Çetin 2021’i değerlendirdi

Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, 2021 yılında yapılan çalışmalar, faaliyetler ile tamamlanan, devam eden ve planlanan projeler hakkında değerlendirme bulundu.

Çetin 2021’i değerlendirdi
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
12 Ocak 2022 Çarşamba 12:06

Üstyapı ve altyapı, park ve sosyal tesisler, çevre ve sıfır atık sosyal hizmetler, proje ve yatırımlar, kültür, sanat ve spor etkinlikleri olmak üzere 6 başlıkta değerlendirmelerde bulunan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “2021 icraat dolu bir yıl oldu. Yeni yıl da hizmet maratonumuza hız kesmeden devam edeceğiz.” dedi.

“50 KİLOMETRE SICAK ASFALT YOL ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRDİK”

Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, ““Yol medeniyettir” anlayışıyla hareket ederek; vatandaşlarımıza daha kaliteli ulaşım hizmeti sunmak, yollarımızı konforlu, modern ve güvenli hale getirmek için üstyapı ve altyapı çalışmalarımıza ağırlık verdiğimiz bir yılı geride bırakıyoruz. Tüm mahallelerimizi kapsayan programla 50 kilometre sıcak asfalt, 15 kilometre kilit taş, 8 kilometre beton, 35 kilometre stabilize yol çalışması gerçekleştirdik. Yine 7 bin metrekare yağmur suyu ve birçok deremizde kutu menfez ile ıslah çalışması yaptık.” diye konuştu.

“13 YENİ PARK, YEŞİL VE SOSYAL ALAN”

Kapaklı’yı park, yeşil ve sosyal alanlar ile donattıklarını belirten Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Kentimizi çocuklarımızın sağlıklı ve güvenli alanlarda spor aktiviteleri yaparak oyunlar oynayacağı, aile ve gençlerimizin huzurla vakit geçirebileceği park, yeşil ve sosyal alanlarla donatıyoruz. Bu kapsamda 8 mahallemizde 13 farklı noktada toplam yaklaşık 31 bin metrekare yeni park ve yaşam alanını ilçemize kazandırma çalışmalarımızı büyük oranda tamamladık. Vatandaşlarımızın aileleri ve sevdikleriyle gelerek, kaliteli hizmet alabildiği Bülent Ecevit Parkı ve Ali Baba Parkı içerisinde iki yeni sosyal tesisi hizmete sunduk. Daha yeşil, daha sosyal bir Kapaklı için çalışmalarımızı yeni yılda da sürdüreceğiz.” dedi.

SIFIR ATIK PROJELERİ HAKKINDA KONUŞTU

Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, sıfır atık ve daha temiz çevre hedefiyle 2021 yılında önemli projeleri hayata geçirdiklerini söyledi. Başkan Çetin, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi himayesinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında kentimizde sıfır atık ve çevre konusunda farkındalığın oluşturulması, atıkların yerinde ayrıştırılması amacıyla birçok çalışmayı uyguladık ve uygulamaya devam ediyoruz. Giysi, ayakkabı ve tekstil atıklarının ayrı toplandığı 70 adet kumbarayı ilçemizin farklı noktalarına yerleştirdik. Cam, kağıt/plastik/metal, bitkisel atık yağ, atık elektrikli ve elektronik eşyalar, tekstil atıklar ve atık ilaçların ayrı ayrı toplandığı

5 adet mobil atık getirme merkezimizi belirli noktalara koyduk. Yine kağıt, metal ve plastik atıkların diğer çöp ve atıklardan ayrı toplandığı 68 adet mavi konteynerlerimizi pilot bölge olarak belirlediğimiz mahallelerimize yerleştirerek, site sakinlerimize bilgilendirmede bulunduk.” diye konuştu.

“ORGANİK ATIKLAR DOĞAL GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR”

Çevre ve sıfır atık konusunda okullar başta olmak üzere bilgilendirici eğitim faaliyetlerinin de gerçekleştirildiği belirten Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Belediye bünyemize kazandırdığımız kompost makinemiz ile topladığımız organik atıkları ayrıştırıp doğal gübre haline getiriyor, Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz bünyesinde kullanıyoruz. Ayrıca talep eden vatandaşlarımıza da ücretsiz olarak veriyoruz. Atık ilaç ve atık jilet toplama kutularımızı esnafımıza dağıttık. Bitkisel atık yağ toplama kampanyamız ile de suyumuzu koruyor, vatandaşlarımıza 5 litre atık yağ karşılığında hediye veriyoruz.” dedi.

