2019’un ilk toplantısı gerçekleşti ​

Kapaklı Belediyesi 2019 yılının ilk Meclis Toplantısını, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı başkanlığında gerçekleştirdi

2019’un ilk toplantısı gerçekleşti ​
04 Ocak 2019 Cuma 15:58

GÜZEL BİR YIL DİLİYORUM
Açılış ve yoklamanın ardından 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulması ile başlayan Meclis Toplantısının açılış konuşmasını Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı gerçekleştirdi.  Yeni yıl için dilek ve temennilerde bulunan Başkan Mandalı, “2018 yılını iyisiyle kötüsüyle geride bıraktık. 2019’a merhaba diyoruz. Savaşsız, birbirini seven, ayrıştırmayan, herkesi kucaklayabilecek dünya coğrafyasında 8 milyara yakın dünya nüfusumuzun, beraber bir şekilde nefes alabileceği, beraber bir şekilde yürüyebileceği güzel bir 2019 yılı diliyorum.” diye konuştu. 

VATANDAŞLARIN TALEBİ ÜZERİNE KARAR VERECEĞİZ
Başkan Mandalı’nın konuşmasının ardından Meclise sunulan dilekçelerin gündeme alınması konusu görüşüldü. Pınarça İkiz Göller Mesire Alanında enerji nakil hattının TREDAŞ’a devri için Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı’ya yetki verilmesi dilekçesi gündem maddesi arasına eklenmesinin oylandığı görüşmelerde, AKP grubu ret oyu verme kararı aldı. Konuyla ilgili bilgilendirmede bulunan Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı “İkiz Göller’e Belediye olarak elektrik çektik. O mevkilerde yeni ev yapan vatandaşlarımızdan bizlere talep geldi. Elektrik bizde olduğu için TREDAŞ da bize hattı devretmesini istedi. Vatandaşlarımızdan gelen talep üzerine bu maddeyle ilgili karar vereceğiz. Dilerseniz konuyu komisyona havale ederiz, Ak Partili arkadaşlarımız da inceleme imkanı bulur.” dedi. Dilekçe için oylamaya gidildi ve ilgili dilekçe oy çokluğu ile gündem maddesi arasına ilave edildi.

DENETİM KOMİSYONU ÜYELERİ SEÇİLDİ
Gündemin üçüncü maddesinde Denetim Komisyonu Üyeleri seçimi gerçekleştirildi. Kapalı zarf usulü gerçekleşen seçimlerde Ender Dubaz 20, Muzaffer Yıldıran 17, İlhan Çetinkaya 15, Metin Kanat 11, İbrahim Aktürk ise 14 oy aldı. Denetim Komisyonu Üyelerinin seçiminin ardından 2019 yılı Meclis tatil ayının Ağustos olması oy birliği ile kabul edildi.

HİSSE SATIŞI ONAYLANDI
Meclis gündeminin 5. maddesinde ise Bahçelievler Mahallesi 1075 ada 5 nolu parsel tamamı 252 metrekare arsada bulunan 2 metrekarelik Belediye hissesinin hissedarına satılması konusu görüşüldü. İlgili gündem maddesi oy birliği ile kabul edilirken, toplantıda Belediye ve bağlı kuruluşları dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarından görevlendirilenler ile kamu kurumu dışındaki diğer uzman kişilere ödenecek olan günlük ödeme miktarının belirlenmesi hususu da karara bağlandı. Yapılan bilgilendirmede ödenecek ücretin üst sınırdan verilmesi kararlaştırılırken, bu husus da oy birliği ile kabul edildi.

ÜST SINIRDAN ÖDENECEK
Diğer bir gündem maddesi ise Belediye Başkan Yardımcılarına ödenecek olan aylık ödeneğin belirlenmesi konusu oldu. Belediye Başkan maaşının 3’te 2’sinin aşmamak üzere olan ilgili gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi. 7. ve 8. gündem maddelerinde ise Meclis Başkan ve üyelerine, Meclis ve Komisyon toplantılarına katıldıkları her gün için ödenecek huzur hakkı, Belediye bünyesinde çalışan zabıta memurlarına verilecek olan fazla çalışma ücretleri, tam zamanlı sözleşmeli personel olarak çalışan personelin aylık çalışma ücretleri ve tam zamanlı sözleşmeli personel olarak çalıştırılacak olan personelin aylık çalışma ücretleri belirlendi. Meclis, ücretlerin üst sınırdan verilmesini oy birliği ile kabul etti.

OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ 
Amatör spor kulüplerine yardım konulu yazının Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildiği toplantıda, 1/5000 Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği konulu yazı da İmar Komisyonuna havale edildi. Gündemin on beşinci maddesi olan sanayi alanları 1/1000 ölçekli uygulama imar plan notu değişikliği konulu yazıda oy birliği ile İmar Komisyonuna havale edildi.

İKİNCİ OTURUM PAZARTESİ GÜNÜ
Toplantının karara bağlanan son gündem maddesi ise; gündeme sonradan eklenen Pınarça İkiz Göller mesire alanında enerji nakil hattının TREDAŞ’a devri için Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı’ya yetki verilmesi konusu oldu. Bu madde de AKP’li meclis üyelerinin ret oyuna karşına oy çokluğu ile kabul edildi. Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından, meclisin 2. oturumunun komisyonlara havale edilen gündem maddelerini oylamak üzere 7 Ocak Pazartesi günü saat 16.00’da gerçekleşmesi kararlaştırıldı.
 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.