Kapaklı Nisan Ayı ilk oturumu yapıldı

Kapaklı Belediye Meclisi’nin Nisan ayı olağan toplantısının ilk oturumu gerçekleştirildi. Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin başkanlığında Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ilk oturumda gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.

Kapaklı Nisan Ayı ilk oturumu yapıldı
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
02 Nisan 2021 Cuma 20:52

 “KAPAKLI’YA DEĞER KATMAYA DEVAM EDİYORUZ”
Toplantı öncesi bir konuşma yapan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Alacağımız kararların ilçemiz ve ilimiz adına hayırlı olmasını temenni ediyorum. Dün itibariyle dolu dolu 24 ayı tamamladık. 31 Mart 2019’dan itibaren yerel yönetimlerde meclis üyelerimizle birlikte ilçemize hizmet etmeye gayret ediyoruz. Bu çatı altında aldığımız birçok kararla ilçemize hizmetleri getirmeye, Kapaklı’ya değer katmaya devam ediyoruz. 2019 yılında yapmış olduğumuz 20 oturumun 200 kabul oyunun yüzde 97’sini oy birliğiyle almıştık. 2020 yılında toplam 17 oturumda 197 kabul oyunun da yine 97’sini oy birliğiyle alarak birlik beraberlik içerisinde Kapaklı’ya hizmet etmeye gayret gösterdik. Bu sebeple tüm meclis üyelerimize teşekkürü bir borç biliyorum.” dedi.
“KAPAKLI’YA HİZMET ETMEYE ÇALIŞAN TÜM PERSONELİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Pandemi sürecinde uygulanan esnek çalışmanın hem bireysel motivasyonu hem de kurumun hızlı çalışmasını yavaşlattığını belirten Başkan Çetin, “Belediyemiz içerisinde pozitif vakalar neticesinde tedavi süreci olanlar oldu. Çok şükür sağ salim geri döndüler. Kapaklı’ya hizmet etmeye çalışan tüm personelimize teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
“YOLLARIMIZLA İLGİLİ SORUNLARIMIZI ÇÖZECEĞİZ”
Açıklamalarını sürdüren Başkan Çetin, “Bu yıl özellikle üzerinde durduğumuz bir konu asfalt, kilit taş yol ve kaldırım çalışmalarımızdı. Geçen yıl kış ayına yakın başlamamıza rağmen ihalenin yüzde 30’unu gerçekleştirdik. Nisan ayının 15’inden sonra hava şartlarının müsait olmasıyla birlikte asfalt çalışmalarımıza başlayacak ve yollarımızla ilgili sorunlarımızı çözeceğiz. Kış sürecinde özellikle Karaağaç bölgemiz ve Pınarça Mahallemizde kilit taş yol yapım çalışmalarımız ciddi bir şekilde devam etti.” dedi.
“NİSAN AYINDA YOL ÇALIŞMALARIMIZA NE PAHASINA OLURSA OLSUN BAŞLAYACAĞIZ”
Altyapı konusuna vurgu yapan Başkan Çetin, “Göreve geldiğimiz günden beri ifade ettiğimiz bir tablo var. İlçemizin altyapısı çözülmediği müddetçe yapılan çalışmalar yama ile tahrip oluyor. TESKİ ilçemizde ayda ortalama 150 kazı yapıyor. Bu kazılar her geçen gün yollarımızı eski hallerine getiriyor. Bu konuda Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak ve TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İçöz ile yaptığımız çalışmaların ardından Kapaklı’nın altyapısının yapılması için 64 milyon kredi iller bankasından onaylandı. Bu 3-4 ay önce olan bir konu fakat büyükşehir ve TESKİ bir adım atmış değil. Çerkezköy’ün kredisinin onaylatılmasını öne sürerek bu çalışmayı bekletiyorlar. Vatandaşlarımızın sıkıntılarıyla yüz yüze kalıyoruz. Nisan ayında yol çalışmalarımıza ne pahasına olursa olsun başlayacağız. Sonrasında geldiklerinde de bu konuyu da kamuoyunun vicdanına bırakacağız. Pınar Bulvarı’nda yaşadığımız süreçte bizi yerden yere vuran arkadaşlarımız Erbay Caddesi’nde susuyorlar. Kadir Başkan ile haftada 1-2 defa telefonda görüşüyoruz. Pazartesi günü TREDAŞ ekipleri elektrik kablolarının yeraltına alınması konusunda çalışmalarına başlayacak. Ardından da büyükşehir belediyesi çalışmalarına başlayacak. Büyükşehir belediye meclis üyelerimizin ve ilçe başkanlarımızın konunun takipçisi olmasını istiyorum.” dedi.
