Halkın sağlığı mı? Siyasi istikbal mi? ​

AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Pınarça’ya yapılması planlanan kömürlü termik santralin teknik nedenlerden ötürü iptal edildiğini yaklaşık bir ay önce duyurmuş, Yel’in bu açıklamasını bölgeye santral istemeyen Kapaklı ve Çerkezköy halkı sevinçle karşılamıştı. Ancak bir kaç gün önce santralin durdurulmadığı, ÇED sürecinin devam ettiği ortaya çıktı. Termik santral tehlikesinin yeniden hortladığı bu günlerde Kapaklı Belediye Başkanlığı için yarışan iki isimden santralle ilgili çok önemli açıklamalar geldi. Kapaklı Belediye Başkanı ve Millet İttifakı Kapaklı Belediye Başkan adayı İrfan Mandalı, Pınarça’ya yapılmak istenen termik santralle ilgili, ‘Santrale karşıyız, mücadelemiz sürecek’ açıklamasını yaparken, Cumhur İttifakı adayı Mustafa Çetin; ‘Santrale karşı çıkarsam, Ömer Kılınç gibi istifa etmem gerekirdi’ ifadelerini kullandı

Halkın sağlığı mı? Siyasi istikbal mi? ​
07 Şubat 2019 Perşembe 10:36

Kapaklı ve Çerkezköy’de termik santral belası yeniden gündeme gelirken, Kapaklı Belediye Başkanlığı için yarışan iki isim de santral için gündeme bomba gibi düşecek açıklamalarda bulundu.

İŞTE İRFAN MANDALI’NIN AÇIKLAMASI

Kömürlü termik santrale karşı mücadelemiz sürecek!
Kapaklı – Çerkezköy sınırları içerisinde yapılması planlanan kömürlü termik santral projesi tüm Kapaklı halkının malumu…
Bahse konu proje gündeme geldiği günden bu yana kömürlü termik santrallerin zararlarını vatandaşlarımıza anlattık, konuyu her platformda dile getirerek vatandaşlarımızın bilinçlenmesini sağlamaya özen gösterdik.

MİLLETVEKİLİ YEL “VAZGEÇİLDİ” DEMİŞTİ
Hatırlanacağı üzere 13 Aralık 2018 tarihinde Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, sosyal medya hesabından “Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkan Vekili Mustafa Şentop, Tekirdağ Milletvekili ve AK Parti MKYK Üyesi Mustafa Yel ve Tekirdağ Milletvekili ve AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları MKYK ve MYK Üyesi Çiğdem Koncagül’ün Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sn. Fatih Dönmez ile görüşmeleri neticesinde teknik nedenlerden dolayı termik santralin yapımından vazgeçildiği bildirilmiştir” paylaşımını yaparak Kapaklı – Çerkezköy sınırları içerisinde kurulması planlanan ve sağlığa zararları bilimsel çalışmalarla da kanıtlanan kömürlü termik santralin yapımından ‘teknik nedenlerden dolayı’ vazgeçildiğini ifade etmişti.

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’in açıklamalarının ardından bölge halkı bu habere oldukça sevinmiş ancak ortada resmi bir karar olmaması, vatandaşlarımızın tedirginliğinin devam etmesine neden olmuştu.
Hatta Milletvekili Yel’in yapmış olduğu bu açıklamalar, 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşecek olan Mahalli İdareler Seçimleri için bir vaat olarak görülmüştü.

PROJEDEN VAZGEÇİLMEMİŞ!
Bugün yerel ve ulusal basında karşılaştığımız haberlerin ardından ne yazık ki halkımız tedirgin olmakta haklı çıkmış, kömürlü termik santralden vazgeçilmediği görülmüştür.
Ülkenin çeşitli ulusal ve yerel basın kuruluşlarında yer alan haberlere göre Yeşil Barış Hukuk Derneği ve Silivri Çevre Derneği’nin yapmış olduğu bilgi edinme başvurusuna cevap veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “Projenin ÇED raporu hazırlanma aşamasında olup ÇED süreci devam etmektedir” cevabını vermiştir.

