Çerkezköy’ den Barış Pınarı’na tam destek

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye’de başlattığı Barış Pınarı Harekatı’na Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, AK Parti İlçe Başkanı Ümit Kök, CHP İlçe Başkanı Engin Camcı, MHP İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz ve Belediye Meclis Üyelerimiz Belediye Meclis Salonunda düzenledikleri ortak basın açıklaması ile tam destek verdiler

Çerkezköy’ den Barış Pınarı’na tam destek
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
16 Ekim 2019 Çarşamba 11:37

  KATILAN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM
  İYİ Parti İlçe Başkanı Yasemin Erseçkin’in işleri nedeni ile yetişemediği ortak basın açıklamasının açılış konuşmasını Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay gerçekleştirdi. Çerkezköy AK Parti İlçe Başkanı ve Meclis Üyelerinin talebi ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye’de başlattığı Barış Pınarı Harekatı’na destek amaçlı Belediye Meclis Üyelerinin ve siyasi parti ilçe başkanlarının bir araya geldiğini belirten Belediye Başkanı Vahap Akay, “Biz Olağanüstü Meclis Toplantısı yapmadan hem siyasi partilerimizin ilçe başkanlarına, hem de Meclis Üyelerimize bu daveti yaptık.  Katılan herkese teşekkür ediyorum. İlçe Başkanlarımızı davet ettik, İYİ Parti İlçe Başkanı ‘Yetişemiyorum’ diye mesaj atmış, yeni gördüm. Burada olmayan Meclis Üyelerimiz Mehmet Henifi Karataş İstanbul’da hastanede olduğundan, İbrahim Çekçi İpsala’da olduğundan, Mehmet Şahin Yılmaz Muş’ta olduğundan yani şehir dışında olduklarından katılamıyor. Bana katılamayacağını bildiren 3 Meclis Üyemiz de buradaki ortak görüşe katkı sağlayacaklarını ifade ettiler. Burada olmayan Meclis Üyelerimizin de aynı fikir ve hassasiyette olduklarını düşünüyorum. Memleketin birliği ve beraberliği söz konusu olduğunda siyasetin bir kenara konabileceğini, bu fotoğrafın Çerkezköy’den verilebileceğini, iktidarı ile muhalefeti ile herkesin bu önemli ve hassas meselede, memleket meselesinde buluşulabildiğini göstermek adına bu daveti yapan ilçe başkanlarıma, meclis üyelerime öncelikle teşekkür ediyorum. Sıra ile fikirlerini almak adına İlçe Başkanlarıma sözü vereceğim” diye açılış konuşmasını yaptıktan sonra ilk sözü MHP İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz aldı.
  TÜM BAŞKANLARIMIZDAN ALLAH RAZI OLSUN
  Barış Pınarı Harekatı’nı yürütüldüğü bu günlerde tüm Dünya ülkemize cephe alırken, Çerkezköy’den böyle birlik ve beraberlik görüntüsü verilmesinin çok önemli olduğunu belirten MHP İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz, “Bu birlik ve beraberlik görüntüsünün verilmesine vesile olan tüm Başkanlarımızdan Allah razı olsun diyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedikten sonra dün akşam Fransa karşısında yüzümüzü güldüren A Milli Futbol Takımımızı tebrik etti ve sevgilerini gönderdi.
  HAREKATA TAM DESTEK VERDİ
   Barış Pınarı Harekatı’nın 1 haftayı geride bıraktığını ifade eden MHP İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz, “Türk Milleti, Türk Ordusu tarih boyunca gittiği her yere merhamet, adalet, şefkat ve medeniyet götürmüştür. Bunun her türlü örneği tarih boyunca dünyanın dört bir köşesinde mevcuttur.  Türkler gittiği her yerde ‘Vefalı Türk geldi’ sloganı ile karşılanmaktadır. Hatta basından elimize geçen fotoğraflarda askerimizin girdiği alanlarda azami derecede sivil kayıplara hassasiyet gösterdiği görülmektedir. Dünya kamuoyundaki tepkilere baktığımız zaman Türkiye’nin taşı doğru yere attığı görülmektedir. Bu anlamda da artık siyasetin bir kenara bırakılması, vatan, millet kaygısı ile yıllardır çevremizdeki ülkelerde cereyan eden sıkıntıların bizim ülkemizde yaşanmaması için sınır ötesine yapılan operasyona herkes destek vermelidir” dedi.
