“İptal beyanatları seçim aldatmacası çıktı”

Kapaklı – Çerkezköy sınırları içerisinde yapılması planlanan; AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’in 13 Aralık 2018 günü sosyal medyadan yayımladığı açıklamayla iptal edildiğini iddia ettiği kömürlü termik santral projesinin iptal edilmediği ortaya çıktı. Yeşil Barış Hukuk Derneği ve Silivri Çevre Derneği’nin yapmış olduğu bilgi edinme başvurusuna cevap veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “Projenin ÇED raporu hazırlanma aşamasında olup ÇED süreci devam etmektedir” ifadelerini kullandı. Elektrik Üretim A.Ş.'ye (EÜAŞ) yapılan bilgi edinme başvurusuna gelen yanıtta da “Trakya Bölgesi'ndeki kömür kaynaklarının değerlendirilmesine yönelik proje geliştirme süreçleri devam etmektedir. Bahsi geçen konular Bakanlığın takdirindedir” ifadesi yer aldı

“İptal beyanatları seçim aldatmacası çıktı”
30 Ocak 2019 Çarşamba 12:24

YÜCEER TEPKİ GÖSTERDİ
Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer de konuyla ilgili şahsi Facebook hesabından yapmış olduğu açıklamada şunları söyledi: “Termik santral iptal haberinin seçim aldatmacası olduğu ortaya çıktı. AKP Tekirdağ Mv. Mustafa Yel’in iptal edildi dediği proje için Bakanlık ‘Proje ÇED raporu hazırlanma aşamasında ÇED süreci devam etmekte, Bahsi geçen konular Bakanlığın takdirinde’ dedi. Termik santrale karşı mücadeleye devam  Meclis Kürsüsünden Termik santralin iptali konusundaki beyanatlara ilişkin kuşku ve güvensizliği dile getirmiştim. Tekirdağlılar iptal haberlerine güvenmemekte haklıymış. İptal beyanatları seçim aldatmacası çıktı.”

SÖZCÜ’NÜN HABERİ
Sözcü’nün konuyla ilgili yapmış olduğu haberde şu ifadelere yer verildi:

İptal edildiği açıklanan Çerkezköy Termik Santrali iptal edilmemiş!
AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’in teknik nedenlerden dolayı yapımından vazgeçildiğini duyurduğu Çerkezköy Termik Santrali çalışmalarının devam ettiği ortaya çıktı. Meşe ormanlarına yapılmak istenen kömürlü termik santrale karşı mücadele eden Yeşil Barış Hukuk Derneği ve Silivri Çevre Derneği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yaptığı başvuruda “Projenin ÇED raporu hazırlanma aşamasında olup ÇED süreci devam etmektedir” yanıtını aldı.

2017 yılının Şubat ayında Resmi Gazete'de yayımlanan acele kamulaştırma kararı ile birlikte Tekirdağ'da tarım arazilerini de kapsayan bir alanda kömürlü termik santral kurulması için “acil kamulaştırma” kararı çıkarılmıştı.  Greenpeace, Tekirdağ halkı ile birlikte kömürlü termik santrale karşı başlattığı hukuki mücadele sonucunda projede yer değişikliğine gidilmiş ancak bu kez de santral projesi binlerce meşe ağacının bulunduğu ormanlık alana taşınmıştı.

Projeye karşı bir kez daha dava açıldı. Ormanlık alanın enerji üretim alanına dönüştürülmesi için yapılan plan değişikliğine açılan dava Danıştay'da devam ederken AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, 13 Aralık 2018 günü sosyal medyadan Çerkezköy Termik Santrali projesinden vazgeçildiğini açıkladı. Yel paylaşımında “Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkan Vekili Mustafa Şentop, Tekirdağ Milletvekili ve AK Parti MKYK Üyesi Mustafa Yel ve Tekirdağ Milletvekili ve AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları MKYK ve MYK Üyesi Çiğdem Koncagül'ün Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sn. Fatih Dönmez ile görüşmeleri neticesinde teknik nedenlerden dolayı termik santralin yapımından vazgeçildiği bildirilmiştir” ifadelerini kullandı.

BAKANLIK: ÇED SÜRECİ DEVAM EDİYOR
Bunun üzerine Yeşil Barış Hukuk Derneği ve Silivri Çevre Derneği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na  bilgi edinme başvurusu yaptı. Başvuruya gelen yanıtta  “Projenin ÇED raporu hazırlanma aşamasında olup ÇED süreci devam etmektedir” denildi. Elektrik Üretim A.Ş.'ye (EÜAŞ) yapılan bilgi edinme başvurusuna gelen yanıtta da “Trakya Bölgesi'ndeki kömür kaynaklarının değerlendirilmesine yönelik proje geliştirme süreçleri devam etmektedir. Bahsi geçen konular Bakanlığın takdirindedir” ifadesi yer aldı.

“TERMİK SANTRALDEN VAZGEÇİLMELİ”
Konuyla ilgili yapılan açıklamada Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Proje Sorumlusu Onur Akgül, Trakya'da kömürlü termik santrallerin önünü açan Çevre Düzeni Planı değişikliklerinin bir an önce iptal edilmesi gerektiğini vurguladı. Akgül “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ‘ÇED süreci devam ediyor' açıklaması, projenin iptal edildiği beyanlarıyla açıkça çelişiyor. Çerkezköy'deki de dahil olmak üzere, Trakya'yı tehdit eden 3 kömürlü termik santral projesinden vazgeçilmesi gerekiyor. Tüm dünya kirli enerji kaynağı kömürden hızla vazgeçiyor. EÜAŞ, Trakya'nın havasını, ormanlarını, tarım alanlarını ve su kaynaklarını kömüre terk etmekten vazgeçmeli, stratejisini yenilenebilir kaynaklara dayandırmalı” dedi.

Greenpeace'in Çerkezköy, Vize ve Kırklareli'nde yapılmak istenen termik santral projelerinin hava kirliliği etkisi üzerine yaptırdığı modelleme çalışmasına göre bu santraller 40 yıl çalışırsa toplamda 11 bin 230 erken ölüme sebep olacak.
 
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
h - 5 yıl önce
Termik santral yapılır yapılmaz belli değil,
ama KESİN bir rezalet varsa Beyciler köyünün etrafındaki taş ocağı çukurlarına doldurulan İBB çöplerinden yayılan metan gazı kokusudur.