Şentop, Tekirdağlılara özür borçludur!

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, yapmış olduğu yazılı basın açıklamasında, TBMM Başkanvekili ve AKP Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’un 25 vatandaşın hayatını kaybettiği Çorlu tren faciası için verilen araştırma önergesinin reddine ilişkin söylemlerini eleştirdi. CHP’li Aygun, “Kazanın ardındaki gerçeklerin araştırılmasını engelleyen AK Partili vekiller ve Önergemizin reddedildiği gün TBMM’yi yöneten Başkanvekili Mustafa Şentop, Tekirdağlılara özür borçludur!” dedi.

Şentop, Tekirdağlılara özür borçludur!
01 Ağustos 2018 Çarşamba 10:38

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi:
 
“Tekirdağ Çorlu’da Sarılar Köyü’nde 25 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 300’ün üzerinde vatandaşımızın yaralandığı tren kazasını araştırmak için 25 Temmuz’da partimizden üç grup başkanvekilinin imzasıyla verdiğimiz Araştırma Önergesi’nin görüşülmesi talebi, TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop’un yönettiği Meclis’te AK Partili vekillerin oyları ile maalesef reddedildi!
 
MECLİS’İN DENETİM YETKİSİ YOK SAYILDI!
Anayasa’nın 98. Maddesine göre, TBMM’nin belli konularda Araştırma Komisyonu kurarak, denetim yapma yetkisi vardır. Anayasa’ya göre ‘Meclis araştırması, belli bir konuda bilgi edinmek için yapılan incelemedir.’
 
Anayasa’nın bu açık hükmüne rağmen, AK Parti oyları bu denetim yetkisi kullandırılmamıştır. AK Parti Tekirdağ Milletvekili olan TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop, hem İYİ Parti, hem de CHP’nin Araştırma Önergesi’nin reddedilmesi nedeniyle ilimizde aldığı eleştirileri bertaraf etmek için kamuoyunu yanıltıcı bilgiler vermektedir.
 
Tren kazasına dönük 6 savcının görevlendirilerek soruşturma başlatıldığını, bu yüzden TBMM’de görüşme yapılamayacağını savunmuştur. Oysa TBMM’nin her konuda inceleme yapma yetkisi mevcuttur. Eğer Sayın Şentop’un sözleri doğru olsaydı 15 Temmuz darbe girişiminin ardından mahkemelerde onlarca dava açılmasına karşın TBMM’de FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun da kurulmaması gerekirdi!

SAYIN ŞENTOP GERÇEKLERİ GİZLİYOR!
TBMM Başkanvekili Şentop, ‘Cumhuriyet Halk Partisi'nin önergesi çarşamba günü verildi. Meclis ise bir gündem belirlemiş, o gündem mevcut görüşülerek biraz uzatılmış. Başka gündem yok. Meclis 1 Temmuz itibarıyla Anayasa gereği tatile giriyor. Dolayısıyla araştırma ile ilgili önerge öne alınsaydı bile arkasından bir araştırma önergesi görüşmesi yapılması gerekecekti’ görüşünü savunuyor.
 
SAYIN ŞENTOP’A SORULAR
•Meclis’in tatile girmesini geciktirmemek için mi 25 vatandaşımızın canını yitirdiği kazaya ilişkin konunun araştırılmasını engellediniz?

•Meclis tatile girmeden tren kazasının araştırılmasına ilişkin Önergemizin öne alınmasını, Meclis tatile giriyor diye AK Partili vekillerin oyları ile reddedilmesi vicdanlara sığıyor mu?

•Yürütülen soruşturma hakkında görüşme yapılamıyorsa, 15 Temmuz Darbesini Araştırma Komisyonu’nun nasıl kurdunuz?

•Sizin yönettiğiniz Genel Kurul oturumunda AK Partili vekiller çok garip açıklamalar yaparak, kazada hiçbir ihmal olmadığını savunarak, mezar örnekleri vermiş, insan aklıyla dalga geçen açıklamalar yapmıştır. Tüm AK Partililer hiçbir ihmal olmadığını savunurken, soruşturmadan ayrı olarak TBMM’nin konuyu incelemesini engellemeniz Parti politikanız ile uyumlu değil mi?

