Tekirdağ DMO eski Binası'nı Başbakana sordu!

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Tekirdağ'daki Devlet Malzeme Ofisi eski Binası'nın 49 yıllığına İlim Yayma Cemiyeti’ne kiralanmasını Meclis gündemine taşıdı.

Tekirdağ DMO eski Binası'nı Başbakana sordu!
07 Şubat 2013 Perşembe 08:43

CHP’li Yüceer, Tekirdağ’daki Devlet yurtlarının öğrencilerin ihtiyacını karşılamadığını hatırlatarak Başbakan Erdoğan’a, "Yurt sıkıntısını İlim Yayma Cemiyeti üzerinden mi gidermeyi düşünmektesiniz?" diye sordu.


CHP PM Üyesi ve Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Tekirdağ İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Bayram Meral’in “Milli ve Manevi Değerlerimiz” konulu konferansta Tekirdağ’da Devlet Malzeme Ofisi’ne (DMO) ait binayı 49 yıllığına kiraladıklarını açıkladığını hatırlattı.
Basın yayın organlarında çıkan DMO Binası'nın yıkılıp yerine 200 yataklı bir öğrenci yurdunun yapılacak olduğuna dair haberlere dikkat çeken Yüceer, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

ÜYELER ARASINDA AKP MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI VAR
İlim Yayma Cemiyeti’nin üyeler arasında AKP’den Milletvekili Aday Adayı bir ismin olduğuna dikkat çeken Yüceer, Başbakan Erdoğan’a "Binanın İlim Yayma Cemiyeti’ne kiralanmasında söz konusu durum etkili olmuş mudur?" diye sordu.

DEVLET YURTLARININ KAPASİTESİ YETERSİZ
CHP’li Yüceer, "Tekirdağ’daki yurt sıkıntısı olduğu bir gerçek. Kentte öğrencilerin kalacağı yurtlar sınırlı. Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı olan yurdun kapasitesi binlerce öğrencimizin ihtiyacını karşılamıyor. Öğrenciler, devlet yurtlarının yetersiz olması nedeniyle zor durumda. Özel yurt fiyatları da velileri maddi olarak zorluyor. İlimizde, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kendine ait binası bulunmamaktadır. Namık Kemal Üniversitesi ek bina, Milli Eğitim Müdürlüğü okul yapmak için yer arıyor. Hükümet, sanırım yurt sıkıntısını İlim Yayma Cemiyeti üzerinden gidermeyi düşünüyor’ dedi.
             YÜCEER, BAŞBAKAN’A SORDU
CHP’li Yüceer, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

1-Tekirdağ’daki DMO’ya ait binanın İlim Yayma Cemiyeti’ne kiralandığı doğru mudur?
2-Tekirdağ’da İlim Yayma Cemiyeti’nin kaç üyesi bulunmaktadır? İlim Yayma Cemiyeti’nin bir üyesinin partinizden Milletvekili Aday Adayı olduğu bilinmektedir. Binanın İlim Yayma Cemiyeti’ne kiralanmasında söz konusu durum etkili olmuş mudur?
3- Devlete ait binaların kiraya verilmesinde kriterleriniz nedir?
4-Son 10 yılda ayrı ayrı belirtilmek üzere, İlim Yayma Cemiyeti hangi illerde kaç tane yurt açmıştır? Açılan bu yurtların binalarından kaç tanesi Devlete aittir?
5-Devlet Malzeme Ofisi’ne ait binayı daha önce kiralamak isteyen herhangi bir dernek veya şirket olmuş mudur? Olmuşsa neden kiraya verilmemiştir?
6-Söz konusu taşınmazın kiralanması hangi usulle yapılmıştır? Kira bedeli ve kiralama süresi, kim tarafından ve nasıl belirlenmiştir?
7-Bina yıllık kaç TL’ye İlim Yayma Cemiyeti’ne kiralanmıştır?
8-Tekirdağ’da ve ilçelerde İlim Yayma Cemiyeti’ne ait başka bir yurt bulunmakta mıdır?
9-Tekirdağ’da Kredi Yurtlar Kurumu yurt eksikliği yaşarken, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait müstakil bir bina bulunmazken, Milli Eğitim Müdürlüğü okul yeri, üniversite ek bina için yer ararken, binanın bir derneğe kiraya verilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
10-Tekirdağ’a yaşanan yurt sıkıntılarını gidermek için herhangi bir çalışmanız bulunmakta mıdır? Yurt sıkıntısını İlim Yayma Cemiyeti üzerinden mi gidermeyi düşünmektesiniz?
11-Tekirdağ’da kaç üniversite öğrencisi bulunmaktadır? Tekirdağ’da Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtların kapasitesi nedir? Yurtlarda kalan öğrenci sayısı kaçtır?

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.