Trakya’nın İlk Sanayide Dijital Dönüşüm Laboratuvarı Açıldı

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi tarafından uygulanan Sanayi ‘de Dijital Dönüşüm Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Güdümlü Projesinin kamuoyuna tanıtımı yapıldı. Projenin iştirakçileri arasında Trakya Bölgesindeki Organize Sanayi Bölgeleri (16 adet), Tekirdağ Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mekatronik Mühendisleri Derneği yer alıyor.

Trakya’nın İlk Sanayide Dijital Dönüşüm Laboratuvarı Açıldı
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
21 Eylül 2021 Salı 11:19


Çerkezköy OSB içerisinde bulunan Özel Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde (Özel ÇOSB MTAL) yapılan törene Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, davetliler ve basın mensupları katıldı. Açılışta bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin şunları söyledi:” Trakya'da ve özellikle Çerkezköy'de sanayinin yoğun olması ve çalışanlara dijital dönüşümü gösterebileceğimiz bir yer olması gerektiğini düşünerek, Sanayide Dijital Dönüşüm Laboratuvarını oluşturduk. Projeyle Trakya'daki bütün OSB'leri projeye ortak ederek onların da çalışanlarına eğitim verilsin istedik. Meslek liselerindeki çocuklarımız da gördükleri eğitimleri uygulamalı olarak dijital fabrika nedir, bunu uygulamalı olarak görebilecekleri ihtiyaca cevap veren bir laboratuvar oldu burası. Trakya'daki OSB'ler, öğrenciler burada birebir uygulamalı eğitim alabilecek. Amacımız geleceğin dünyası olan dijitalleşmenin, verimliliğin çok önemli olduğu bu dönemde rekabeti, ihracatı artırabilmek. Bu nedenle laboratuvarın önemli olduğuna inanıyoruz. Sanayiye yönelik ara eleman değil aranan eleman noktasında ciddi bir kaynak oluşturacak” dedi.Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler de, projenin hayırlı olmasını temenni etti. Sanayide dijital dönüşümün önemine değinen Sözdinler, öğrencilerin de bu çağın gereksinimlerine ayak uydurması için böyle bir projenin önemli olduğunu söyledi. Konuşmalardan sonra Siber Fiziksel Fabrika Eğiticilerin Eğitiminde başarılı olan 9 katılımcıya sertifikaları verildi.
Proje kapsamında Özel Çerkezköy OSB MTAL'de oluşturulan Sanayide Dijital Dönüşüm Laboratuvarı, Trakya'daki diğer 16 Organize Sanayi Bölgesi'ne, Mesleki ve Teknik Liselere ve ilgili Meslek Yüksek Okullarına hizmet verecek. Proje, dijital dönüşüm konusunda işletmelerin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi ve Trakya Bölgesi genelinde dijital dönüşüm konusunda farkındalık oluşturularak, firmaların dijital dönüşüm süreçlerini hızlandırmaya yönelik danışmanlık verilmesini de içeriyor. Proje kapsamında Çerkezköy OSB bünyesinde Sanayide Dijital Dönüşüm konusunda düzenli eğitim ve danışmanlık verebilen bir merkez oluşturulacak. 5 yıllık projeksiyonda 295 firmanın Sanayide Dijital Dönüşüm teknolojisi eğitimlerini tamamlaması ve 150 firmanın Sanayide Dijital Dönüşüm Panel ve Eğitim programından yararlanarak şirket içi dijital dönüşümleri tamamlanması hedefleniyor. 480 öğrenci ve 22 öğretmen bu projeden faydalanarak teknik bilgilerini geliştirmiş olacak, Sanayide Dijital Dönüşüm teknolojisi uyumlu teknolojilerde temel düzeyde olan arızaları hızlı bir biçimde giderebilen önleyici bakım teknisyenler yetiştirilecek, Siber Fiziksel Fabrika V5 Eğitimleri, Üniversite Program Tarama Eğitimleri ve eğiticinin eğitimi proje kapsamında gerçekleştirilecek.
Toplam bütçesi 5 milyon 900 bin TL olan projenin yaklaşık 3 milyon TL'si Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak. 30 aylık uygulama süresi bulunan projenin 2022 yılının Mart ayı sonunda tamamlanması bekleniyor.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.