TBMM TUTANAKLAR YALAN SÖYLEMEZ
TBMM’nin kapandığı gün olan 25 Temmuz 2018 tarihinde yapılan 10. Birleşim Toplantısı’nda CHP olarak grup önerisi verdik. Bu öneride; Grup Başkanvekillerimiz Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç tarafından Çorlu tren kazasının sorumlularının tespit edilmesi ve alınacak önlemleri belirlenmesi amacıyla 18 Temmuz 2018 tarihinde TBMM’ye verilen 101 sıra numaralı Meclis Araştırma Önergesi’nin öne alınması talebi ortaya kondu.

AK PARTİLİ BÜLENT TURAN’A GÖRE ARAŞTIRMAYA GEREK YOK!
Bu çerçevede yapılan görüşmelerde AK Partili Grup Başkanvekilleri ve Vekiller, Araştırma Komisyonu’na gerek olmadığını savundular. Nitekim AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, 'Hem idari hem adli olarak soruşturma açılmış, bunu izleyelim' diyerek araştırmaya gerek olmadığını belirtmiştir.

AK Parti adına konuşan Sivas Milletvekili Mehmet Habib Soluk ise evlere şenlik bir açıklama yapmıştır. Soluk, kazada herhangi bir ihmal olmadığını savunarak, zaten kazaların yüzde 100 önlenmesinin mümkün olmadığını savunmuştur. Kazaların hiçbir hareket olmayan Karacaahmet Mezarlığı’nda önlenebileceğini savunacak kadar ileri giden Soluk, 'Hareketin olduğu yerde kaza sıfırlanacak diye bir şey söz konusu olamaz. Kazanın vuku bulduğu yerde altı saat içinde 7 sefer treni, 6 yük, 1’i de kaza yapan yolcu treni olmak üzere 7 sefer geçmiş' açıklamasını yapmıştır.

ÖZETLE;
AK Parti, ihmal ve suiistimallere dayanan bu kazanın üstünü örtmekte, sorumluluğu doğal afete yıkmaktadır. Hali hazırda soruşturma yürütüldüğü iddiasıyla TBMM’de Araştırma Komisyonu kurmak istememektedir.

Çünkü kazanın siyasi sorumluluğunu üstlenmek istemiyorlar! Gerçeklerin ortaya çıkmasını engellemek için TBMM’de Araştırma Komisyonu kurulmasına yanaşmıyorlar. TBMM’de Araştırma Komisyonu kurulması, yürütülen adli ve idari soruşturmaya mani değildir. Komisyon, olayı inceleyecektir. Suçlu varsa cezaya hükmedecek yer ise tabii ki Mahkemelerdir. Ama AK Parti, zaten bu kazada ihmal olmadığını savunmaktadır. Zira AK Parti’ye göre kaza olmayacak tek yer Karacahmet Mezarlığı’dır.

Devlet Demiryolları 1. Bölge Müdürlüğü Demiryolu Bakım Servis Müdürlüğü, 30 Mayıs 2018 tarihli yazısında, 'Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan veriler ışığında aşırı yağış olabileceği, bunun demiryollarında sıkıntı yaratabileceği uyarısında bulunarak nöbetçi bırakılmasını' istemiştir. Doğal afet olursa kaza olmadan önlenmesi uyarısını yaparak, kontrollerin arttırılmasını istemiştir. Ancak kaza olan mıntıkada sadece 1 yol bekçisinin bulunması, bu konudaki yetersizlik, gerekli denetim ve bakımın yapılmaması, kazanın ardındaki ihmalleri tüm çıplaklığı ile ortaya koymaktadır.

Kazanın olduğu menfezde hiçbir denetim ve bakımın yapılmaması, büyük sorumsuzluktur. Bu, kaza kader değil, ihmaldir, ciddiyetsizliktir, bilimsellikten uzak anlayıştır!

Kazanın ardındaki gerçeklerin araştırılmasını engelleyen AK Partili vekiller ve Önergemizin reddedildiği gün TBMM’yi yöneten Başkanvekili Mustafa Şentop, Tekirdağlılara özür borçludur!"
 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.