ATIKLARI KAZANCA DÖNÜŞTÜREN PROJE

“Geri Dönüşüme Destek Ol; Atıkların Kazanca Dönüşsün” projesi ile ilgili de bilgi veren Başkan Çetin, “Proje kapsamında kağıt, plastik, metal ve cam atıklarını belirlenen nokta, gün ve saatlerde Mobil Atık Getirme Aracı’na getiren vatandaşlarımıza, getirdikleri atıkların kilosu karşılığındaki tutar, MyEdenred mobil uygulamasındaki hesaplarına yatırılıyor. Vatandaşlarımız tutarları karşılığında anlaşmalı yerlerden alışveriş yapabiliyor.” diye konuştu.

SOSYAL HİZMETLER

Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, 2021 yılı değerlendirmelerine sosyal hizmetler başlığıyla devam etti. Başkan Çetin, “Şeyh Edebali’nin “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” sözünü şiar edinerek birçok sosyal projeyi uyguladıklarını ve vatandaşların iyi günde kötü günde yanlarında olduklarını belirtti. Başkan Çetin, “65 yaş ve üzeri yaşta olan büyüklerimiz, bakıma muhtaç veya engelleri nedeniyle gündelik ihtiyaçlarını yerine getiremeyen vatandaşlarımızın aktif ve sağlıklı yaşamalarına yardımcı olduğumuz Evde Bakım ve Destek Hizmetimizi 373 kişiye ulaştırdık. “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” hadisini düstur edinerek, Cumhuriyet Mahallemizde 360 metrekare alan üzerine inşa ettiğimiz Aşevimizde günlük bin kişilik ürettiğimiz sıcak yemekleri ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın evlerine servis ediyoruz.” dedi.

“MADDİ VE GIDA PAKETİ YARDIMLARINDA BULUNDUK”

Kariyer ve İstihdam Masası aracılığıyla 1050 kişinin çeşitli iş yerleri ve kurumlarda istihdam edildiğini belirterek açıklamalarını sürdüren Başkan Çetin, “ Toplumsal dayanışmayı sağladığımız Sevgi Eli Yardım Mağazalarımız ile 15 bin 731 kişiye giysi, 58 kişiye de eşya yardımında bulunduk. Engelli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza maddi ve gıda paketi yardımlarında bulunduk. Çölyak hastalarımıza özel gıda paketlerimizi ulaştırdık, bin 356 vatandaşımıza bebek arabası hediye ettik.” diye konuştu.

KAZAK GÖLÜ FESTİVALİ VE PINAR BULVARI ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ

Kültür, sanat ve spor etkinlikleriyle 2021 yılı değerlendirmelerine devam eden Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Kültür, sanat, spor ve mesleki onlarca kurs düzenleyerek binlerce kursiyere ulaştık. Kapaklı Sesini Arıyor adlı ödüllü Türk Halk Müziği yarışmamızı düzenledik. Bisiklet ve koşu yarışı, uçurtma şenliği, yazar söyleşileri, konserler ve çeşitli etkinliklerin yer aldığı Kazak Gölü Festivalimiz ile on binlerce kişiye ulaştık. İlkini düzenlediğimiz Pınar Bulvarı Şenliğimiz ile prestij caddemiz Pınar Bulvarı’nda birbirinden farklı etkinlikler düzenledik, sünnet şölenimiz ile yavrularımızın mutluluklarına ortak olduk.” dedi.

BİNLERCE ÖĞRENCİ YAZ SPOR OKULLARINDA EĞİTİM ALDI

Başkan Çetin, “Halkımızın kültür ve sanat hayatını zenginleştiren etkinlikler kapsamında yetişkin ve çocuk tiyatroları ile sinema gösterimlerini, yazarları vatandaşlarımızla buluşturduk. 8 ressamın yüze yakın eserinin beğeniye sunulduğu Kent Ressamları Sergisini açtık. Okuyan Kapaklı kampanyamızı düzenledik. Çeşitli spor turnuvaları düzenledik ve 11 branşta düzenlediğimiz Yaz Spor Okullarımız ile binlerce öğrencimize ulaştık.” dedi.

