Kapaklı Belediyesi ticaret ile gelir sağlayacak

Kapaklı Belediye Meclisi’nin Haziran ayı olağan toplantısı yapıldı. Kapaklı Kent Tarımsal Üretim A.Ş. isimli bir şirketin koşulsuz şartsız Kapaklı Belediyesi’ne hibe edilmesi önergesinin görüşüldüğü toplantıda dikkat çeken bir diğer açıklama ise yine Başkan Çetin’den geldi. Çetin, “Çok ciddi oranda su sıkıntımız var” dedi.

Kapaklı Belediyesi ticaret ile gelir sağlayacak
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
13 Haziran 2019 Perşembe 13:27

KAPAKLI HALKI İÇİN İSTİHDAM ALANI YARATILACAK
Düzenlenen meclise mazeret bildiren meclis üyelerinden Mustafa Sandıkçı, Tahsin Aras, Halil İbrahim Erkan katılmadı. Meclis gündem maddelerine görüşülmeden önce kısa bir konuşma gerçekleştiren Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, meclis üyelerinin ve tüm vatandaşların geçmiş kurban bayramını kutlayarak söze başladı. Toplantı öncesinde Kapaklı Belediyesi Yazı İşleri Müdürlüğü tarafından meclise ek gündem maddesi sunuldu. İlgili maddede Kapaklı Kent Tarımsal Üretim A.Ş. isimli bir şirketin koşulsuz şartsız Kapaklı Belediyesi’ne hibe edilmesi konusunun mecliste görüşülmesi istendi. Yazı İşleri Müdürlüğü’nden gelen bu önergeyle ilgili açıklamada bulunan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Bahsi geçen şirketi yeni bir şirket. Bunu Büyükşehir Belediyesi de yaptı. TekPark buna örnektir. Birçok belediye bu şekilde bir uygulama yaparak bazı faaliyetlerini bu şirketler dolayısıyla daha kolay yapabiliyor. Mesela ilçemizde bir seracılık yapsak, hayvansal üretim yapsak satışı ve alışı daha kolay prosedürlerle yapılabiliyor. Bu şirketin herhangi bir borcu, eksisi ya da artısı yok. Hazır bir şirketi devralmak kanunen daha uygundur. Burada faaliyetimiz belediyeye kazanç elde etmeye yönelik şekilde sürecek. Bu şirket bünyesinde istihdam edeceğimiz birçok vatandaş ile ilçemize hizmet sağlayacağız. Yöresel yiyecekler, yöresel eşyalar, kadınlarımızın el yapımı ürünlerimizi pazarlayabiliriz. Faaliyet alanı geniş bir şirket olacak. Zaten bu şirketi beraber yöneteceğiz. Burada, mecliste alacağımız kararlarla beraber inşallah hizmet etmek istiyoruz” dedi.
YENİ ŞİRKET NE AMAÇLA DEVRALINACAK?
 Çetin’in ardından söz alan CHP’li meclis üyesi Nalan Çolak, yeni bir şirket kurulması yerine ilgili hizmet için Personel A.Ş. üzerinden unvan değişikliği ile görevlendirme yapılmasını teklif etti. Çetin ise “Personel A.Ş.’nin kuruluş maksadı farklı olduğu için yeni bir şirketi bünyemize katıyoruz. Burada alım ve satım yapabileceğiz. Personel A.Ş. tamamen işçi istihdamına yönelik bir faaliyet gerçekleştiriyor. Bizim aldığımız bilgiler aynı şirket üzerinden böyle bir faaliyetin olamayacağı yönünde oldu. Bunun belediyemize bir maliyeti olmadı. Burada kar–zarar dengesini takip edebilmemiz önemli. Personel A.Ş. kar amacı güden bir şirket değil fakat bu şirkette belediyemize ek gelir sağlamayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
CHP KANADINDAN 3 ÖNERGE SUNULDU
Önerge 11. gündem maddesi olarak oy birliği ile meclis gündemine eklendi. Meclise ek olarak CHP’li meclis üyeleri tarafından da 3 önerge sunuldu. Sunulan önergelerin ilkinde Kapaklı girişinde bulunan su kuyusu civarına büyük bir Türk Bayrağı asılması konusu yer aldı. Önerge ile ilgili konuşan Başkan Çetin “Göreve geldikten sonra ilk aklıma gelen bu oldu. Sizde iyi düşünmüşsünüz teşekkür ediyorum. Kapaklı için gerçekten anlamlı olur” ifadelerinde bulundu. CHP’li meclis üyeleri tarafından sunulan diğer önergede ise Kapaklı Belediyesi bünyesinde norm kadrolarda ve tüm kadrolarda çalışan personellerin listesinin çıkarılması ve yazılı olarak cevap verilmesi istendi. Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin konuya yazılı olarak cevap verileceğini ifade ettiler.
KÜLTÜR MERKEZİNİN AKIBETİ NE OLACAK?
