banner57

Erzincanlılarla bir araya geldi ​

Kızılpınar Mahallesi Erzincanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ni ziyaret eden Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, 4.5 yıllık görev süresi boyunca gerçekleştirdiği ve yapmayı planladığı çalışmalar hakkında dernek üyelerine bilgilendirdi

Erzincanlılarla bir araya geldi ​

İŞİMİZ, AŞIMIZ İÇİN BU TOPRAKLARDA BULUŞTUK
Yaklaşık 4,5 yıl evvel ‘Sevdamız Çerkezköy’ diyerek bir yola çıktığını belirten Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Belediye kapısından içeri girerken parti rozetimi çıkardım ve herkesin Belediye Başkanı olacağımı söyledim. Görev sürecim boyunca herkese eşit ve ortak hizmet etme anlayışıyla çalışmış olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Kentimiz 81 ilden göç alıyor. Bu vatandaşlarımızı Çerkezköylülük bilinci ile ortak hemşericilik anlayışında buluşturmaya gayret ettik. Bizler işimiz, aşımız için bu topraklarda buluştuk. Çerkezköylülük bilincini oluşturmak ve kültürümüzü yaşatmak adına hepimizin üzerine büyük sorumluluklar düşüyor” ifadelerini kullandı.

KIZILPINAR’IN KANAYAN YARASINI GÖRMEZDEN GELEMEZDİK
Kızılpınar Mahallesi’nde yapılan çalışmalar hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Akay, “Biz göreve geldiğimizde Kızılpınar’da içme suyu hattının değiştirilmesi sonrası onarılmayan, çamur içinde yolları devraldık. Bunun yanında yıllardır görmezden gelinen bir altyapı sorunu da vardı. Bir karar vermemiz gerekiyordu. Ya biz de bu altyapı sorununu görmezden gelip hemen üstyapı çalışmalarına başlayacaktık; ya da Kızılpınar’ın bu kanayan yarasına merhem olmak için altyapı sorununu ortadan kaldıracaktık. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ tarafından Kızılpınar Mahallemizde 72 kilometre kanalizasyon hattı, 4 kilometre de yağmursuyu hattı döşendi. Tüm parsel bağlantıları yapıldı. Kasım 2016’da başlayan altyapı çalışmalarını tamamladıktan sonra Kasım 2017 itibari ile başlayan yol çalışmalarımız bugün devam ediyor” dedi.

YOL YAPIM ÇALIŞMALARI TAMAMLANMAK ÜZERE
Kızılpınar Mahallesi’nde yaşam alanı içinde toplam 240 sokak ve 17 cadde bulunduğunu söyleyen Başkan Akay, “17 caddeden 14’ünde yol çalışmaları tamamlandı. Çorlu Caddesi ve Eren Caddesi’nde çalışmalar tamamlanmak üzere. Akabinde Millet Caddesi yapılacak. Bunun yanında 240 sokağın 182’sinde sıcak asfalt kaplama ve demirli beton yol çalışmaları tamamlandı. Geri kalan 58 sokak da en kısa zamanda tamamlanacak. Yol çalışmalarının gerçekleştiği cadde ve sokaklarımızda kaldırım çalışmalarımız da devam ediyor. Bu çalışmalar sayesinde Kızılpınar Mahallesi sakinlerimiz çamurlu yollardan kurtuldu” ifadelerini kullandı.

PARK VE YEŞİL ALAN DÜZENLEME ÇALIŞMALARINA BAŞLAYACAĞIZ
Kızılpınar Mahallesi’nde altyapısı tamamlanan cadde ve sokaklarda yol ve kaldırım çalışmalarında sona gelindiğini kaydeden Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Bundan 1 yıl önce mahalle sakinlerimizden gelen taleplerin yüzde 95’i yollarla ilgiliydi. Bugün ise gelen taleplerin yüzde 85’i park ve yeşil alan düzenlemeleri ile ilgili. Sıkıntıların büyük çoğunluğunu atlattık. Peki bu yapılanlar yeterli mi? Elbette değil. Bundan sonraki süreçte İlçe Merkezimizde 8 mahallemizde yaptığımız park ve yeşil alan düzenleme çalışmalarının aynısını Kızılpınar Mahallemizde de gerçekleştireceğiz. İlçe merkezimizde 8 mahallemizde yaptığımız gibi Kızılpınar Mahallemizde de vatandaşın olan alanları revize edip, tekrar vatandaşlarımızın kullanımına kazandıracağız” diye konuştu.

