Yüceer, zehirlenme vakalarını meclise taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi son yıllarda yaşanan kışlalardaki askerlerin yemeklerden zehirlenmelerini meclis gündemine taşıdı. Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer konuya ilişkin verdiği meclis araştırma önergesinde “Son yıllarda sıklıkla karşılaştığımız, kışlalarda askerlerin zehirlenmesi vakaları endişe verici boyutlara ulaşmıştır” dedi.

Yüceer, zehirlenme vakalarını meclise taşıdı
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
26 Haziran 2019 Çarşamba 13:10

“AİLELER ENDİŞELİ”
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, gıda zehirlenmelerinin sıklıkla yaşanmasına sağlık standartlarına uymayan gıdaların sebep olduğunu belirtti. Yaşanan vakaların aileleri endişelendirdiğini vurgulayan CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, “Artan zehirlenme vakaları evlatlarını vatani görevini yerine getirmesi için devlete teslim eden ailelerde endişeye sebep olmaktadır. Yaşanan zehirlenme vakaları sonrasında yetkililerin tutumu ve vakaların rutin haline gelerek tekrarlaması kamuoyunda şüphe uyandırmaktadır.” dedi. Bu olayların toplumda şüpheye sebep olduğunu kaydeden Yüceer, konunun titizlikle ele alınması gerektiğini ifade etti.
KAÇ ASKER ZEHİRLENDİ?
Önergesinde gıda zehirlenmelerinin askeriyede rutin bir hal aldığını belirten Yüceer, “Son yıllarda rutinleşmiş şekilde askerlerimiz gıda zehirlenmesi yaşamaktadır. Bu zehirlenmelerin her yıl artan şekilde tekrar etmesi bu konuda önlem alınmadığını göstermektedir” diye konuştu.  Son 3 yılda yüzlerce askerin gıda zehirlenmesine maruz kaldığının altını çizen Candan Yüceer, “Manisa’da 2017 yılında 400 asker gıda zehirlenmesi yaşamış ve 1 askerimiz hayatını kaybetmiştir. 1 yıl sonra 2018’de yine Manisa’da 21 asker zehirlenmiştir. 2018 yılında Ankara, Denizli, Antalya, İstanbul gibi birçok ilçede asker zehirlenmeleri kamuoyuna yansımıştır. Son olarak geçtiğimiz günlerde Tekirdağ’da 42 askerimizin zehirlendiği basına yansımıştır” diye konuştu.
“ÖNLEM ALINMADIĞI GÖRÜLÜYOR”
Yüceer, ailelerin fedakarca yetiştirip vatana hizmet etmesi için askere gönderdikleri evlatlarının sağlığının hiçe sayılmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti. Yüceer, “ Son 3 yıl incelendiğinde dahi askerlerin zehirlenmesine yönelik herhangi bir önlem alınmadığı görülmektedir. Ailelerin fedakârca yetiştirdiği, vatani görevini yapmak için devlete teslim ettiği evlatlarının sağlığının bu şekilde hiçe sayılması toplumumuzun devletine olan inancını derinden zedelemektedir” dedi.
AÇIKLAMALARI DEĞERLENDİRDİ
CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, önergesinde zehirlenme vakaları sonrasında yapılan açıklamaların çok vahim olduğunu ifade etti. Yüceer, “Herhangi bir çatışmaya girmeden çeşitli ihmal ve yanlışlar sebebiyle askerlerimizin sağlığının tehlikeye atılması kabul edilebilir değildir. Buna rağmen görülmektedir ki bu olaylarda ihmal ve sorumluluğu bulunanlar hakkında herhangi bir işlem yapılmamıştır. İşlem yapılmış dahi olsa birçoğu takipsizlik ile sonuçlanmaktadır. Yaşanan zehirlenmelerin sonrasında yapılan açıklamalar tatmin edici açıklamaların yapılmayışı güven duygusunu zedelemektedir. Zehirlenmelerin rutin haline gelmesi ve idarece kanıksanması durumun vahametini ortaya koymaktadır. Bu olaylar kamuoyunda şüpheye yol açmaktadır” ifadelerinde bulundu.
YÜCEER, ÖNLEM ALINMASINI İSTEDİ
Her yıl gündeme gelen askerlerin uğradığı gıda zehirlenmelerinin titizlikle incelenmesi gerektiğinin altını çizen Yüceer, “Vatani görevini yerine getirmek için teslim olan askerlerin sağlığının korunması Milli Savunma Bakanlığının ve devletin öncelikli görevi olmalıdır. Bu sebeple her yıl kamuoyuna defalarca yansıyan zehirlenme vakaları titizlikle ele alınmalıdır. İhmal ve sorumluluğu olan gerçek ve tüzel kişilere gerekli yaptırımlar yapılmalıdır. Vakalar tedavi süreci sonrasında da takip edilmelidir. Kronolojik olarak yaşanan vakalar incelenmeli ve geçmişe dönük olarak da olaylar adli ve idari soruşturma kapsamına alınmalıdır” dedi.  CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, gerekli önlemlerin ve işlemlerin yapılarak rutinleşen ve askerlerimizin sağlığını tehdit eden zehirlenme vakalarının önüne geçilmesini istedi.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.