Son önergede ise yine CHP’li grup tarafından Kapaklı Belediyesi koridorlarından sökülen fotoğraflar  yeniden gündeme getirildi. Fotoğrafların kültür merkezinde sergilenmesi için prosedürün uygun olmadığı belirtilen önergede, resimlerin tekrar belediye koridorlarına asılması ve bu talebin sözlü cevaplanması istendi. Konuyla ilgili konuşan Başkan Çetin, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak ile konuyla ilgili görüştüğümde fotoğrafların kültür merkezimizde bir sergi olmasını talep etmiştim. Kendisi görüşmemizde bana olumlu bir tepki vermişti fakat henüz sözlü ya da yazılı olarak cevabı yok. Cumhuriyet Halk Partili meclis üyelerimizin bazıları ile sohbetimizde buranın 10 yıllına Büyükşehir’e ait olduğuna dair beyanat alınca bunu araştırdım. Geçen dönem burada mecliste görev yaparken burası Büyükşehir’e 5 yıllığına devredildi. Ancak daha sonradan büyükşehirde kimin vesile olduğunu bilmiyorum ama 10 yıla çıkarılması ile ilgili bir karar alınmış. Sonuçta burası Kapaklı Belediyesi’nin arazisi. 5 yıl tamamlanmış vaziyette ve yazılı bir cevap bekliyoruz. Diyelim ki Kadir Başkan’ın kararı olumsuz oldu, biz yine kendimize bir yer tahsis edip Kapaklı’da bir şehir müzesini hayata geçirmek istiyoruz” açıklamalarında bulundu.
“O YER BİZİM HAKKIMIZ”
Belediye koridorlarında yer alan fotoğraflardan seçmenin rahatsız olduğunu kaydeden Çetin, “Buraya Samsun’dan, Tokat’tan, Kars’tan, her nereden olursa olsun gelen her vatandaşımızın ilk fotoğrafını orada sergileyeceğiz. Bunu seçim döneminde de söyledim. Orada Kapaklı’nın sadece önemli insanlarının resmi var. Bu bazen istemeden de olsa ayrıştırmaya sebebiyet veriyor. Bunu birleştirici bir unsur olarak sergileyeceğiz. Ben bunların merdiven boşluklarında sergilenmesini istemiyorum. Sahada seçmenle de istişarelerim sonucu böyle bir karar aldım. Daha güzelini, daha birleştiricisini yapmak istiyoruz. Büyükşehir’den alacağımız cevap sonrası yol haritamızı netleştireceğiz. Ben o yerin bizim hakkımız olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.
ÇETİN, FOTOĞRAFLARIN NEDEN KALDIRILDIĞINI AÇIKLADI
Çetin’in ardından söz alan CHP’li meclis üyesi Muzaffer Yıldırım, “Seçmenlerin bir bölümü o fotoğrafların kaldırılmasına tepki gösterdi. O fotoğraflar şuan asılı olsaydı ve yeni yer yapıldığında aktarılmış olsaydı daha güzel olurdu. Bu durum dışarıdan gözlendiğinde sanki Kapaklı yerlilerine sizin bir düşmanlığınız varmış gibi bir etki oluşturdu. Ben de bir Kapaklı yerlisiyim, herkes kendini böyle hissetmeli. Keşke bu güzel düşüncenizi yaptıktan sonra aktararak gösterseydiniz” diye konuştu. Yıldırım’ın sözlerine cevap veren Başkan Çetin, “Ben bunları basının önünde konuşmayı doğru bulmuyorum ama konuyu düşmanlıkla örtüştürdüğünüz için açıklama yapma ihtiyacı duyuyorum. Seçim atmosferi sıcak geçti. Dolayısıyla zaman zaman sinirler yıprandı. Benim gezdiğim yerlerde bu tablo ile ilgili çok büyük bir öfke vardı. ‘Seçimi kazandığımız akşam gideceğiz, o çerçeveleri belediyenin önündeki konteynırda yakacağız’ dediler. Ben böyle bir tatsızlığı yaşamaktan çekindiğim için daha bu makama gelmeden arkadaşlara rica ederek o fotoğrafları en güvenilir yerde muhafaza edilmesini istedim. Oluşabilecek herhangi bir tatsızlığa mahal vermemek istedim. Biz bunları daha güzel yerlerde sergileyeceğiz. Ona bakarsanız büstlerle ilgili hala baskı yiyorum” ifadelerinde bulundu.