KIZILPINAR’A KAPALI PAZAR YERİ KAZANDIRDIK
Çerkezköy Belediyesi olarak Kızılpınar Mahallesi’ne bir de kapalı pazar yeri kazandırdıklarını sözlerine ekleyen Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Mevcut durumda sokaklarda kurulan pazar, trafiği olumsuz etkilediği gibi, kirliliğe de neden oluyor. En kısa zamanda pazarcı esnafımızı yeni pazar yerimize yerleştireceğiz ve vatandaşlarımız daha nezih ve daha rahat bir ortamda pazar alışverişlerini yapabilecekler. Ayrıca trafikte yaşanan sıkıntılar da tekrar etmeyecek” dedi. 

MAHALLE EVİMİZ EĞİTİM YUVASI HALİNE GELDİ
İlki Veliköy’de açılan Mahalle Evi projesinin 2’nci adımının Kızılpınar Mahallesi’nde atıldığını anımsatan Başkan Akay, “Mahalle evimiz kadınlarımız ve çocuklarımız için bir eğitim yuvası haline geldi. Kadınlarımız burada komşuluk ilişkilerini pekiştiriyor, kendilerini geliştiriyor ve sosyal hayata dahil olma fırsatı buluyor. Çocuklarımız da bilgisayar odası ve kütüphanede ders çalışıp ödevlerini yapabiliyorlar” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM KONUSUNA DUYARSIZ KALMADIK
Kızılpınar Mahallesi’ndeki okullarda sınıf mevcutlarının 60’ı bulduğunu kaydeden Başkan Akay, “Bildiğiniz gibi bu Milli Eğitim Müdürlüğü sorumluluğunda olan bir konudur. Fakat biz Çerkezköy Belediyesi olarak bu soruna da duyarsız kalmadık. Son 2 yılda İlçe Kaymakamlığımız ile birlikte eğitim alanında çok önemli işler yaptık. Kızılpınar Mahallemizde geçmişten günümüze kalan eğitim alanlarının hepsi sorunlu alanlar. Bu alanlardaki sorunların çözümü konusunda çalışmalarımız sürüyor. Kızılpınar Mahallemize yeni okullar yapıldı. Fakat yeterli değil. Çünkü burası çok hızlı nüfus artışı olan bir bölge. Dolayısıyla yapılan okullar ihtiyacı karşılamıyor. Daha fazla okul yapılması gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

KIZILPINAR’IN BİR ÖNEMLİ SORUNU DA GÜVENLİK
Kızılpınar’ın önemli sorunlarından birinin de güvenlik konusu olduğuna dikkat çeken Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Kızılpınar ve Veliköy Mahallelerimiz Jandarma sahası içinde kalıyor. Fakat Jandarma karakolu Gazi Mustafa Kemal Paşa Mahallemizde bulunuyor. Yaklaşık 3 yıl önce bir öneri sunduk. Kızılpınar Mahallesi’nin polis sahası içine dahil edilmesi gerektiğini ya da ilçe merkezinde bulunan Jandarma karakolunun sorumlu olduğu alana taşınması gerektiğini ifade ettik. Biz bu öneriyi 3 yıl evvel yaptık fakat bir yol kat edemedik. Yaklaşık 4 ay önce Kaymakamımızın da katkılarıyla Kızılpınar Mahallemizde bir Jandarma noktası oluşturduk. Kamera sistemi ve bina ilgili düzenlemeleri Belediye olarak biz gerçekleştirdik. Fakat yetmez. Kızılpınar ya polis sahasına dahil edilmeli, ya da Jandarma karakolu buraya taşınmalıdır” diye konuştu.