PROJE VE YATIRIMLARI DEĞERLENDİRDİ

Üstyapı ve altyapı, park ve sosyal tesisler, çevre ve sıfır atık sosyal hizmetler, kültür, sanat ve spor etkinlikleri olmak üzere 5 konu başlığında değerlendirmede bulunan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, 2021 yılında hayata geçirilen proje ve yatırımlar ile ilgili olarak ise şunları söyledi:

EMEK SEPETİ ÜRETİM ATÖLYESİ

Trakya Kalkınma Ajansı 2019 Yılı Turizmin Geliştirilmesi ve Çeşitlendirilmesi Mali Destek Programı kapsamında Kapaklı Belediyesi tarafından projesini hazırlandığımız Kapaklı Yöresel Ürünler Merkezi Emek Sepeti Üretim Atölyesini Şubat ayında hizmete açtık. Açıldığı günden itibaren resimden okuma yazmaya, rölyef sanatından makromeye kadar birçok kültürel ve sanatsal kurs ve etkinliğin düzenlendiği Emek Sepeti Üretim Atölyesi çocukların, kadınların ve engelli vatandaşların bir araya gelerek sosyalleştiği ve üretim yaptığı mekan haline geldi.

AŞEVİ

“Komşusu açken tok yatan bizden değildir” hadisini düstur edinerek, Cumhuriyet Mahallemizde 360 metrekare alan üzerine inşa ettiğimiz Aşevimizde bin kişilik sıcak yemek üretiyor, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın evlerine servis ediyoruz.

BEBEK KÜTÜPHANESİ

Tekirdağ İl Kültür Turizm Müdürlüğü ile imzaladığımız protokolün ardından Atatürk Kültür Merkezimizde yetişkin, çocuk ve bebek bölümleriyle vatandaşlarımıza hizmet veren İlçe Halk Kütüphanemiz Türkiye’de en iyi ve en donanımlı ilk 5 kütüphaneden biri olma özelliğiyle içerisinde 10 bine yakın kitap envanteri ve süreli yayın barındırıyor.

SPOR TESİSLERİ VE BİSİKLET YOLU

Kentimize 6 adet halı saha ve 6 adet basketbol sahası kazandırarak gençlerimizin kullanımına sunduk. Yapımında sona geldiğimiz Kapalı Tenis kortumuzu ise kısa süre içerisinde açarak vatandaşlarımızın ve gençlerimizin kullanımına sunacağız. Yine Kazak Gölü Mesire Alanı güzergahımıza 3 kilometre uzunluğunda Bisiklet Yolu kazandırdık.

ARAÇ FİLOSU GÜÇLENDİRME

Vatandaşlarımıza daha kaliteli hizmet verebilmek, gelen talepleri daha hızlı ve etlin bir şekilde çözüme kavuşturabilmek için araç parkurumuzu sürekli yeniliyor ve güçlendiriyoruz. Türkiye Belediyeler Birliği aracılığıyla BMC marka damperli kamyon ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın destekleriyle ilçemize çevre dostu ve 13+1 m³ kapasiteye sahip yeni çöp toplama aracı kazandırdık. Yine hayırsever tarafından bağışlanan bir otobüsü de ilçemize kazandırdık.

ÇOCUK AKADEMİSİ VE GÜNDÜZ BAKIMEVİ

İsmetpaşa Mahallemizde 2 bin 500 metrekare alanda yapımında sona gelinen ve ilçemizde ilk olacak Çocuk Akademisi ve Gündüz Bakımevinin içerisinde uyku odaları, sınıflar, oyun alanları, resim ve müzik atölyeleri yer alacak. İnşallah çok yakın bir zamanda kentimize kazandıracağımız bakımevimizde çalışan annelerimizin çocukları güven içerisinde eğitim alabilecekler.

