Kanser'in iyileşmesi erken teşhis ile doğru orantılı

Çerkezköy İlçe Sağlık Müdürlüğü ile Kent Konseyi işbirliğinde düzenlenen seminerde Çerkezköylüler kanser konusunda bilgilendirildi. Seminer'e Çerkezköy İlçe Sağlık Müdürü Dr. Olcay Palak, Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Serkan Karagöz, Optimed Hastanesi ve İrmet Hospital temsilcileri ve vatandaşlar katıldı

Kanser'in iyileşmesi erken teşhis ile doğru orantılı
24 Aralık 2014 Çarşamba 19:05

 SEMİNER DÜZENLENDİ

Kanser hastalığı konusunda bilgilendirme amacıyla Salı günü saat 14.00’da Çerkezköy Kent Konseyi Konferans Salonu’nda düzenlenen “Erken teşhis hayat kurtarır” konulu seminere konuşmacı olarak Çerkezköy İlçe Sağlık Müdürlüğü hekimlerinden Dr. Demet Beydoğan katıldı. Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Serkan Karagöz seminerin açılışında yaptığı konuşmada Çerkezköy Kent Konseyi olarak sağlığı ilgilendiren bu tür seminerlere çok önem verdiklerini, Çerkezköy İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen bu seminerin de çağın hastalığı olan kansere karşı önlem alınması bakımından önemli olduğunu dile getirdi.

100 KİŞİDEN 40'I KANSERE YAKALANIYOR

Karagöz’ün konuşması sonlandırmasının ardından kanser hastalığı ile ilgili bilgi veren Dr. Demet Beydoğan, “100 kişiden 40’ı kansere yakalanıyor. Kansere yakalanan kişilerin çoğu kanseri yenemeyerek yaşamını yitiriyor” dedi.

KANSER HÜCRELERİ KONTROLSÜZ BÖLÜNÜR

Vücutta tüm organların hücrelerden oluştuğunu dile getiren Beydoğan “Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler. Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme yeteneğine sahiptirler. Ölen hücrelerin yenilenmesi ve yaralanan dokuların (vücut içi ve dışındaki) onarılması amacıyla bu yeteneklerini kullanırlar. Fakat bu yetenekleri de sınırlıdır. Sonsuz bölünemezler. Her hücrenin hayatı boyunca belli bir bölünebilme sayısı vardır. Sağlıklı bir hücre gerektiği yerde ve gerektiği kadar bölüneceğini bilir. Buna karşın kanser hücreleri, bu bilinci kaybeder,  kontrolsüz bölünmeye başlar ve çoğalırlar. Kanser hücreleri birikerek tümörleri (kitleleri) oluştururlar, tümörler normal dokuları sıkıştırabilirler, içine sızabilirler yada tahrip edebilirler” dedi.

TÜRÜNE GÖRE FARKLI TEDAVİLERİ VAR

Kanser türlerine göre tedavilerin de farklı olduğunu söyleyen Beydoğan “Kanserler oluşmaya başladıkları organ ve mikroskop altındaki görünüşlerine göre sınıflandırılırlar. Farklı tipteki kanserler, farklı hızlarda büyürler, farklı yayılma biçimleri gösterirler ve farklı tedavilere cevap verirler” dedi. Kanserin nedeni ile ilgili de konuşan Beydoğan, kanserin sebebinin henüz kesin olarak bilinmediğini ifade etti.

KANSER İÇİN 2 GRUP RİSK FAKTÖRÜ VAR

Kanser için 2 grup risk faktörü olduğunu söyleyen Beydoğan “Kanser için risk faktörleri yaşam şekillerine, yaşa, cinsiyete ve aile öykülerine bağlı olarak değişir. Bir başka risk grubu ise sigara alkol kullanımı, uzun süre ve tehlikeli saatlerde güneş altında kalma, aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalma, bazı kimyasal maddeler (katran, benzin, boya maddeleri, asbest v.b.), bazı virüsler, hava kirliliği, radyasyona maruz kalma, kötü beslenme alışkanlığı gibi çevresel faktörlerdir” bilgisini verdi.

KANSERİN BELİRTİ VE BULGULARINDAN BAHSETTİ

Kanserin belirti ve bulgularının köken aldığı doku ve organlara göre değiştiğini ifade eden Beydoğan “Hatta bazen hiç belirti ve bulgu vermeden kontrol muayenelerinde kanser tanısı konulabilir. Rahim ve makattan gelen normal olmayan bir kanama veya akıntı, memede veya vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan şişlik ve sertlikler, iyileşmeyen yaralar, uzun süreli ses kısıklığı ve öksürük, yutkunma güçlüğü ve hazımsızlık, ben ve siğillerde meydana gelen büyüme, kanama, renk değişikliği, yara gibi belirtilere dikkat etmek gerekir” dedi.

BELİRTİ HİSSETTİĞİNİZDE DOKTORA BAŞVURUNUZ

En sık görülen kanser türlerinin meme kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri, mide kanseri, kalın bağırsak kanseri ve rahim ağzı kanseri olduğunu söyleyen Dr. Demet Beydoğan “Önce kanserden korkmamayı öğrenmeliyiz. Korku doktora gitmeyi önler ve hastalığın iyileştirilmesini engeller. Hastalık belirtilerini yorumlamak yalnızca doktorların görevidir. Kanserin belirtilerini bilmek bu belirtilerin herhangi birini hissettiğimizde derhal doktora başvurmak şarttır” dedi.

İYİLEŞME ORANI ERKEN TEŞHİS İLE DOĞRU ORANTILI

Hiç rahatsızlık duyulmasa bile yılda bir kez mutlaka genel kontrol yapılması gerektiğini ifade eden Dr. Demet Beydoğan kanserin iyileştirilir bir hastalık olduğunu, iyileşme oranının kanserin erken teşhisi ile doğru orantılı olduğunu belirtti. 

Haber: Emrah Çoğalan

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.