Kılıçdaroğlu iktidarı Trakya’dan eleştirdi

CHP Genel Merkezi’nin Edirne’de düzenlediği Marmara Bölge Toplantısı’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in çıkıp milletin önünde kendisinden özür dilemesini isteyerek, "Parlamentonun itibarını koruyan benim, ayaklar altına alan sensin. Ben o açıklamayı yapmasan sen o düzeltmeyi yapacak mıydın? Yapmayacaktın. Neden sesin çıkmadı? Sen de abinden mi talimat alıyorsun?" dedi

Kılıçdaroğlu iktidarı Trakya’dan eleştirdi
29 Kasım 2014 Cumartesi 08:20

Edirne'ye gelişinde TEM otoyolu gişelerinde partisine mensup milletvekilleri ve belediye başkanları tarafından karşılanan Kemal Kılıçdaroğlu daha sonra CHP Marmara Bölge Toplantısı'nın yapılacağı Mimar Sinan Kapalı Spor Salonu'na geçti. Kılıçdaroğlu Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Çanakkale illerinden gelen yaklaşık 1500 partiliye konuştu.

YAYIN YASAĞINI ELEŞTİRDİ

Partililere "Yol arkadaşlarım" diye seslenen Kılıçdaroğlu, Meclis'te 17 Aralık yolsuzluk soruşturması ile ilgili bakanlar hakkında kurulan soruşturma komisyonunda ifadelere yayın yasağı getirilmesini eleştirdi. Bakanların komisyonda ifade vereceğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
"Biliyorsunuz parlamentonun gündemi 17 Aralık soruşturmaları. Adı yolsuzluğa bulaşmış 4 bakan parlamentoya gelip ifade verecek. Mahkemeden bir karar çıkardılar, bakanların soruşturma komisyonuna verdiği ifadeler medya yer almasın, medya yasağı getirdiler. Bunun üzerine bir açıklama yaptım, parlamentoyu ve başkanı göreve çağırdım ve 'Parlamento yolsuzluk yapanların, hırsızların hamisi olmamalıdır' dedim. Parlamentonun itibarını önce Meclis Başkanı'nın koruması gerektiğini söyledim. Sayın Çiçek yurt dışından beni eleştirdi.

HABER DÜZETİLMEDİ

Haberi geçen Anadolu Ajansı'nın 25 Kasım 2014 saat 19.43'te, Meclis Başkanlığı'nın yazısı üzerine mahkemenin yayın yasağı koyduğu haberini geçtiğini belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ben ertesi gün saat 11.00'de konuşuyorum. Düzeltme yapıldı mı diye soruyorum hayır. TBMM Başkanlığı'nın yazısı üzerine yayın yasağı getirildi. 11.00'de açıklama yapıyorum. Parlamentonun itibarını korumaya çalışıyorum. Meclis yolsuzluk yapanların hamisi olamaz diyorum. Meclis Başkanı'ndan tık yok. Aradan bir süre geçiyor Meclis Başkanı itiraz ediyor, 'Ben böyle bir şey yapmadım' diye. Saat 16.11'de düzeltme yapılıyor. Ben açıklama yapmasaydım, sen o düzeltmeyi yapacak mıydın? Yapmayacaktın. Şimdi Cemil Çiçek'e açık çağrıda bulunuyorum; CHP Genel Başkanı'ndan çıkıp milletin önünden özür dileyeceksin. Parlamentonun itibarını koruyan benim, ayaklar altına alan sensin. Ben o açıklamayı yapmasan sen o düzeltmeyi yapacak mıydın? Yapmayacaktın. Devlet deneyimi olan 27.5 devlette çalışan biri olarak söylüyorum. Her kurumun yöneticisinin başına gelen kişi, o gün gazetelerde yer alan haberler konusunda bilgilendirilir. Senin de bilgilendirildiğini çok iyi biliyorum. Neden sesin çıkmadı, itiraz etmedin? Neden sesin çıkmadı, abinden mi sen de talimat alıyorsun?"

ÖZEL ZİYARETİME GEL, BELGELERİ GÖSTEREYİM


Kemal Kılıçdaroğlu, MİT'in kendilerini dinlediği yönündeki açıklaması üzerine Başbakan Davutoğlu'nun kendisinden belge istemesiyle ilgili de "Özel ziyaretime gelirsen senin görmediğin belgeleri göstereceğim" dedi. Kılıçdaroğlu, bu konuda şunları söyledi:

"Açıklama yaptım, ‘MİT bizi dinliyor. AKP hükümetine servis ediyorlar, içimizi karıştırmak istiyorlar’ diyorum. Davutoğlu çıkıp 'Ey Kılıçdaroğlu bunun belgesini göster' diyor. Davutoğlu sen gerçek anlamda belge arıyorsan hazır gider MİT'e sorarsın, önüne belgeyi koyarsın. Sen diyorsun ki; mutlaka bir şey söyle Kılıçdaroğlu. Söylüyorum ben sana, 2 Şubat 23013. Tarih veriyorum. AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı abisi bir konuşma yapıyor. Diyor ki 'Ey Kılıçdaroğlu sen mercek altındasın nefes alışını bile biz takip ediyoruz' Ne demektir bu? Benim nefes alışımı niye takip eder, neden mercek altındayım? Elinde mercek, ben de orta durup beni izlemiyor devlet de bu işi yapan kim? Devlette bu işi yapan organlar var. Sen o dönem AKP'deydin. Sen bunun ne anlama geldiğin bilmiyorsan, Başbakanlık koltuğunda boşuna oturuyorsun. Sorunumuz da o zaten. CHP milletvekilleri ile ilgili 13 Ağustos 2013'te fişleme belgeleri yayınlandı. CHP'li işadamlarının fişleme belgeleri yayınlandı. Bu Başbakan, belgeleri bilmiyor mu? Tamamını biliyor. İsim isim biliyor. Bana diyor ki 'Belge var mı elinde.' Belge gazetelerde yayınlandı çarşaf çarşaf. Hangi belgeden söz ediyor? Benim elimdeki belgeler bunlar. Ben devletimi seviyorum. Ülkemi seviyorum, ülkemin kurumlarının yıpranmasını istemiyorum. Özel ziyaretime gelirsen senin görmediğin belgeleri göstereceğim."

