SBS ZAMANI

İlköğretim 8. sınıf öğrencileri bugün, ilköğretim 7. sınıf öğrencileri ise yarın Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) giriyor. Saat 10.00’da başlayacak sınavlara Çerkezköy’de dokuz okulda 5 bin 64 öğrenci katılacak.

SBS ZAMANI
04 Haziran 2011 Cumartesi 00:00

Çerkezköy’de İlköğretim 7 ve 8. sınıfta okuyan öğrencileri SBS heyecanı sardı. Bugün ve yarın yapılacak olan SBS sınavına Çerkezköy’de 8. sınıflar kategorisinde 5 bin 64 öğrenci katılırken, 7 sınıflar kategorisinde ise 2 bin 539 aday katılacak.
İlköğretim Öğrencileri Çerkezköy’de Nurullah Narin İlköğretim Okulu, Ticaret ve Sanayi Odası Lisesi, Halit Narin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, 75. Yıl İlköğretim Okulu, Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi, Cumhuriyet İlköğretim Okulu, Pakize Narin Anadolu Lisesi, Mevlana İlköğretim Okulu ve İnci Narin Yerlici İlköğretim Okulunun 136 salonun da sınava girecekler. 
Türkiye genelinde 1 milyon 70 bin 148 öğrencinin gireceği 8. Sınıf SBS sınavına Çerkezköy’de 5 bin 64 öğrenci katılacak. 8. sınıf öğrencilerine sınavda 100 soru yöneltilecek ve 120 dakika süre verilecek.
Adayların sınava gelirken yanlarında fotoğraflı sınav giriş belgesi, nüfus cüzdanı (veya pasaport), en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi de bulundurmaları isteniyor. Kimlik belgeleri (nüfus cüzdanı veya pasaport) yanında olmayan öğrenciler sınava alınmayacak.
SINAVA GİRERKEN NELERE DİKKAT EDİLECEK?
Sınav başladıktan sonra ilk 20 dakika içinde gelen öğrenciler sınava alınacak, ilk 30 dakika içinde ise sınav salonu terk edilmeyecek. Sınav bitimine 15 dakika kala özürlü öğrenciler hariç sınav salonundan kimse çıkarılmayacak. Sınav salonunda tek aday kalmayacağından dolayı en az 2 aday bırakılacak.
Öğrenciler, sınav salonlarına yanlarında sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz, radyo gibi iletişim araçları ile her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar ve saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saat bulunmaksızın sınava alınacak. Bunları bulundurduğu tespit edilen öğrencinin sınavı, sınav kurallarının ihlali gerekçesiyle tutanakla geçersiz sayılacak. Öğrenciler ve görevliler, sınava temiz, düzenli, aşırılığa kaçmayan bir kıyafetle ve başı açık girecek.
KOPYA TESPİTİNDE ÖĞRENCİNİN SINAVI İPTAL EDİLECEK
Öğrenciler, fotoğraflı sınav giriş belgesinde belirtilen sınav salonunda kendi sıra numarasında oturacak. Gerektiğinde öğrencinin yerini değiştirme yetkisi salon başkanına ait olacak. Gerekli kimlik kontrolleri ve yerleştirme işlemlerinden sonra salon başkanı sınavda uyulacak kuralları hatırlatacak, sınav evrakının bulunduğu güvenlik torbalarını öğrencilerin önünde açarak cevap kağıtlarını ve soru kitapçıklarını dağıtacak.
Öğrenci, cevap kağıdında yazılı olan T.C. kimlik numarası, adı, soyadı bilgilerini kontrol edecek, hata varsa salon görevlilerine söyleyerek tutanak tutulmasını isteyecek. Öğrencinin adına düzenlenmiş cevap kağıdı bulunmuyorsa veya cevap kağıdı kullanılamayacak durumdaysa yeni bir cevap kağıdına öğrencinin kimlik bilgileri salon başkanının açıklamalarına göre yazılacak. Salon görevlileri öğrencilere soru kitapçıklarını ve cevap kağıtlarını kontrol ederek dağıtacak. Öğrenci de kontrol ederek eksik sayfa veya baskı hatası varsa kitapçığın değiştirilmesini isteyecek.
Soru kitapçığının A ve B olmak üzere iki ayrı türü olup öğrenci, hangi kitapçığı kullanıyorsa cevap kağıdında kitapçık türü bölümünü ona göre işaretleyecek. Salon görevlileri de doğru işaretlemenin yapılmasını kontrol edecek.
Sınav esnasında kopya çekildiğinin salon görevlilerince tespit edilmesi halinde kopya çeken öğrencilerin sınavları iptal edilecek. Ayrıca sınavdan sonra cevap kağıtlarının değerlendirmesi yapılırken aynı salonda sınava giren ve aynı tür soru kitapçığını kullanan öğrenciler arasında bilgisayar sistemi aracılığıyla ikili/toplu kopya taraması yapılacak.
İkili/toplu kopya taraması sonucunda kopya tespit edilen öğrencilerin ilgili testleri iptal edilecek. Bu nedenle sınav esnasında adayların cevap kağıtlarını hiçbir öğrencinin göremeyeceği şekilde önlerinde bulundurmaları ve kesinlikle herhangi bir yöntemle kopya çekme teşebbüsünde bulunmamaları gerekiyor. Veli ya da öğrencinin talep etmesi durumunda soru kitapçıkları verilecek. Talep edilmeyen soru kitapçıkları Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından ilköğretim okullarında kullanılmak üzere toplanacak.
SBS 7. SINIFLAR İÇİN SON KEZ YAPILACAK
İlköğretim 7. sınıflar için yapılan SBS, bu yıl son kez düzenlenecek. İlköğretim 7. sınıfların sınavı da 5 Haziran Pazar günü saat 10.00'da başlayacak ve adaylar 90 soru yanıtlayacak.  Türkiye’de 1 milyon 97 bin 503 adayın katılacağı sınava Çerkezköy’de 2 bin 539 adayın katılacak. Sınav 110 dakika sürecek. İlköğretim 8. sınıflar için yerleştirme sonuçları 7 Temmuzda, ilköğretim 7. sınıflar için yerleştirme sonuçları ise 5 Ağustosta ilan edilecek.  Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecek olup sonuçlar ''http://www.meb.gov.tr'' ile ''http://oges.meb.gov.tr'' adreslerinde yayımlanacak.
Öğrencinin sınav sonuç bilgileri kayıt hakkı kazandığı okulun ekranından izlenebildiği için kayıt yaptırırken ayrıca sonuç belgesi talep edilmeyecek. Okul müdürlükleri velinin talep etmesi durumunda internet adreslerinden sınav sonuç belgesinin çıktısını alacak, onaylayıp, mühürleyerek imza karşılığı öğrenciye verecek.
PYBS'DE HAFTA SONU
Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) ise ilköğretim 8. sınıflar için 4 Haziran 2011 Cumartesi günü, ilköğretim 7. sınıflar için ise 5 Haziran 2011 Pazar günü yapılacak. İlköğretim 6, 7 ve 8'inci sınıf öğrencileri PYBS'ye başvurmaları halinde ayrıca bir sınava girmeyecek, SBS sonuçlarına göre PYBS puanı hesaplanacak.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.