Yine Yeşil Barış Hukuk Derneği ve Silivri Çevre Derneği’nin Elektrik Üretim A.Ş.’ye (EÜAŞ) yaptığı bilgi edinme başvurusuna gelen yanıtta da “Trakya Bölgesi’ndeki kömür kaynaklarının değerlendirilmesine yönelik proje geliştirme süreçleri devam etmektedir. Bahsi geçen konular Bakanlığın takdirindedir” ifadesi yer almıştır.

RESMİ AÇIKLAMA YAPIN
Yaşanan bu gelişmelerin ardından AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın konuyla ilgili, vatandaşların kafalarında oluşan soru işaretlerini ortadan kaldırmak adına ‘Resmi’ açıklamalar yapması gerekmektedir. Şifahen yapılan açıklamalarla vatandaşlarımız daha fazla oyalanmamalı ve tüm bölge halkı artık neyin ne olduğunu görmelidir.

MÜCADELEMİZ SÜRECEK
Şunu da eklemek isterim: Havamızı, suyumuzu, toprağımızı yok ederek bölge halkını ve canlıları ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya bırakacak olan kömürlü termik santral projesine dün nasıl karşı çıktıysak; bugün ve yarın da halkımızın sağlığı ve bölgemizin geleceği için karşı çıkmaya, çevre felaketi yaşatacak olan bu illetle mücadele etmeye sonuna kadar devam edeceğiz. Halkımızın sağlığı, sizin küçük seçim planlarınızdan çok daha üstün ve değerlidir.

İŞTE MUSTAFA ÇETİN’İN AÇIKLAMASI

Çetin; ‘Santrale karşı çıksaydım, Ömer Kılınç gibi istifa etmem gerekirdi!’
Cumhur İttifakı Kapaklı Belediye Başkan adayı Mustafa Çetin, basın mensupları ile bir araya geldiği toplantıda Kapaklı’ya yapılması düşünülen ancak seçim öncesi aniden vazgeçildiği duyurulan termik santral hakkında dikkat çeken bir açıklama yaptı. Çetin; ‘Eğer termik santrale tepki gösterseydim, AKP Çerkezköy Belediye Meclis Üyesi Ömer Kılınç ağabeyimizin yaptığını yapmam gerekirdi’ ifadelerini kullandı. AKP Çerkezköy Belediye Meclis eski Üyesi Ömer Kılınç, bölgeye yapılması planlanan termik santral kararının ardından bir açıklama yapmış, ‘Termik santralin bölgemize yapılmasına ve bu duruma sessiz kalmaya vicdanım el vermiyor. Bu nedenle mensubu olduğum AKP’den ve Meclis Üyeliğimden istifa ediyorum’ demiş ve görevlerinden istifa etmişti.

Cumhur İttifakı Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Kapaklı’ya yapılması düşünülen termik santral hakkında sorulan soruya; ‘Partimizin disiplinine riayet eden biriyim. Santralle ilgili kişisel fikrimi açıklamak istemiyorum. Benim düşüncelerimi parti içinde arkadaşlarım biliyor’ dedi.

‘İNSANLARI MEYDANLARA ÇAĞIRMAYI DOĞRU BULMUYORUM’
Çetin toplumun duyarlı olduğu konularda insanları meydana çağırmayı doğru bulmadığını belirterek; ‘Santral gibi hassas bir konuda vatandaşı meydanlara çağırmayı doğru bulmuyorum. Protestolar neticesinde projelerden vazgeçildiğini düşünmüyorum’ dedi.

‘SANTRAL TEPKİ GÖSTERSEYDİM, ÖMER KILINÇ’IN YAPTIĞINI YAPMAM GEREKİRDİ’
Basın mensuplarından gelen ‘Neden Kapaklı’da yaşayan bir vatandaş olarak termik santrale tepki göstermediniz’ sorusu üzerine ilginç bir açıklama yapan Çetin; ‘Eğer termik santrale tepki gösterseydim, AKP Çerkezköy Belediye Meclis Üyesi Ömer Kılınç ağabeyimizin yaptığını yapmam gerekirdi. Biz hür fikirlerimizi parti içi disiplinimiz nedeniyle sadece parti içerisinde ifade edebiliriz. Partimizin kararı harici bireysel çıkışlar yapamayız’ diye konuştu.
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.