Eğitim İş’ten

Eğitim-İş Çerkezköy Şubesi yazılı bir açıklama yaparak Milli Eğitim Bakanlığı’nın 'Muhbir Öğretmen' uygulamasına tepki gösterdi. Yapılan yazılı açıklamada, "MEB’in son olarak muhbir müdür yardımcısı görevlendirerek emniyete ajan yetiştirme uygulaması, Abdülhamid’in istibdat dönemini hatırlatmaktadır" denildi.

Eğitim İş’ten
14 Aralık 2010 Salı 00:00

Okullarda sivil polis yerine "Muhbir öğretmen" uygulaması tartışmaları da beraberinde getirdi. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun "Koordinasyon görevini yürüten bir idareciyi muhbir olarak nitelendirmek için çarpık düşünmek gerekir" açıklamasına, siyasiyi patilerden ve sendikalardan sert tepki geldi. Eğitim-İş Çerkezköy Şubesi yazılı bir açıklama yaparak, muhbir öğretmen uygulamasına tepki gösterdi ve Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'yu istifaya çağırdı.

MEB ÇAĞDAŞ, DEMOKRATİK, BİLİMSEL EĞİTİM İÇİN VARDIR
    Çerkezköy Eğitim-İş Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamada ana hatlarıyla şunlar aktarıldı: "MEB, ulusumuzun geleciği olan çocuklarımızın ve gençlerimizin ve çağdaş demokratik laik ve bilimsel bir eğitim alarak yetişmelerini sağlamak için vardır. Ancak AKP döneminde MEB programları, atamaları ve uygulamalarıyla, AKP’nin tek parti diktatörlüğünü pekiştirme görevini yapar hala gelmiştir.
    MEB'in son olarak muhbir, müdür yardımcı görevlendirerek emniyete ajan yetiştirme uygulaması Abdülhamid’in istibdat dönemini hatırlatmaktadır. Okullarda şiddeti önleme gerekçesine dayandırılan bu uygulama öğrencileri öğretmenleri eğitim çalışanlarını Emniyete ve AKP Hükümeti'ne muhbirlemeye yöneliktir. Bu, ancak 12 Mart, 12 Eylül gibi faşist yönetimlerde görülebilecek durumlardır.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE FAŞİZAN BASKI UYGALANIYOR
    AKP iktidarının işçilere, memurlara, son olarak da üniversite öğrencilerine uyguladığı faşizan baskılar faşist diktatörlüğün ayak seslerinden başka bir şey değildir. 12 Eylül Anayasa Halk Oylaması'nda kabul edilen Anayasa değişikleriyle ileri demokrasiye geçildiğini, özgürlüklerin genişletildiğini, baskıların sona ereceğini söyleyen AKP ve yandaşı çığırtkanlar, 'Yetmez ama evet' diyenler umarız Türkiye’nin nereye götürülmek istendiğini iş işten geçmeden görürler.
    MEB tek parti diktatörlüğüne ajan, muhbir yetiştireceğine, OECD son raporunda yer alan bozuk sicilini düzeltmenin yollarını aramalıdır.

AKP OECD RAPORUNUN UTANCINI GİDERMEK İÇİN UĞRAŞSSIN
    OECD 2003 yılında sondan birinci, son raporda sondan ikinci olmanın utancı ile görev ve sorumluluklarının bilincine varmalıdır. Çağdaş eğitim programları, liyakat, bilgi, birikim ve deneyim sahibi, kadroları devreye sokarak sorunları da sendikalarla, bilim adamlarıyla görüşerek MEB sağlıklı bir yol ve yöntem izlemelidir. Artık sıfırcı ve sonuncu olmaktan kurtulmalıyız. Eğitim iş olarak MEB 'Muhbir Müdür Yardımcısı' uygulaması ve OECD eğitim araştırmasında ülkemizi sondan ikinci duruma düşürmesi nedeniyle kınıyoruz. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’yu istifaya davet ediyoruz."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.