İKİZ GÖLLER BUNGALOV EVLER PROJESİ

İlçemizin eko turizmde markası olan İkiz Göller Mesire Alanı’nın çehresini değiştirerek Kapaklı’ya ve bölgemize değer katacak İkiz Göller Mesire Yeri Lüks Bungalov Evler(Tiny House) Projesi’nin ihale sözleşmesini imzaladık. Doğa dostu bungalov(Tiny House) evlerin de olduğu çok amaçlı bir konsepti ilçemize kazandıracağız.

TÜRK METAL SENDİKASI OKUL PROTOKOLÜ

Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak ile gerçekleştirdiğimiz görüşmeler ve istişareler neticesinde Türk Metal Sendikası tarafından ilçemize kazandırılacak olan 24 derslikli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin protokolünü imzaladık.

CADDE AYDINLATMA ÇALIŞMALARI

İlçemizin önemli ulaşım akslarından olan Mithatpaşa, Dumlupınar, Yaşar Doğu ve Zengin Caddelerimizde uyguladığımız dekoratif aydınlatmalarla caddelerimizi ışıl ışıl bir görünüme kavuşturduk.

KAPAKLI MANTAR ÜRETEN VE İŞLEYEN ELLER PROJESİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında desteklenerek hibe almaya hak kazanan “Kapaklı Mantar Üreten ve İşleyen Eller” projemizde çalışmalar başladı. Karlı Mahallesi’nde 76 bin metrekare alan üzerinde yapımı devam eden ve “Trakya’nın en büyük mantar üretim tesisi” olacak tesiste yıllık 240 ton istiridye mantarı üretilecek. Bölgemizde mantar yetiştiriciliğinin gelişmesine öncülük edecek proje kapsamında şiddet mağduru kadınlar, genç issizler, engelliler, engellilere bakmakla yükümlü kişiler, kırsal mahallede yaşayanlar vb. gibi ağırlıklı olarak dezavantajlı gruplar istihdam edilecek.

YILDIZKENT KÖPRÜLÜ KAVŞAK PROJESİ

Kentimizin en önemli sorunlarından biri olan Yıldızkent Kavşağı projemizin ihalesi gerçekleştirildi. İlçemizde konuk ettiğimiz Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu da projenin kısa süre içerisinde başlayıp tamamlanacağını belirtti. Kapaklı’nın gerdanlığı olacak projemizi inşallah tamamlayarak önemli bir sorunu daha çözüme kavuşturmuş olacağız.

ULUSAL KALİTE HAREKETİ İYİ NİYET BİLDİRGESİ VE TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ YOLCULUĞU

Vatandaş memnuniyetini en üst seviyede hedefleyerek kurum içerisinde verimliliği ve hizmet kalitesini artırmayı amaçlayan bir süreçler yönetimi olan Toplam Kalite Yönetimi yolculuğumuza devam ediyoruz. Belediyemize kurumsal bir kimlik kazandırmak adına sürdürdüğümüz çalışmalar kapsamında kalite politikamızı da yeniledik. Önleyici yaklaşımlarla, değişim ve sürekli gelişim ilkelerinden hareketle sosyal yaşamın her alanında vatandaşlarımızın konforunu önemseyerek, kentlilik bilincini ve yaşam kalitesini artırmak hedefiyle çalışmalarımıza devam edeceğiz.

KAPAKLI İLETİŞİM MERKEZİ

Ulaşılabilen ve çözüm üreten bir belediyecilik anlayışıyla vatandaşların sorunlarını birinci elden tespit ederek, kayıt altına almak ve en kısa sürede etkin bir şekilde çözüme kavuşturmak amacıyla “Çözüm İçin KİM Var” sloganıyla hayata geçirdiğimiz Kapaklı İletişim Merkezimiz de birinci yılını geride bıraktı.

“HİZMET MARATONUMUZA HIZ KESMEDEN DEVAM EDECEĞİZ”

Üstyapı ve altyapı, park ve sosyal tesisler, çevre ve sıfır atık sosyal hizmetler, proje ve yatırımlar, kültür, sanat ve spor etkinlikleri olmak üzere 6 başlıkta 2021 yılını değerlendiren Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Çalışmalarımızın hayata geçirilmesinde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Yeni yıl da hizmet maratonumuza hız kesmeden devam edeceğiz.” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.