül birliği ederek, hiçbir makam, mevki, maddi imkan istemeden ve düşünmeden yola koyulduk. İğneler Mahallemizdeki Kütüphanemizden sonra 24 Eylül 2019’da Hayrabolu’da Sait Esircan öğretmenimin ismini verdiğimiz Atatürk Gönüllüleri Sait Esircan Kütüphanemizi açtık.
BAŞKANIMIZ BİZİM ELİMİZİ TUTTU
   Daha önce oraya gittiğimizde Kültür Merkezi Müdürümüze sordum. Kütüphaneye gelen, giden var mı diye sordum. ‘Hocam çok az oluyor’ dediler. Biz kütüphaneyi oluşturup, raflarını koyduktan sonra gittik ziyarete. ‘Şimdi nasıl?’ diye sordum. ‘Hocam o hareketten sonra aileler, anneler çocuklarını alıp kütüphaneye geliyorlar. Anneler kütüphanede okurken veya kurslara katılırken çocuklar da gelip kitap okuyorlar, hem de burada annelerinin yanında onlara yardım ediyorlar” dedi. Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ı 2 yıl önce ziyaret ettiklerini kaydeden Sedat Kaplan, kendilerine bu oluşumdan bahsettiklerini belirterek, “Eksik olmasın o gün kendisi bizim elimizi tuttu ve bugün bu hizmeti gerçekleştiriyoruz. Hayrabolu’da aynı şeyi yaptık, sonra Ergene’de Zübeyde Hanım Kütüphanesi’ni de hizmete açtık. Geçen yıl Mart ayında pandemi denen bu salgın araya girdi. Bizim hizmetlerimizi biraz engelledi ve gecikmeler oldu” diye konuştu.
6 BİNİ AŞKIN ESERİ BİR ARAYA GETİRDİK
   Babaeski Müsellim Köyü’nde bir Kütüphane daha açtıklarını ifade eden Kaplan, amaçlarının her yerde kütüphaneler açmak olduğunu belirterek, “Bu ortamları oluşturmak için Belediye Başkanlarımıza gidiyoruz. Onlar bizi anlıyorlar ise bugün olduğu gibi Kütüphanemizi oluşturuyoruz. Kütüphanemize çıktığınız zaman bu hizmetin buraya gelmesinde ne kadar emek olduğunu göreceksiniz. Okumak istediğiniz her türlü kitabı burada bulabileceksiniz. Çevreye uygun bir Kütüphane oluşturmaya çalıştık. Anne sağlığı, çocuk sağlığı, Atatürk kitapları, yerli ve yabancı romanlar, mutfak kitapları, yemek kitapları, el işi kitapları gibi 6 bini aşkın eseri bir araya getirdik. Kütüphane bundan sonra Vahap Başkana, Kültür Müdürlüğümüze ve burada çalışan personelimize emanet. Onlara da başarılar diliyorum” dedi.
BUGÜN ÖNEMLİ VE KIYMETLİ BİR GÜN
   Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu Onursal Başkanı Sedat Kaplan’ın ardından kürsüye gelen Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Tekirdağ Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu yöneticileri, hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Çerkezköy’ümüze hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Bugün önemli ve kıymetli bir gün. Önce burasının geçmişinden ve tarihinden bahsedeyim. Sonra bugünkü noktasını ifade edeyim. Daha sonra buradaki kütüphanede oluşan birlik ve beraberlik duygusunun ne kadar önemli, kıymetli olduğunun altını çizmek adına birkaç cümle ifade etmek istiyorum” dedi.
KÜTÜPHANE VE BİLGİSAYAR ODALARINI GENÇLERİMİZİN HİZMETİNE SUNDUK
   2014 yılından önce Kızılpınar Kültür ve Sanat Merkezi Binası’nın FETÖ Terör Örgütü’nün bağlantılarına bırakıldığını belirten Akay, “Biz göreve geldiğimiz 2015 yılında bu binayı onlardan arındırdık ve Belediyemiz bünyesine kattık. Daha sonra burada bulunan 5 katlı binayı Kızılpınar’da bulunan çocuklarımıza, gençlerimize, kadınlarımıza tahsis ettik. Kadınlarımızı, gençlerimizi bir araya getirecek, onların eğitimlerine katkı sağlayacak bir yuva haline getirdik. Bütün Kızılpınarlı hemşerilerimizin hizmetine sunduk. Buradaki kadınlarımızı bir araya getirdiğimiz, kurslar ile eğitimlerine katkı sağladığımız, bu kursların sonunda onların eğitimlerine katkı sağladığımız bir yuva haline getirdiğimiz Kızılpınar Kültür Sanat ve Eğitim Merkezimizin en uygun alanlarında Kütüphane ve Bilgisayar Odaları oluşturarak burasını çocuklarımızın, gençlerimizin hizmetine sunduk” ifadelerini kullandı.
MEMLEKETİMİZE HAYIRLI EVLATLAR YETİŞTİRMEYE KATKI SAĞLAYACAĞIZ
   İşin maddi kısmının bugün çok fazla öneminin olmadığını vurgulayan Başkan Akay, “6 bini aşkın kitap ile Kızılpınar’daki çocuklarımıza, gençlerimize, onların aydınlık geleceğine bu kütüphane ile bir adım da olsa katkı sağlıyoruz. Emeği geçen, katkı sağlayan herkese, bu birlikteliğe ben bir kere daha teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. Bizler Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, onun devrimlerinde yürüyen, büyüyen gençler olarak bu gibi kütüphaneler ile bilim yuvaları ile geliştirerek ilçemize, ilimize, memleketimize hayırlı evlatlar yetiştirmeye inşallah katkı sağlayacağız” açıklamalarında bulundu.
Akay, “Bugünlerde maalesef istemediğimiz, üzüntü duyduğumuz bazı kararları duysak da biz Reşit Talip’in mısralarında bahsettiği gibi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde yürümeye devam edeceğiz. Onun açtığı yolda, gösterdiği hedefe durmadan yürüyeceğine ant içen gençlerimizle birlikte yan yana, omuz omuza inşallah geleceğe umutla bakacağız. Güzel günlerde buluşacağız. Ben bir kere daha katkı sağlayan, bugün buraya gelen bu birlikteliğe ortak olan herkese teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum. Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum” ifadelerini kullandı.
PLAKET VE TEŞEKKÜR BELGELERİ TAKDİM EDİLDİ
   Konuşmaların ardından Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay tarafından kütüphane açılışına katkı sağlayan Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu Onursal Başkanı Sedat Kaplan ve platform üyelerine plaket ve teşekkür belgeleri takdim edildi. Törende ayrıca kütüphanede bulunması için İzmir Suluboya Ressamları Derneği Başkanı Nimet Topkaç tarafından gönderilen Suluboya Atatürk Tablosu ile Ahşap Yakma Resim Sanatçısı Asım Demirbaş tarafından gönderilen Ahşap Yakma Atatürk Tablosu da Akay’a takdim edildi. Program, açılış kurdelesinin kesimi, kütüphanenin gezilmesi ve hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.
 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.