Öztrak gündemi ve S-400’leri değerlendirdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak’ın, düzenlediği basın toplantısında MYK gündemini değerlendi. Öztrak Düzce’de yaşanan sel felaketine değindiği baskın toplantısında milletvekillerinin sunduğu önergelerin yüzde 55’inin yanıtlanmadığını ifade etti.

Öztrak gündemi ve S-400’leri değerlendirdi
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
24 Temmuz 2019 Çarşamba 14:09

SEL FELAKETİNE DEĞİNDİ
CHP Merkez Yönetim Kurulu, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, toplantı sırasında yaptığı basın toplantısında Düzce'deki sel felaketine değinerek, "Derhal bölgenin afet bölgesi olarak ilan edilmesi gerekiyor. Sel felaketi yaşayan vatandaşlara psikolojik destek için acil tedbirler alınması gerekiyor. Evleri ve işleri zarar gören vatandaşların vergi, kredi gibi borçlarının ertelenmesi lazım ve hasar tespit çalışmaları hızla yapılmalı, vatandaşların kayıplarının telafisi, sel sonucu oluşan çamur yığınlarının hızla temizlenmesi gerekiyor” dedi.
“MECLİSİN YETKİLERİ KISITLANDI”
TBMM’nin 1 Ekim’e kadar tatile girdiğini anımsatan Öztrak, “Böylece 24 Haziran 2018 seçimlerinden sonra kurulan tek adam rejiminde meclisin yemininden sonraki ilk yasama yılı sona ermiş oldu. Daha güçlü bir kuvvetler ayrılığı iddiasıyla getirilen bu sistemin tek bir kişiyi güçlendiren rejim olduğu, bu yasama yılının sonunda tecrübeyle ortaya çıktı. Son anayasa değişikliği ile TBMM’nin yetkilerinin nasıl kısıtlandığını, gazi meclisin nasıl etkisizleştirildiğini, kuvvetler ayrılığı ilkesinin fiilen nasıl ortadan kaldırıldığını hep birlikte gördük. Yine bu dönemde çağdaş demokratik standartlardan, hukuk devletinden nasıl uzaklaşıldığını da hep beraber izledik" dedi.
SORU ÖNERGELERİNİN YÜZDE 55’İ CEVAPSIZ KALDI
Parlementonun 21'inci döneminde milletvekillerinin iktidara sorduğu her 100 yazılı sorudan 87'sinin zamanında cevaplandırıldığını söyleyen Öztrak, “AK Parti’nin iktidar olmasından sonra 22'nci dönemde bu oran 63'e gerilemiş, 23’üncü dönemde yüzde 50’ye düşmüş, 24'üncü dönemde yüzde 22'ye, 25'inci dönemde de yüzde 7'ye kadar gerilemiş. 26'ncı dönemde yüzde 11 olmuş, 27’nci dönemde ise bugüne kadar milletvekillerinin iktidara sorduğu her 100 önergeden sadece 6’sı zamanında cevaplanmış. Soruların yüzde 33'ü zamanı geçtikten sonra yanıtlanmış, yüzde 55'ine ise yanıt yok" dedi.
“TÜRK BASINI ÖZGÜR OLMAYAN ÜLKELER LİGİNE DÜŞTÜ”
Ülke tarihindeki en sıkıntılı ekonomik krizlerden birini yaşadığını söyleyen Öztrak “Bu krizin yükü tamamen vatandaşın sırtına yüklenmiş vaziyette. Vatandaşlarımız işsizlik ve hayat pahalılığı altında eziliyor. Saray sosyetesinin şapkasını önüne koyarak bugüne kadar yaptığı hataları değerlendirmesi ve çözüm için samimiyetle çalışması gerekiyor. Ama bu ucube sistem eleştiriyi, kamuoyu tarafından denetlenmeyi, siyasi rekabeti sevmiyor. Bir türlü normalleşemiyor. Yerel yönetim seçimlerinde aldığı sonuçlardan gerekli dersleri çıkaramıyor. Fırsat buldukça kendisini eleştirenleri başta basın olmak üzere susturmaya çalışıyor. Özgürlükler Evi’nin “Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde” Türkiye 2013 yılında 197 ülke arasında 120. Sıradaydı. Hemen bir yıl sonra 134. sıraya geriledi. Bir yıl önce “basını kısmen özgür” ülkeler arasında yer alırken bir yıl sonra “basını özgür olmayan” ülkeler ligine düştü. Bu düşüş orada durmadı. En son 2017 raporuna göre şu an bu endekste 163. Sıraya indik. Yani 2013’ten bu yana iktidarın işbaşına geldiği 2013 yılından buyana 43 sıra birden gerilemişiz. Dahası 2019 yılında kurum tarafından yayımlanan “Özgürlük ve Medya Raporu’nda” halkının sadece dörtte birinin basına güvendiği iki tane ülke var. Biri Rusya, biri de Türkiye” ifadelerini kullandı.
ÖZTRAK S-400’LERE DESTEK VERDİ
S-400 hava savunma sistemi sevkiyatının ardından yaptırım tartışmalarıyla ilgili soruyu yanıtlayan Öztrak “ABD'den yaptırım uygulaması ile ilgili son derece farklı görüşler geliyor. Başkan daha önce 'Türkiye ABD'den Patriot almak istedi, biz vermedik, Türkiye S-400’leri almakta haklıdır' derken buna karşılık ABD Senatosu'ndan farklı sesler gelebiliyor. Dolayısıyla bu süreci dikkatle izlemek gerekiyor. Başkan Trump geçmişe de baktığımız zaman birçok şey söylüyor; ama sonuçta farklı bir sonuca da gidilebiliyor. Türkiye’nin kendi savunması için gerekli adımları atma hakkı vardır. Bu konuda uygulanacak ambargoları, yaptırım uygulanmasını gerçekten tasvip etmemiz mümkün değildir. Ama tasvip etmediğimiz bir başka konu da son zamanlarda Türkiye, o yaptırım uyguluyor, bu yaptırım uyguluyor, şamar oğlanına döndürülmek isteniyor. Bunu da hiçbir şekilde tasvip etmediğimizi açık açık ifade etmek istiyorum” dedi.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.