Kapaklı Temmuz Ayı Meclis Toplantısının İlk Oturumu Yapıldı

Kapaklı Belediye Meclisi Temmuz ayı olağan toplantısının ilk oturumu Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin Başkanlığında Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Kapaklı Temmuz Ayı Meclis Toplantısının İlk Oturumu Yapıldı
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
02 Temmuz 2021 Cuma 11:46

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, 26 Temmuz’da ihalesi gerçekleştirilecek Yıldızkent Kavşağı projesi ile ilgili meclisi bilgilendirdi. Ayrıca Başkan Çetin, ilçemizin su kalitesinin iyileştirilmesi, derelerimizin ıslahı ve altyapısının elzem olduğunu ifade ettiği 4 cadde ve 1 sokağın altyapısının yapılması ile ilgili önerilerini meclis üyeleriyle paylaştı.
BAŞKAN ÇETİN, YILDIZKENT KAVŞAĞI PROJESİ İLE İLGİLİ BİLGİ AKTARDI
Meclis üyesi Muzaffer Yıldıran’ın doğum gününü tebrik ederek konuşmasına başlayan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Kapaklı’nın her geçen gün değişip, büyüdüğüne ve buna bağlı olarak beklentilerin arttığına dikkat çekti. Başkan Çetin, “Yıldızkent Kavşağı ile ilgili yıllardır uğraş verdiğimiz problemi ihale aşamasına getirdik. 6-7 yıldır süregelen sorunu Ankara’da bakanlıklarda dile getirerek, çözümün önemli ve gerekli olduğunu izah etmeye çalıştık. En son Tekirdağ İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi açılışında konuyu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a anlattık. Hamdolsun kendisi bizi dinledi ve talimat vererek projenin uygulama aşamasına gelmesi ve ihaleye gelmesi tamamlanmış oldu. Bundan sonra bir takvim belirlendi. Riskler var ama yasal prosedürü içerisinde proje tamamlanacak. Aksaklık olması durumunda devreye girip gerekli girişimlerimizi yapacağız. Burasıyla ilgili 2 proje hazırlanmıştı. Birisi 1070 metre uzunluğunda köprülü geçiş, diğeri de bat-çık projesi idi. Sağanak yağışlarda oluşabilecek sel baskınları sebep gösterilerek ve Karagöz Gölü’nden gelen yağmur suyu kanalının da bat-çık projesine denk geleceğinden dolayı mümkün olamayacağını söylediler. En nihayetinde köprülü geçiş projesinin uygulanacağı kararına varıldı. Çok şükür 26 Temmuz’da ihaleye çıkacak. İnşallah bu proje hızlı bir şekilde tamamlanır ve ilçemize kazandırılmış olur. Buna bağlı olarak Bahçelievler Bağlantı yolu için de proje revizyonu yaptık, ihaleye ilave ettik. Bahçelievler’den OSB’ye direkt araç geçişi olacak. Hayırlı olmasını diliyorum. Bu projenin ilerlemesi esnasında hem valilik hem bakanlık nezdinde çevre yolunun zaruri ihtiyaç olduğunu anlattık.” diye konuştu.
İLÇEMİZE TMS TARAFINDAN LİSE YAPILACAK
Türk Metal Sendikası ile geçtiğimiz günlerde imzalanan protokol ile ilgili de bilgi veren Başkan Çetin, “Türk Metal Sendikası ile yaptığımız girişimler neticesinde Defacto fabrikasının hemen üstünde kalan bir alanda TMS tarafından kentimize 24 derslikli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve atölyeler kazandırılacak. Eğitim yuvamızın şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum. Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Sayın Pevrul Kavlak’a ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.
BAŞKAN ÇETİN, İÇME SUYU VE ALTYAPI KONUSUNA DİKKAT ÇEKTİ
Başkan Çetin konuşmasının devamında ise şunları ifade etti:
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak ile İller Bankası’nda almış olduğumuz kredi ile ilgili görüşme yaptık. Beklenti ve taleplerimizi ilettik. Kapaklı’nın gelecekte en büyük sorunlarından biri içme suyu. Kuyularımız 400 metre seviyesinde ve maalesef suyun kalitesi istenilen durumda değil. Ayvacık Barajı’nın yapılıp Kapaklı’ya suyun getirilmesi için çalışmamızı yaptık. O hat belirli bir yol kat etti. 2022 yılının ikinci yarısında Kapaklı’ya kadar suyun getirilebileceği söylendi. Ayvacık Barajı’nın suyu Kapaklı’nın ihtiyacının yüzde 25’ini karşılıyor. Yeni su rezervlerine ya da mevcut kuyulardan temin ettiğimiz suyu arıtmaya ihtiyacımız var. Geçen yıl TESKİ su rezervinin düşmesi sebebiyle 7 kuyu kazdı. Aldığımız numuneler neticesinde bu suyu arıtmamız gerekiyor. Kapaklı’da yeraltı şebekesi ile tespit ettiğimiz sorunu olan 4 cadde ve 1 sokak var.  Buraların yağmur suyu, içme suyu, kanalizasyon hatlarının yenilenmesini arzuluyoruz. Bahse konu 60 milyon buraya fazla gelecek, belki de 10 milyon bütçe gerekiyor. Geri kalan paranın dağılımını öncelik olan yerlere yapalım diye öneri getirdik. Asfalt ihalemiz bu yıl sonunda bitiyor. Karaağaç’ın ardından merkez mahallelerimizde yol çalışmalarımıza başlayacağız. Tespit ettiğimiz 5 noktanın üstyapı çalışmalarını en son yapalım istiyoruz. Maalesef değişik sebeplerden dolayı geçen yıl onaylanan kredimiz Çerkezköy’le bağlantılı sebeplendirildi ve ihale olmadı. Siyasete mal etmeden konuyu çözelim istiyorum. Bu konuda önceliğim değişti. Suyun kalitesini iyileştirelim istiyorum. Derelerimizin ıslah çalışmasını yapalım. Altyapı yapılacaksa tespit ettiğimiz 4 cadde ve 1 sokağın iyileştirilmesini yapalım. Böyle bir önerim var. Konuyu TESKİ Genel Müdürü İbrahim İçöz’e ifade edeceğim. Bu çözüm sağlık açısından önemli.
GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ
Başkan Çetin’in konuşmalarının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşımız okundu. Açılış ve yoklamanın ardından gündem maddeleri okunarak görüşülmesine geçildi.
OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ
İlk olarak Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün  08.06.2021 tarih 8583 sayılı Karaağaç  Mahallesi 475 ada 23 parselde bulunan 116,11 m² belediye hissesinin hissedarına satışı konulu yazısı görüşüldü. Karar oy birliğiyle kabul edildi.
Tekirdağ Valiliği Kadastro Müdürlüğünün 10.06.2021 tarih 1568180 sayılı yazısı ile Kapaklı İlçesi Bahçeağıl Mahallesinde 3402 sayılı Kadastro Kanunu hükümlerince yapılacak bütün kadastro işlemlerinde kadastro ekipleri ile görev yapmak üzere  6 adet Bilirkişi seçilmesi hakkındaki yazının görüşülmesine geçildi. Muhtarlık tarafından verilen isim listesi oy birliğiyle kabul edildi.
PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNA HAVALE EDİLDİ
İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün 16.06.2021 tarih 9119 sayılı Tam Zamanlı Sözleşmeli personel olarak çalıştırılacak olan 1 adet Eğitmenin Çalışma Ücretinin belirlenmesi konulu yazısının görüşülmesine geçildi. Gündemin üçüncü maddesi oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.  Gündemin dördüncü maddesini içeren İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün 16.06.2021 tarih 9119 sayılı Müdür Unvanlı Yönetici Atanması konusunda Belediye Meclisine bilgi verildi.
Kentsel Tasarım Müdürlüğü tarafından sunulan 22.06.201 tarih 9355 sayılı Kentsel Tasarım Müdürlüğü Görev Yetki ve Çalışma Esaslarına Dair Yönetmelik konulu yazısının görüşülmesine geçildi. Gündemin beşinci maddesi oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.
İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından sunulan 18.06.2021 tarih 9216 sayılı Kapaklı İlçesi Karaağaç Mahallesi Sanayi Alanı Uygulama İmar Planı Revizyonu Plan Notu Değişikliği konulu yazının müzakeresine geçildi. Söz konusu madde oy birliğiyle İmar Komisyonuna havale edildi.
İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün 23.06.2021 tarih 9469 sayılı Boş Kadro Değişiklik Cetveli  konulu yazısı görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.
Ardından İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün 23.06.2021 tarih 9470 sayılı Tam Zamanlı Sözleşmeli personel olarak çalıştırılacak olan 1 adet Teknisyenin Çalışma Ücretinin belirlenmesi konulu yazısının görüşülmesini içeren gündemin sekizinci maddesi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.
Belediyemiz Yazı İşleri Müdürlüğü tarafından sunulan 24.06.2021 tarih 9542 sayılı Sokak İsmi verilmesi konulu yazısının görüşülmesine geçildi. Doktor Tayfur Kepiç isminin Atatürk Mahallesi’nde bir sokağa verilmesi konusu İmar Komisyonuna havale edildi.
EK GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ
Ek gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından sunulan ek bütçe konulu yazı oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi. Fen İşleri Müdürlüğü tarafından sunulan Orman Alanlarında yapılacak imar planı ve altyapı çalışmaları için Orman Bakanlığında yapılacak iş ve işlemler için belediye başkanına yetki verilmesi hususu oy birliğiyle İmar Komisyonuna havale edildi.
İMAR KOMİSYONUNA HAVALE EDİLDİ
Mardin Nusaybin’de şehit düşen Piyade Er Rıdvan Sağdiç isminin Karaağaç Mahallesi’nde bir sokağa, caddeye veya parka verilmesini içeren ek madde, şehitlerimiz Yunus İşcan ve Akın Acar’ın isimlerinin ilçemizde bulunan sokaklara verilmesini içeren ek madde ve Karaağaç Mahallesi Mehmet Akif Ersoy yanında bulunan parka Yahya Başaran isminin verilmesini içeren ek madde oy birliğiyle İmar Komisyonu havale edildi.
İKİNCİ OTURUM PAZARTESİ GÜNÜ YAPILACAK
Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından meclis toplantısının ilk oturumu sona erdi. Komisyonlara gönderilen konuların görüşülüp, karara bağlanması için Temmuz ayı meclis toplantısının ikinci oturumu 5 Temmuz Pazartesi günü saat 14.00’da yapılacak.
 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.