AYDINLATMA TAMAM, SIRA KALDIRIMDA
Yıllarca Çerkezköy – Çorlu yolunun Kızılpınar Mahallesi ile İlçe Merkezi arasında kalan kısmının akşamları zifiri karanlık olduğunu anımsatan Başkan Akay, “Bu durum hem trafik açısından hem de ilçe merkezine yaya olarak gidip gelmek zorunda kalan vatandaşlarımız açısından tehlike arz ediyordu. Karayolları sorumluluğunda olan bu yolda Çerkezköy Belediyesi olarak taşın altına elimizi koyduk ve 186 direkle bu yolumuzu ışıl ışıl yaptık. Benzer bir çalışmayı Kızılpınar Mahallemizin ana caddelerinde de yapmayı planlıyoruz” dedi.

HER AN VATANDAŞIMIZIN YANINDA OLMAYA ÇALIŞTIK
Görev süresi boyunca yapılan diğer çalışmalar hakkında da dernek üyelerini bilgilendiren Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Kapalı pazar yerini açtık. Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Kültür Merkezi temelini attık. Kentimize çok büyük miktarda yeşil alan kazandırdık. Parkları tekrar vatandaşlarımızın kullanımına kazandırdık. Cesaretle altyapı çalışmalarına başladık. Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde Kavakdere ıslah çalışmalarını tamamladık. Kentimizde eğitim açığının kapanması için elimizden gelen tüm imkanları sonuna kadar kullandık. Çerkezköy’de adım adım, sokak sokak hizmet etmeye gayret ettik. Çerkezköy’ün birliğini beraberliğini, kardeşliğini pekiştirecek işler yaptık. Belediye ile vatandaşlarımızı buluşturmakla ilgili sorumluluklarımızı da yerine getirdik. İyi günde kötü günde vatandaşımızın yanında olduk. Milli Bayramlarda Çerkezköy’ü bir araya getirecek çalışmalar gerçekleştirdik. Her an vatandaşımızın yanında olmaya çalıştık” diye konuştu.

HEP BİRLİKTE TEPKİMİZİ ORTAYA KOYMALIYIZ
Konuşmasının sonunda Çerkezköy’ü bekleyen kömürlü termik santral tehlikesi hakkında da açıklamalarda bulunan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Çerkezköy, etrafı yaklaşık 500 sanayi kuruluşu ile çevrelenmiş bir kent. Mevcut durumda çevresel kirlilik kontrol edilemezken; şimdi 2,5 kilometre yakınımıza, burnumuzun dibine bir termik santral yapılması planlanıyor. Biz 2,5 yıldır her fırsatta bu durumun karşısında olduğumuzu belirttik. Termik santrallerin bulunduğu Muğla’nın Yatağan ilçesine ve Kahraman Maraş’ın Çoğalhan beldesine gittik. Yatağan’da da Çoğalhan’da da manzara aynıydı. Çoğalhan’da nüfus 12 binden bin 500’e düştü. 4 camiden 3’ü kapandı, camilere gidecek cemaat kalmadı. Çarşıdaki dükkanlar kapandı. Biz milli enerjiye karşı değiliz. Biz buradaki kömür yataklarının kullanılmasına da karşı değiliz. Fakat bu işi yapacaksanız yerleşim yerinden 30 kilometre uzağa yapın. Gelip burnumuzun dibine termik santrali koymayın. Bununla ilgili mücadelemiz devam edecek. Hep birlikte tepkimizi ortaya koymalıyız” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN AKAY’A TEŞEKKÜR PLAKETİ TAKDİM EDİLDİ
Başkan Akay, konuşmasının sonunda dernek üyelerinin taleplerini dinledi. Ziyaretten büyük mutluluk duyduğunu kaydeden Kızılpınar Mahallesi Erzincanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Metin Gültekin, “Yaklaşık 8 ay önce derneğimizi kurduk. Amacımız kültürümüzü yaşatmak ve tanıtmaktır. Bu kapsamda bizden hiçbir desteği esirgemediğiniz, her zaman yanımızda olduğunuz için size teşekkür ederiz” dedi. Dernek Başkanı Gültekin daha sonra Başkan Akay’a teşekkür plaketi takdim etti.
Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Kızılpınar Mahallesi Erzincanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği ziyaretinin ardından Reşat Koçak Kıraathanesi’nde vatandaşlarla bir araya gelerek çalışmalar hakkında bilgi verdi ve talepleri dinledi.
 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.