YÜCEER: KANSER VERİLERİ 5 YILDIR AÇIKLANMIYOR

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Türkiye’de kanser istatistiklerinin 2017 yılından bu yana açıklanmadığına dikkat çekerek, “Bakanlık 5 yıldır kanser verilerini gizliyor. Bu bir halk sağlığı sorunudur” dedi.

YÜCEER: KANSER VERİLERİ 5 YILDIR AÇIKLANMIYOR
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
29 Aralık 2022 Perşembe 12:26

CHP PM Üyesi, Dr. Candan Yüceer, Türkiye’de kanser istatistiklerinin 2017 yılından bu yana açıklanmadığına dikkat çekerek, “Bakanlık 5 yıldır kanser verilerini gizliyor. Bu bir halk sağlığı sorunudur. Dünyada ve Türkiye’de kanser vakaları her geçen gün artıyor fakat ülkemizdeki kanser istatistiklerine ilişkin son veri Sağlık Bakanlığı tarafından 2017 yılında açıklandı” dedi.

Dr. Yüceer, kanser verilerinin 5 yıldır neden açıklanmadığını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu. Kanserin kompleks bir hastalık olduğunu belirten Dr. Yüceer, “Kanser oluştuğu dokuya göre adlandırılmaktadır. 200'den fazla tipi tespit edilmiştir. En sık görülen ve ölüme yol açan kanser türleri akciğer, mide, karaciğer, kolon ve meme kanseridir. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından son olarak 2017 yılında yayınlanan ‘Türkiye Kanser İstatistikleri’ başlıklı çalışmada ‘Kanser ülkemizde ve dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Küresel olarak yaklaşık her 6 ölümden biri, ülkemizde ise her 5 ölümden biri kanser nedeniyledir. Kanserden ölümlerin yaklaşık üçte biri; başlıca beş davranışsal ve beslenme ile ilgili risk faktörlerinden kaynaklanmaktadır: tütün kullanımı, yüksek beden kütle indeksi (fazla kilolu ya da şişman olma), meyve ve sebzeyi az tüketme, yetersiz fiziksel aktivite ve alkol kullanımı. Tütün kullanımı kanser için en önemli risk faktörüdür ve kanser ölümlerinin yaklaşık %22’sinden sorumludur’ denilmektedir” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın raporunda kanser kayıtçılığının öneminin vurgulandığını hatırlatan Dr. Yüceer, “Sağlık Bakanlığı’nın raporunda ‘Kanser kayıtcılığı, kanser yükünün ve coğrafik dağılımlarının belirlenmesinden kanser nedenlerinin anlaşılmasına, nüfus temelli sağkalım analizlerinden kanserin teşhis, tedavi ve bakım kalitesinin değerlendirilmesine, bir takım yollarla kanser kontrolüne yönelik önemli katkılar sağlamaktadır. Güvenilir kanser kayıt verileri olmazsa kanser kontrolü yanlış yöne kayar ve ulusal kaynaklar boş yere harcanmış olur’ ifadeleri kullanılmaktadır. Ancak, Sağlık Bakanlığı, 2017 yılından bu yana “Türkiye Kanser İstatistikleri” çalışmasını yayınlamamaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın kendi deyimiyle, güvenilir kanser kayıt verileri olmadığından ulusal kaynaklar boş yere harcanmaktadır. Aynı raporda, 2017 yılında ülkemizde toplam 180 bin 288 kişinin kansere yakalandığı tahmin edildiği belirtilmektedir. Öte yandan raporda, ‘Türkiye kanser insidansı, dünya insidansının bir miktar üzerinde seyretmektedir’ denilmektedir” diye konuştu.

CHP’li Yüceer’in Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan yanıtlamasını istediği sorular şöyle:

“Türkiye Kanser İstatistikleri” isimli çalışma 5 yıldır neden yayınlanmamaktadır?

“Türkiye Kanser İstatistikleri”nin yayınlanması Bakanlığınızın gündeminde midir? Gündemindeyse ne zaman yayınlanacaktır?

Türkiye genelinde önerge tarihi itibarıyla kanser tanısı koyulan hasta sayısı kaçtır?

Son beş yılda Türkiye’de kanser tanısı konulan hastalarda hastalığın türlere, evrelere, yaş gruplarına ve illere göre dağılımı ne şekildedir?

Son beş yılda Türkiye genelinde kanser nedeniyle hayatını kaybeden hasta sayısı kaçtır?

Kanser nedeniyle hayatını kaybeden hastaların yıllara, türlere, evrelere, yaş gruplarına ve illere göre dağılımı ne şekildedir?

Ülkemizde toplam kaç tane Onkoloji Hastanesi bulunmaktadır, illere göre dağılımı nasıldır? Ülkemizde bulunan Onkoloji Hastanelerinin kaç tanesinde hastalara kemoterapi ve radyoterapi uygulanabilmektedir? Kemoterapi ve bir diğer adı ışın tedavisi olan radyo terapi uygulanabilen hastaneler hangileridir?

Son beş yılda Tekirdağ’da kanser teşhisi koyulan kaç hasta vardır, yıllara göre dağılımı nasıldır?

Son beş yılda Tekirdağ’da kanser nedeniyle hayatını kaybeden hasta sayısı kaçtır?

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.