banner57

AYGUN TARIM KREDİ HOLDİNG GİBİ YÖNETİLİYOR

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, 2019 yılı sonunda çiftçi başına 49 bin TL’ye çıkan borçların çözümlenmesi için Araştırma Önergesi verdi. Önergenin görüşülmesi CHP ve AKP milletvekillerinin oyları ile reddedildi. Aygun, “Belli ki çiftçiyi gözden çıkarmışlar. Ancak karnımızı doyuran çiftçilerimiz gırtlağına kadar borç içinde. Bu borç sorunu çözülmezse hepimiz aç kalırız” dedi.

AYGUN TARIM KREDİ HOLDİNG GİBİ YÖNETİLİYOR

TARIM KREDİ KOOPERATİFİ, HOLDİNGİ GİBİ YÖNETİLİYOR!
Aygun, dün TBMM Genel Kurulu’nda kürsüye mazot, gübre, tohum, ilaç ve yem şişeleri ile çıkarak, çiftçinin tarım girdilerinde yüzde 100’e varan zamlar nedeniyle yaşadığı mağduriyeti anlattı. Bu sorunların çözümü için verdiği Araştırma Önergesi’nin kabul edilmesini isteyen Aygun, çiftçinin çaresizlik içinde olduğuna işaret etti.
Çiftçinin Tarım Kredi Kooperatiflerinden kaçmaya başladığına işaret eden Aygun, “Çünküçiftçiyi desteklemek için kurulmasına karşın Holding mantığı ile işletiliyor. Tarım Kredi iştiraki olan Gübretaş, çiftçiye özel sektörden pahalı gübre satıyor. Gübretaş’ın “20-20" taban gübresi 1850 liradanözel sektörde 1490 liradan satılıyor. İnsaf, insaf!” diye tepki gösterdi.
YÜKSEK KREDİ
Aygun, Tarım Kredi Kooperatiflerinin indirimli değil yüksekfaizli kredi verdiğini de belirterek, şu eleştirileri yaptı:
“Çiftçinin kooperatifi olan Tarım Kredi Kooperatiflerinden kaynak kullanım katkı payıyla beraber yüzde 32,5'a varan faizlerle çiftçiyi bitirdik. Ziraat Bankası çiftçilere kredi veriyor, ama yarısını Çiftçi Kart’a yüklüyor. Oysaçiftçiye nakit lazım çünkü dışarıdan daha ucuz fiyatla yem, gübre alıyor!”
“ÇİFTÇİ TEFECİYE GİDİYOR!”
Aygun, Ziraat Bankası’nın kredi vermek için “memur kefil olacak, evin şehirde olacak, tarlan ipotek edilecek” gibi şartlar istemesini de eleştirerek, “Bu şekilde çiftçiyi özel bankaların, tefecinin kucağına bırakıyoruz” diye konuştu.
Ziraat Bankası’nın borç yapılandırmasına çiftçilerin rağbet etmediğini de anımsatan Aygun, “Çünkü bu da cazip gelmedi!” diye konuştu.
TARIM KANUNU’NU KAYNAK GÖSTERDİ
Tarım Kanunu'nun 21'inci maddesine göre GSMH’nın yüzde 1’nin çiftçiye tarımsal destek ödemesi için ayrılması gerektiğini vurgulayan Vekil Aygun, “Bu parayı bugüne kadar hiç vermediniz, GSMH’nin binde 40’ı kadar ödeme yaptınız. Çiftçimize 2007'den beri tam tamına 177 milyar lira borcunuz var. Gelin bu para ile çiftçinin borçlarını yapılandıralım” dedi.
“ÇİFTÇİYE MAZOTUN ÜÇTE BİRİ BİLE VERİLMİYOR”
Elindeki mazot şişesini gösteren Aygun, eski Başbakan’ın çiftçilere yönelik “Mazotun yarısı bizden, yarısı sizden” sözlerine işaret ederek, “Ne yarısı! Üçte birini bile vermiyorsunuz” diye isyan etti.
Aygun, tarımsal girdi yükünün hafifletilmesi için tarımsal sulama grubuna indirimli tarifeden elektrik verilmesini, gübre, tohum, yem ve ilaç masraflarının sübvanse edilmesini istedi.
TARIMSAL GİRDİLERDEKİ FAHİŞ ARTIŞ
Aygun, çiftçilerin 2017 yılına göre gübre fiyatında yüzde 100, mazot fiyatında yüzde 40, ilaçta yüzde 100'ü aşan, elektrikte yüzde 126'yı aşan zamlarla karşı karşıya kaldığını belirterek, tabloyu şöyle özetledi:
“BDDK verilerine göre 2019 yılının ilk dokuz ayına baktığımızda tarımda kullanılan kredi miktarı 115 milyar 193 milyon lira. 2004 yılına göre çiftçinin nakit borcu yüzde 1928 artmış, Çiftçi kayıt sistemine göre 2019 yılında çiftçi başına 49 bin TL borç düşüyor. Bu borç yükünün altından nasıl kalkılır? Karnımızı doyuran çiftçilerimizi hepimiz rahatlatmak zorundayız. Çiftçimizi, Atatürk'ün döneminde olduğu gibi köylüyü milletin efendisi yapmak zorundayız.”
MEVSİMSEL DON ÖNERİSİ
Aygun, çiftçi sigortasında Çiftçi Kayıt Sistemi yerine tüm üreticilerin göründüğü Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi’nin (TÜKAS) esas alınmasını isteyerek,   “Mevsimsel don ve sel başta olmak üzere tüm afetlerde ürünleri korumaya alaca bir sigorta sistemi getirelim” dedi. Çay Kur arazi kayıtları esas alınarak mevsimsel dona karşı sigorta yapılmasını talep eden Aygun, “Sonuç olarak, çiftçimizin tüm girdi maliyetlerini indirecek çözüm yollarını kapsamlı bir şekilde araştırarak, üretimde devamlılığı sağlayacak önlemler almazsak sürdürülebilir bir ülke olamayız” diye konuştu.
Aygun’un uyarılarına kulak tıkayan AKP ve MHP’li vekiller, önergenin görüşülmesine onay vermediler.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.