Kalyon Kırkpınar güreşlerini değerlendirdi

Saadet Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Mehmet Kalyon Tarihi Kırkpınar Güreşleri ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklamasında Çerkezköy Belediyesinin de gençleri güreşe teşvik etmesi gerektiğini ifade eden Karakoç, ‘’Neden ilçemizden de bir başpehlivanımız olmasın?” diyerek 658’inci tarihi Kırkpınar yağlı güreşlerinde altın kemere ulaşan Ali Gürbüz’ü tebrik etti.

Kalyon Kırkpınar güreşlerini değerlendirdi
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
10 Temmuz 2019 Çarşamba 18:57

“GEREKEN İLGİ GÖSTERİLMEDİ”
Bu yıl 658’inci kez düzenlenen muhteşem organizasyona yeterince ilgi ve alaka gösterilmediği kanaatinde olduklarını kaydeden Saadet Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Mehmet Kalyon, “Zira dünya üzerinde bu kadar uzun süredir devam bir organizasyon bulmak çok zordur. Eğer bir Avrupa ülkesinin böyle mühim bir organizasyonu mevcut olsa idi bütün dünyaca tanınır ve yakından takip edilirdi. Batı dünyasının daha yüzyılı bulmamış bazı organizasyonları dahi tüm dünya medyası tarafından takip edilirken maalesef biz kendimize ait bu mühim olayı toplum olarak unutacak bir noktaya doğru gidiyoruz.  Gençlerimizin kendi gelenek ve göreneklerimizi öğrenmesi ve kültürümüzü benimsemesi açısından da önemli bir etkinlik olan Kırkpınar Güreşleri; hafta içerisinde medyada manşetlerde yer alması gerekirken, maalesef finalin dahi özel kanallarda yayınlanacağını esef ve üzüntü ile öğrendik” dedi.
“NEDEN BİZDEN DE BAŞPEHLİVAN ÇIKMASIN?”
Kalyon, “Geçtiğimiz yıllarda yaptığımız bir basın açıklaması ile belediyemizin en azından final güreşlerini izleyebilmemiz için ücretsiz bir otobüs kaldırmasını yahut final güreşlerini ilçemizde dev ekrandan yayınlamasını talep etmiştik. Fakat bu talebimiz kamuoyunda bir karşılık bulmadı. Ayrıca belediyemizin güreş tamımı kapanmış kıymetli sporcularımıza gereken destek sağlanmamıştır. Hiçbir spor dalına gereken desteğin verilmediği kanaatindeyiz. Lakin güreş ata sporumuzdur. Tarihimizde çok önemli bir yeri vardır. Bu mühim sporla ilgilenen sporcu kardeşlerimiz başlarının çaresine bakmak zorunda kalmış, kimileri ise spora devam edemeyecek duruma gelmişlerdir. Bu kıymetli kardeşlerimiz maddi imkansızlıklar sebebi çalışmalarına devam edememiştir. Her biri geçim telaşı içinde ilçemizi temsil etme imkanından yoksun kamıştır. Kırkpınar başpehlivanları arasında son yıllarda Trakya’mızdan da bir sporcumuzu göremedik. Çok uzun yıllar evvel başpehlivanlar arasında Tekirdağlı Hüseyin Pehlivan’ı hatırlıyoruz. Ayrıca Deliorman bölgesinden, Razgrad’dan Şumnu’dan birçok başpehlivan çıkmıştır.  Neden ilçemizden de bir başpehlivanımız olmasın?” diye konuştu.
ALTIN KEMERİN SAHİBİNİ TEBRİK ETTİ
Başpehlivan Ali Gürbüz’ü tebrik eden Kalyon, “Sporcu kardeşlerimiz diğer arkadaşlarına iyi örnek olmakla mükelleftirler. Sporcunun; zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklı olanı makbuldür. Ahlak ve maneviyat olmadan başarı olmaz. İnanmış insanlar zafere ulaşırlar. Ahlaklı insanlar dünyamızı güzelleştirirler. Sportif ve kültürel faaliyetler konusunda gençlerimize destek olunmadığı zaman kötü alışkanlıklara bulaştığını üzülerek görüyoruz. Gençlerin tamamı bizim evladımızdır. Uyuşturucu kullanım yaşı çok genç yaşlara kadar inmiş, kimileri genç yaşta uyuşturucu kullanırken hayatını kaybetmiştir. Bu vebal hepimizin üzerinedir. Bu bağlamda belediyemizin tekrar güreş takımını aktif hale getirmesini bekliyoruz. Kırkpınar Güreşleri için de muhakkak bir çalışma yapılmalı ve bu muhteşem organizasyonun gündem olması sağlanmalıdır. 658’inci tarihi Kırkpınar yağlı güreşlerinde altın kemere ulaşan Ali Gürbüz’ü de tebrik ediyorum” dedi.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.