 SU FİYATI TEKRAR GÜNDEME GELDİ
Toplantıda konuşan AK Parti Kapaklı Belediye Meclis Üyesi Ruhi Özden ise su ücretlerine yapılan zammı gündeme getirdi. Özden, “Malumunuz geçen hafta TESKİ’nin yaptığı genel kurul toplantısında su ücretlerine yaptığımız yüzde 20 indirim talebimiz Cumhuriyet Halk Partili meclis üyelerinin oy çokluğu ile reddedildi. Meclis üyesi arkadaşlarımızdan şunu talep ediyorum; Kapaklımızı düşünüyorsak aynı hassasiyeti su ücretlerinde de gösterelim” açıklamalarında bulundu.  Su ücretlerinin maliyetlerle paralel olarak hesaplandığını ifade eden CHP’li meclis üyesi Kazım Doğaç ise “Tekirdağ olarak yer altı kaynaklarından su kullanıyoruz ve TESKİ’nin çalışmaları sonucu bu su bize maliyetli geliyor. Ayvacık’taki baraj faal olduğunda bu suyu daha ucuza kullanabileceğiz. Fakat şu anki şartlarda bu fiyatlara indirim yapmamız zor. Büyükşehirler içerisinde fiyatlar olarak 12. sıradayız. Konuyla ilgili projelerimiz var keşke bedavaya verebilsek” dedi.
YENİ ŞİRKETİN TÜYOSUNU VERDİ
Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından meclis gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Gündemin ilk maddesinde Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin’in geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği Katar gezisi hakkında meclise bilgilendirme yapıldı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Başkan Çetin, “Kapaklı’ya yatırım getirebilmek için Katar’a bir ziyaret gerçekleştirdim. Somut anlamda yakın zamanda detayları basın mensuplarıyla paylaşacağım. Gerçekten olumlu bir ziyaret oldu. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunduk. Kurduğumuz şirket vasıtasıyla da onlara da inşallah hizmet sunarız” diyerek devralınacak şirketin ne amaçla kullanılacağına dair tüyo vermiş oldu.
BİRLİKTEN TASARRUF GEREKÇESİYLE AYRILDILAR
Yapılan bilgilendirmenin ardından gündemin ikinci maddesinde Ege-Marmara Çevre Belediyeler Birliğinden ayrılma konusu görüşüldü. Göreve geldikten sonra birliğin belediyeye olan maliyetlerini incelediğini kaydeden Başkan Çetin, “Yıllık aidatının 37 bin 842 TL olduğunu gördüm. Geçtiğimiz aylarda yapılan toplantılara arkadaşlarımız katıldı ve çok olumlu görüşlerle de bize gelmediler. Kısacası belediye nezdinde bir katkısının olduğunu düşünmüyorum. Belediyeye tasarruf kalsın diye ayrılmak istiyoruz” diye konuştu. Kapaklı Belediyesinin Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliğinden ayrılması meclis tarafından oy birliği ile kabul edildi.
 “BİRÇOK ARAÇ ATIL HALDE DURUYOR”
Bir sonraki gündem maddesinde üç adet kadroda yer değişikliği konusu oy birliği ile kabul edilirken, dördüncü gündem maddesinde Fen İşleri Müdürlüğü Ulaştırma Hizmet yönetmeliği konulu yazısı görüşüldü. Gündem maddesi hakkında konuşan Başkan Çetin “Belediye bünyesinde daha önceden kiralanmış araçlar var. Tasarruf için garaj amirliği kuralım istedik. Bu birim yeni müdürlük olmayacak. Fen İşleri Müdürlüğü bünyesinde olacak. Kısacası bu araçları tek yerden kontrol edelim ve kontrol altına alıp tasarruf sağlayalım istedik. Belediyeye ait birçok araç birimlerde atıl halde duruyor” dedi. Yapılan bilgilendirmenin ardından gündem maddesi görüşülmek üzere Plan ve Bütçe komisyonuna havale edildi.
İMAR PLANI DEĞİŞİKLİKLERİ KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ
Beşinci gündem maddesinde sözleşmeli personel konusu görüşülürken, Kazak gölü ve parklar için belediye teknisyen alınması oy birliği ile kabul edildi. Bir sonraki gündem maddelerinde yer alan 144374/1303 sayılı Fatih ve Karaağaç Mahallesi 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği, 144375/1304 sayılı Mimar Sinan, Kazım Karabekir, Fatih ve Karaağaç Mahallesi 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği, 144376/1305 sayılı Fatih ve Karaağaç mahallesi 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği ve 144377/1306 sayılı Cumhuriyet Mahallesi trafo yerine ait 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği konulu yazı oy birliği ile İmar komisyonuna havale edildi. Gündemin onuncu maddesinde İmar komisyonuna havale edilen Fatih Mahallesine ait 1/1000 ölçekli Karaağaç köyü civarı uygulama imar planında Kapaklı Organize Sanayi bölgesinde kullanılan bina çekme mesafelerinin uygulamasına yönelik hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği plan paftası ve açıklama raporu değişikliği konusu görüşüldü. Yapılan bilgilendirmede ilgili maddenin görüşülerek oy birliği ile Tekirdağ Büyükşehir Belediyesine gönderilmesi meclis tarafından da oy birliği ile kabul edildi. Toplantı öncesinde gündeme eklenen yeni şirket konulu yazı ise plan ve bütçe komisyonuna havale edildi
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.