Astım nasıl bir hastalıktır!

Astım'ın nasıl bir hastalık olduğu hakkında bilgilendirme de bulunan Özel Optimed Hastanesi Dahiliye Uzmanı Uzm.Dr. Hasan Yardım, "Havayollarının daralması ile kendini gösteren ve ataklar halinde gelen bir hastalıktır. Ataklar dışında hasta normaldir. Astımda havayollarında mikrobik olmayan bir iltihap vardır. Bu nedenle hava yolu duvarı şiş ve ödemlidir. Bu durum akciğerlerin uyaranlara aşırı duyarlı olmasına neden olur" dedi

Astım nasıl bir hastalıktır!
08 Eylül 2015 Salı 16:26

HAVAYOLLARINDA MİKROBİK OLMAYAN BİR İLTİHAP VARDIR

Özel Optimed Hastanesi Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Hasan Yardım, astım hastalığı hakkında bilgilendirme de bulundu. Astım'ın nasıl bir hastalık olduğu hakkında konuşan Yardım, "Astım, her yaştan bireyi etkileyebilen, doğru tedavi ile kontrol altına alınabilen, kontrol altına alınamadığında ise günlük aktiviteleri ciddi olarak kısıtlayan müzmin bir hastalıktır. Havayollarının daralması ile kendini gösteren ve ataklar halinde gelen bir hastalıktır. Ataklar dışında hasta normaldir. Astımda havayollarında mikrobik olmayan bir iltihap vardır. Bu nedenle hava yolu duvarı şiş ve ödemlidir. Bu durum akciğerlerin uyaranlara aşırı duyarlı olmasına neden olur" diye konuştu.

HASTALAR ATAKLAR DIŞINDA KENDİLERİNİ İYİ HİSSETMELİ

Toz, duman, koku gibi uyaranlar ile hemen öksürük, nefes darlığı ve göğüste baskı hissi gibi yakınmaların ortaya çıktığını ifade eden Hasan Yardım, "Krizde hava yollarını saran kaslar kasılır, ödem ve şişlik artar, ilerleyen iltihapla birlikte hava yolu duvarı kalınlaşır. Hava yollarındaki salgı bezlerinden kıvamlı bir mukus (balgam) salınır. Tüm bunlar hava yollarını önemli ölçüde daraltır ve havanın akciğerlere girip çıkması engeller. Astımın başlıca belirtileri; nefes darlığı, hırıltılı solunum, kuru vasıfta bir öksürük ve göğüste baskı hissidir. Bu belirtiler elbette sadece astım hastalığında görülmez, ancak bu belirtilerin tekrarlayıcı nitelikte olması, genellikle gece veya sabaha karşı ortaya çıkması, kendiliğinden veya ilaçlarla düzelmesi, mevsimsel farklılıklar göstermesi astıma özgüdür. Belirtmemiz gereken diğer önemli bir nokta ise hastaların ataklar dışında kendilerini iyi hissetmelidir" dedi.

RAHAT NEFES ALMASININ SAĞLANMASI GEREKİR

Dr.Yardım, Astım belirtilerini ortaya çıkaran etkenlere tetikleyiciler denildiğini belirterek, "Astım belirtilerini tetikleyen faktörler her hasta için farklı olabilir. Bu nedenle hastalar kendilerini rahatsız eden bu etkenleri iyi bilmeli ve mümkün olduğunca onlardan uzak durmalıdır. Astımda sık görülen tetikleyiciler; üst solunum yolu enfeksiyonları, allerjenler, sigara, hava kirliliği, ilaçlar, besin maddeleri, reflü, stres ve egzersizdir. Astım tedavisinin amacı hava yollarındaki mikrobik olmayan iltihaba bağlı daralmanın giderilmesi ve hastanın rahat nefes almasının sağlanmasıdır" ifadelerini kullandı.

NORMAL AKTVİTE DÜZEYİNİ SÜRDÜRMEK GEREKİR

Tedaviden beklentiler hakkında da bilgi veren Yardım, "Belirtileri kontrol altına almak ve bunu sürdürmek, Egzersiz dahil normal aktivite düzeyini sürdürmek, Akciğer fonksiyonlarını olabildiğince normal düzeyde tutmak, atakları önlemek ve astım ilaçlarının istenmeyen etkilerini önlemek. Bu hedeflere ulaşabilmek için de, Hasta/hekim işbirliğinin geliştirilmesi, Tetikleyici faktörlerin belirlenmesi (toz, duman, koku..) ve temasın azaltılması, Astım kontrolünün değerlendirilmesi ve ilaç tedavisi. Astım ilaçları kontrol edici ilaçlar ve nefes açıcı ilaçlar olmak üzere ikiye ayrılır. Kontrol edici ilaçlar, Hava yollarındaki mikrobik olmayan iltihabı kontrol altına alırlar. Bu ilaçlar hastayı hemen rahatlatmazlar, bu nedenle kısa dönemde etkilerini fark edilmez, ancak uzun dönemde yararı görülür. Bu nedenle bu ilaçların düzenli kullanılması gerekir. Kortizon içeren ilaçlar, uzun etkili beta2 agonistler, lökotrien sistemini etkileyen ilaçlar, teofilin ve antiIgE bu gruptaki ilaçlardır. Nefes açıcı ilaçlar, kullandığınızda hızla etki ederek havayolundaki kasları gevşeten ve buna bağlı nefes darlığı, hırıltılı solunum, göğüste baskı hissi gibi belirtileri gideren ilaçlardır. Bazıları gerek olduğunda bazıları düzenli kullanılırlar. Beta agonistler, antikolinerjik ilaçlar ve teofilin bu gruptandır" dedi.

DÜZENLİ HEKİM KONTROLÜNE GİDİLİR

Hasan Yardım konuşmasının sonunda ise şunları söyledi; "Tüm bu astım ilaçları önerilen dozlarda ve sürede kullanıldıklarında güvenli ve yan etkileri az olan tedavilerdir. Önemli bir kısmı solunum yoluyla alınırlar, bu nedenle başka ilaçlarla etkileşim açısından daha az risk oluştururlar. Astım belirtilerinin ortaya çıkması veya varken daha artması ve bunlara solunum testlerinde bozulmanın eşlik etmesi astım atağıdır. Atakların çok büyük bir kısmı yavaş ilerler ve günler içinde gelişir. Hastaların çok azında ise ani başlangıçlı ataklar ortaya çıkar, hava yollarında ani daralma olabilir. Özet olarak, Düzenli hekim kontrolüne gidilir, verilen ilaçlar düzenli alınırsa atakları (krizleri) tamamen önlemek mümkündür. Hekim tarafından, verilen dozda inhalasyon (nefesle) yolu ile alınan ilaçlar güvenlidir. Tetikleyici faktörlerden (toz, duman, koku..) uzaklaşmayan ve düzenli hekim kontrolünde olmayan hastalar ölümcül ataklar geçirebilirler" diye konuştu.

Haber: Emrah ÇOĞALAN

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.