Kılıçdaroğlu, MİT'in milli olmak zorunda olduğunu vurgularken, "Bir siyasi partiye hizmet eden kuruluş gayri millidir, o bilgiyi alıp kullanan parti de gayri millidir" dedi.

BAŞBAKAN DEĞİLSİN

CHP milletvekilleri ve işadamlarının fişlendiğini ve 13 Haziran 2013 tarihinde MİT'in mahkemeye gönderdiği yazıda buna itiraz etmediğini ve kabul ettiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, "İtiraz etmiyor 'evet o fişlemeleri biz yaptık' diyor. Hangi demokraside böyle olur. CHP milletvekilini fişlersin, nefes alışını dinlersin, mercek alıp dinletirsin. Sonra da kalkıp bana 'bu işin belgesi var mı?' Hadi canım sende. Başbakan olsan muhatap alacağım da sen Başbakan değilsin kusara bakma" dedi.
28 Ocak 2009 tarihinde Binali Yıldırım'ın TBMM de yaptığı açıklamada, "Yanlış işiniz yoksa, yasal olmayan işiniz yoksa, dinlenmekten korkmayın" açıklaması yaptığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Elbette dinleniyorsunuz. 'Yanlış işiniz yoksa neye korkuyorsunuz' diyor. Benim korkum yok. Söyledim zaten, dinlemezseniz namertsiniz dedim zaten. Ben çocuklarıma 'Evde sıfırla' diye talimat vermedim. Çocuklarımın yatak odasında boy boy kasalar yok. Ben hayatım boyunca ihale takipçiliği yapmadım. Belediye başkanlarına telefon edip oradaki arazi benim bilgim dışında satılmazın diye talimat vermedim. Ben namuslu adamım açık ve net söylüyorum. Sadece MİT mi yapıyor? Hayır. Amasya'ya gittim CHP'ye oy veren muhtarlar gelip 'Neden CHP bu kadar oy verdiniz size su yok, yol yok diyor kaymakam' dedi. Birsinin izin verdiği ölçüde konuşuyor, izin vermezse konuşamıyor. Söylemiştim karikatür gibin adamsın. Emin olun öyle.”

BOYNUNDA DAVUL VAR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın esnafa kredi verilerek borçlarını ödeyip emekli olacağı yönündeki açıklamasına değinerek, Davutoğlu'na 'Sanal Başbakan' suçlamasında bulundu. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Abisi dün esnaflara konuşuyor, kredi alacaksınız diyor. Faizi yüzde 0.9 oranında diyor. Kredi açacağız, siz borcunuzu kapatacaksınız gideceksiniz emekli olacaksınız diyor. Ne diyordum ben 'Davutoğlu seni seviyorum, iyi bir adamsın boynunda bir davul olduğunu da biliyorum, tokmağı eline al' diyorum. Senin iyiliğin için çalışıyorum. Tokmağı başka birisine verme diyorum. Elini vicdanına koy. Dün esnafa kredi açacağız yüzde birin altında diyen kişi bur ülkede başbakan mıdır, hiç yetkisi olmayan cumhurbaşkanı mıdır? Başbakansa sen demeyecek misin 'Ey cumhurbaşkanı benim görev alanıma neden giriyorsun? O tokmağı ver benim elime' demiyorsun? Ben yol açıyorum, başbakan nasıl olur onu hatırlatıyorum. Urfa'da konuşuyor tokmağın sesi Ankara'dan geliyor. Sanal başbakansın. Ben söylüyorum adam gibi görev yap, görev alanına müdahale ettirme."

TÜRKİYE İYİ YÖNETİLMİYOR

Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu'nu görevini yapmadığı için eleştirdiğini vurgularken, "MİT'i neden eleştiriyorum, sen görevin yap görev alanına biri müdahale etmesin diye" dedi. Başbakan Davutoğlu'nun kendisine teşekkür etmesi gerektiğini savunan Kılıçdaroğlu, şöyle dedi:

"O dairenin dışına çık, görevini yap. Ben koltukta oturuyorum diyor. 23 Nisan'da çocuklar da oturuyor, onu da ben çok iyi biliyorum. Türkiye iyi yönetilmiyor. Bir yönetim boşluğu var. Başbakanlık görevini o koltukta oturan değil cumhurbaşkanı yapıyor. Türkiye bu yönetim krizini aşması gerekiyor. Hepimize görev düşüyor. Yönetim şeklinin rayına oturtulması gerekiyor. Kim yapacak bunu? 77 milyon yurttaşıma söylüyorum Türkiye'de yeniden demokrasiyi inşa edecek yönetimi sağlıklı rayına oturtacak parti CHP'dir."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından sonra partinin Marmara Bölge Toplantısı basına kapalı devem etti. Toplantıya Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, CHP İlçe Başkanı Hasan Demir ile birlikte Çerkezköy Belediye Meclis Üyeleri de katıldı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.