HALKALI-KAPIKULE HIZLI TREN PROJESİ’NİN ÜÇÜNCÜ FAZINDA TÜNEL AÇMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Halkalı Kapıkule Hızlı Tren Projesi’nin 3. fazı olan Halkalı-Ispartakule kısmında tünel açma çalışmalarının startını verdi. TCDD Genel Müdürü Hasan Pezük’ün de hazır bulunduğu Halkalı-Ispartakule Hızlı Tren Hattı TBM başlangıç töreninde konuşan Uraloğlu, Türkiye'de yapımı devam eden en önemli demiryolu projeleri arasında yer alan Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi'nin Halkalı-Ispartakule arasında tünel açma çalışmalarını bugün başlattıklarını bildirdi.

HALKALI-KAPIKULE HIZLI TREN PROJESİ’NİN ÜÇÜNCÜ FAZINDA TÜNEL AÇMA ÇALIŞMALARI  BAŞLADI
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
26 Temmuz 2023 Çarşamba 18:54

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde demiryollarını 2003'ten beri başlattıkları gelişim hamleleriyle devlet politikası olarak ele aldıklarını ve öncelikli sektör olarak belirlediklerini aktaran Uraloğlu, Asya ve Avrupa arasında köprü görevi gören Türkiye'nin coğrafî konumunun sağladığı fırsatların ekonomik ve ticari avantajlara dönüşebilmesi için demiryollarında yeni bir atılım başlattıklarını vurguladı. Uraloğlu, son 21 yılda demiryollarına yaklaşık 880 milyar lira yatırım yaptıklarını belirterek demiryollarının tamamını elden geçirdiklerini ve yenilediklerini, 2003'te yaklaşık 11 bin kilometre olan demiryolu ağını 14 bin kilometreye yükselttiklerini bildirdi. Türkiye'yi yüksek hızlı tren (YHT) işletmeciliği ile tanıştırdıklarını hatırlatan Uraloğlu, 2009'da Ankara-Eskişehir hattıyla başlayan süreç sonunda şu anda 11 ilin hızlı tren hattıyla bağlandığını anlattı. Uraloğlu, 2053 yılında hızlı tren hizmeti alan il sayısını 52'ye, demiryolu hat uzunluğunu 28 bin 590 kilometreye yükselteceklerini bildirdi.

BU HAT AB İLE DOSTLUĞUMUZU PERÇİNLEYECEK
Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin Asya, Avrupa ve Afrika olmak üzere 3 kıtayı birbirine bağlayan ve çok önemli bir jeostratejik ve jeopolitik konuma sahip olduğuna işaret ederek Demir İpek Yolu'nun en önemli halkası ve Avrupa'nın başlangıç noktası olduklarını söyledi. Türkiye'nin AB açısından çok önemli bir paydaş olduğunu vurgulayan Uraloğlu, "Avrupa için Türk üreticiler üretim ve tedarik zincirinin önemli bir parçası ve vazgeçilmez ticarî ortaklardır. Bu noktalardan bakıldığında Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattımızın önemi daha da iyi anlaşılmaktadır. Bu demiryolu hattı Türkiye ve AB arasındaki ilişkileri daha güçlendirecek ve dostluğumuzu perçinleyecektir." diye konuştu.

ÇOK ÖNEMLİ BİR AŞAMAYI DAHA HAYATA GEÇİRİYORUZ
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi'nin, Asya ile Avrupa demiryolu koridorunun ilk parçasını oluşturduğunu belirterek hattın Avrupa ve Türkiye için önemine işaret etti. Halkalı-Kapıkule hattının "153 kilometrelik Kapıkule-Çerkezköy", "67 kilometrelik Çerkezköy-Ispartakule" ve "8 bin 420 metrelik Ispartakule-Halkalı" arası olmak üzere 3 fazdan oluştuğunu bildiren Uraloğlu, şu bilgileri verdi. "Bu 3 kısmın birleşmesiyle toplamda 229 kilometreli güzergahta saatte 200 kilometre hıza uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak hem yük hem de yolcu taşımacılığı yapılabilecek yeni yüksek standartlı tren hattı inşa ediyoruz. Tüm hatların tamamlanmasıyla Halkalı-Kapıkule arası yolcu seyahat süresi 4 saatten 1,5 saate, yük taşıma süresi ise 6,5 saatten 2,5 saate düşecektir. Mevcut hat kapasitesinin de 4 katına çıkması hedeflenmektedir."

Uraloğlu, Halkalı-Kapıkule Demiryolu Projesi'nin üçüncü fazı olan Halkalı-Ispartakule kısmındaki tünel açma çalışmalarını başlatarak projenin tamamında çok önemli bir aşamayı daha hayata geçirdiklerini söyledi.

TEST AŞAMASI SONRASI HAT DEVREYE ALINACAK
Bakan Uraloğlu, projeyle üçüncü faz kapsamında 6 bin 180 metre TBM tünel, 860 metre aç-kapa tünel ve 1.380 metre açık hat olmak üzere zemin iyileştirmeleri dahil 8 bin 420 metre uzunluklu yeni demiryolu hattının tamamının altyapı, üstyapı, elektrifikasyon, sinyalizasyon ve telekomünikasyon imalatlarının yapılacağını anlattı.

Sanat yapıları ve Halkalı istasyonu bölgesine ait işler tamamlanarak test aşaması sonrası hattın devreye alınacağını belirten Uraloğlu, "Şu anda sizlerle birlikte bulunduğumuz TBM giriş noktası olan Halkalı kesiminde TBM portal imalatları tamamlanmıştır. Segment fabrikası kurulumu tamamlanmış ve segment üretimi başlamıştır. 1 numaralı TBM'nin kesici kafa montajı tamamlanmış olup artık tünel delme çalışmalarına başlayacaktır. Hayırlı, uğurlu olsun." ifadelerini kullandı.Uraloğlu, Londra'dan Pekin'e uzanan Demir İpek Yolu'nun hayata geçmesine ve bu hatta taşımacılık faaliyetlerinin en etkin şekilde gerçekleştirilmesine verdikleri öneme işaret ederek, Bakü-Tiflis-Kars hattının hayata geçmesinden sonra bölgede artan ticarî hareketliliğe değindi. Hattın sağlayacağı katkılardan bahseden Uraloğlu, "Hattın hizmete alınmasıyla birlikte gelişmeye başlayacak ticari hareketlilik bölge insanımızın ve ülkemizin ekonomik süreçlerine, kalkınmasına ve gelişmesine çok büyük faydalar getirecektir. Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi, AB ile iş birliği içerisinde uzun zamandır hayata geçmesi için çaba sarf ettiğimiz önemli bir projedir." şeklinde konuştu.

TÜNEL AÇMA ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI
Abdulkadir Uraloğlu, projenin bugüne gelmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Her tünel açma makinesine (TBM) bir kadın ismi verilmesinin usulden olduğunu belirten Uraloğlu, "Bu TBM makinemize arkadaşlarımız tarafından 'Ayşe' ismi verilmiş." ifadesini kullandı. Konuşmasının ardından Bakan Uraloğlu ve beraberindekiler, butonlara basarak Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi'nin Halkalı-Ispartakule bölümünde TBM çalışmalarını başlattı. Uraloğlu, çalışmaların başlamasının ardından alanda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.