“YAKIN BİR ZAMANDA MÜJDESİNİ PAYLAŞACAĞIZ İNŞALLAH”
Proje ve devam eden çalışmalarla ilgili bilgi veren Başkan Çetin şunları ifade etti: Yakın bir zamanda kentsel dönüşüm toplantısı yapacağız. Meclis üyelerimize, muhtarlarımıza, STK temsilcilerimize kentsel dönüşüm programını anlatacağız. Bununla ilgili ciddi bir yol aldık. TOKİ’nin 1000 adet rezerv konut yapması ile ilgili karar onaylandı, kamulaştırma çalışmaları sürüyor. İki ayağı olacak birincisi TOKİ, diğeri özel sektör. Burada asıl olan vatandaşımızın talepleri olacak. Karaağaç’ın imar planları ile ilgili çalışmaları yürütüyoruz ve önemli bir yol aldık. Yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacağız. Yanıkağıl Mahallemizde 6 Nisan’da vatandaşlarla bir araya gelip, imar süreci ile ilgili bilgilendirme yapacağız. Devlet kurumları ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. İlçe emniyet binamızla ilgili önemli bir sonuca geldik. En çok rahatsız olduğumuz ve gerçekten sıkıntı veren Yıldızkent Kavşağı’ndaki trafik sorunu. Yakın bir zamanda müjdesini sizlerle paylaşacağız inşallah. Millet bahçesi olarak düşündüğümüz alanda yapacağımız çalışma mülkiyet konularını halletmek üzereyiz. İnşallah Kapaklı’ya yakışan bir projeyi tamamlayıp halkımızın kullanımına sunacağız. Geçmişten bugüne yaptığımız çalışmaların bir bilgilendirmesi olarak sizlere paylaşmak istedim. Birçok işin durmuş olmasına rağmen, pandemiden kaynaklanan problemlerle beraber alacaklarımızın taksitlendirilmesi ve gelirimizin düşmesine rağmen canla başla çalışıyorum. Kapaklı’ya değer katmaya çalışıyorum. Vicdanen rahatım. Oy birliğiyle verdiğiniz destekle buna katkı veriyorsunuz, teşekkür ediyorum.
“GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ORTAK DEĞERİMİZDİR”
Başkan Çetin’in açılış konuşmasının ardından CHP adına söz alan meclis üyesi Muzaffer Yıldıran, Marmaraereğlisi ilçesinde Atatürk büstlerine yönelik hain saldırı ile ilgili kınama metnini okudu, faillerin yakalanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.  Ardından söz alan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin,  “Emniyet mensuplarımız yaptıkları çalışmalar neticesinde faili yakaladı. En ağır ceza verilmesini talep ediyorum. Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ortak değerimizdir. Kimse küçük göremez, kimse yok sayamaz, kimse putperest diyemez. Derse de topyekun Türk halkını karşısında bulur. Bu tarz provoke olaylarını geçmişte çok gördük. Birlik beraberlik içerisinde kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz.” dedi.
GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından açılış ve yoklama gerçekleştirildi. Ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.
İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün 05.03.2021 tarih 4031 sayılı 1 adet Boş Kadroda unvan değişikliği yapılması konulu yazısının müzakeresi oy birliğiyle kabul edildi.
PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNA HAVALE EDİLDİ
İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün 05.03.2021 tarih 4034 sayılı Belediye Kanununun 49. maddesinin 3. fıkrası gereğince tam zamanlı sözleşmeli personel olarak Peyzaj Mimarı kadrosunda çalıştırılanların hazine ve maliye bakanlığının 03.03.2021 tarih 5 sıra nolu genelgesine istinaden ücretlerinin yeniden belirlenmesi konusunun müzakeresini içeren madde oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.
İMAR KOMİSYONUNA HAVALE EDİLDİ
İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 24.03.2021 tarih 5175 sayılı Şehrin İşlek Caddelerinden Biri unu ne İstiklal Marşı Caddesi isimi verilmesi konusunun görüşülmesini içeren madde oy birliğiyle İmar Komisyonuna havale edildi.
OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ
Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğünün 25.03.2021 tarih 5187 sayılı Tekirdağ İli Kapaklı Belediyesi Sosyal Hizmetler ve Yardım Esasları Yönetmeliğinin onayı konulu yazısının müzakeresini içeren madde oy birliğiyle kabul edildi.
Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğünün 25.03.2021 tarih 5188 sayılı Tekirdağ İli Kapaklı Belediyesi Aşevleri Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğinin onayı konulu yazısının müzakeresini içeren gündemin beşinci maddesi oy birliğiyle kabul edildi.
ÜYELER SEÇİLDİ
Yazı İşleri Müdürlüğünün 25.03.2021 tarih 5217 sayılı Belediye Meclis Başkanlık Divanı Katip Üyesi Seçimi konulu yazısının müzakeresi görüşüldü. Divan Katip üyeliğine Eray Güner ve Naciye Topçu asil, Selvi Acet ve Ziya Arslan yedek üye olarak seçildi.
Yazı İşleri Müdürlüğünün 25.03.2021 tarih 5218 sayılı Belediye Meclis Başkanlık Divanı Birinci ve İkinci Başkan Vekili Seçimi konulu yazısının müzakeresine geçildi. Birinci başkanvekili olarak Metin Kanat, ikinci başkanvekili olarak Şakir Demirel seçildi.
Yazı İşleri Müdürlüğünün 25.03.2021 tarih 5219 sayılı Encümen Üyelerinin Seçimi konulu yazısının müzakeresine geçildi. İbrahim Aktürk, Ziya Arslan ve Mustafa Önder encümen üye olarak seçildi.
Yazı İşleri Müdürlüğünün 25.03.2021 tarih 5220 sayılı İmar Komisyonu Üyelerinin Seçimi konulu yazısının müzakeresine geçildi. İmar komisyonuna Özgür Cengiz, Selvi Acet, Mustafa Sandıkçı, Erol Özkan ve Halil İbrahim Erkan seçildi.
Yazı İşleri Müdürlüğünün 25.03.2021 tarih 5221 sayılı Plan ve Bütçe Komisyonu Üyelerinin Seçimi konulu yazısının müzakeresini içeren gündemin onuncu maddesi görüşüldü. Komisyona Eray Güner, Özgür Cengiz, Ziya Arslan, Muzaffer Yıldıran ve Yalçın Hal seçildi.
Yazı İşleri Müdürlüğünün 25.03.2021 tarih 5222 sayılı Tarife Komisyonu Üyelerinin Seçimi konulu yazısının müzakeresine geçildi. Komisyona İbrahim Aktürk, Ali Aras, Naciye Topçu, Tahsin Aras ve Turan Çakan seçildi.
Mali Hizmetler Müdürlüğünün 26.03.2021 tarih 5309 sayılı Kapaklı Belediye Başkanlığı 2020 yılı faaliyet raporu konulu yazısının görüşülmesine geçildi. Faaliyet raporu oy çokluğuyla kabul edildi.
İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün 26.03.2021 tarih 5310 sayılı 1 adet Boş Kadroda unvan ve derece değişikliği yapılması konulu yazısının müzakeresine geçildi.  Madde oy birliğiyle kabul edildi.
İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 26.03.2021 tarih 5317 sayılı ilçemiz Bahçeağıl, Karlı ve Uzunhacı mahallesinin 5216 Sayılı kanunun Ek 3. Maddesine istinaden Kırsal Mahalle Olarak Belirlenmesi Talebinin görüşülmesine geçildi. Söz konusu madde İmar Komisyonuna havale edildi.
Kapaklı Belediye Başkanlığı 2020 yılı denetim komisyonu raporu okunarak bilgi verildi.
BAŞKAN ÇETİN’E YETKİ VERİLDİ
Gündeme ek olarak ilave edilen maddelerin görüşülmesine geçildi. Türkiye Belediyeler Birliği tarafından belediyemize şartsız hibe edilen damperli kamyonun devir alınması ve devir alınmaya ilişkin bütün kamu kurum, kuruluş ve noterlerde işlem yapmak üzere Belediye Başkanı'na yetki verilmesine oy birliğiyle karar verildi.
Mimar Sinan Mahallesi’nde bulunan Küçükdilara Sokak adının Şehit Habib Savtekin olarak değiştirilmesini ve Andımız isminin bir caddeye verilmesi taleplerini içeren önergeler oy birliğiyle İmar Komisyonuna havale edildi.
İKİNCİ OTURUM SALI GÜNÜ YAPILACAK
Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından söz alan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, alınan kararların hayırlı olmasını dileyerek, ikinci oturumun 6 Nisan Salı günü saat 10.00’da yapılacağını ifade etti
 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.