  81 MİLYON KENETLENDİ
Yurt içinde ve yurt dışında bir takım çevrelerin ‘Savaş’ kelimesi kullandığını ve Türkiye’yi işgalci gibi göstermeye çalıştığını kaydeden MHP İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz, bu tür provokatörlere karşı milletimizin de hangi siyasi düşünceye sahip olursa olsun, hangi makam ve mertebede olursa olsun 81 milyonu ile kenetlendiğini söyledi.
  EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM
  Türk Ordusu’nun yıllardır Suriye’de Esat ve IŞID korkusu altında inim inim inleyen Türkmen, Kürt, Arap ve başka aidiyetlere mensup insanların kurtuluşu için bulunduğunu vurgulayan MHP İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz, “Bu nettir. Bunu CumhurBaşkanı da, Genel Kurmay Başkanı da, siyasi parti liderlerimiz de aynı eksende bizlere aktarmaktadır. Allah’ın izni ile ordumuz en kısa süre içerisinde operasyonu başarı ile tamamlayarak, Suriye’den çıkacaktır. Oraya adaleti, beklenen yatırımı götürecektir. Ülkemizde bulunan Suriyelilerin kısa süre içerisinde memleketlerine, vatanlarına dönmeleri için de ne gerekiyorsa yapılacaktır. Ben bir kez daha bu toplantı için emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
  CHP İLÇE BAŞKANI CAMCI BİR KONUŞMA YAPTI
  MHP İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz’in ardından CHP İlçe Başkanı Engin Camcı söz alarak, bir konuşma yaptı. Kısa bir selamlama konuşmasının ardından sözlerine “Türk Silahlı Kuvvetlerimizin başlatmış olduğu Barış Pınarı Harekatı sebebiyle olağanüstü toplanmış bulunmaktayız” diye başladıktan sonra şunları söyledi:
  ŞANLI ORDUMUZUN YANINDAYIZ
  “Aklımız, kalbimiz harekat bölgesinde. Biz her zaman Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün kurduğu şanlı ordumuzun yanındayız. Dualarımız kahraman askerlerimiz ve bölge halkımız için. Dileğimiz de bu harekatın bölgeye barış, huzur getirmesi ve başarılı bir şekilde tamamlanması.  Ben böyle bir toplantı düzenlediği için emeği geçenlere teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.”
  FİKİR BİRLİĞİ OLUŞTU
  CHP İlçe Başkanı Engin Camcı’nın ardından söz alan AK Parti İlçe Başkanı Ümit Kök, Barış Pınarı Harekatı’na hep birlikte destek verildiği için çok mutlu olduğunu ifade ettikten sonra “Dün Sayın Belediye Başkanı ve kıymetli İlçe Başkanlarımız ile telefon görüşmesi yaptık. Cuma günü saat 10.00’da Belediye Meclisimizi olağanüstü toplantıya çağırarak Barış Pınarı Harekatı’na destek vermemiz gerektiğini düşündüğümüzü ifade ettik. Sağ olsun hem Belediye Başkanı, hem de kıymetli İlçe Başkanlarımız bu konuda hem fikir olduğumuzu belirterek, olumlu şekilde dönüş yaptılar. Fakat Belediye Başkanı Cuma günü şehir dışında programı olduğu için katılamayacağından dolayı kendisi de bulunmak istediğinden dolayı Belediye Başkanı, İlçe Başkanları ve Meclis Üyeleri olarak bugün böyle bir basın açıklaması yapalım, Cuma günü de Meclis toplansın dedik. İnşallah Cuma günü saat 10.00’da Meclis olağanüstü toplanacaktır. Bu birlikteliği orda da kayıt altına aldıracağız inşallah” dedi.
  HUDUTLARIMIZIN VE HALKIMIZIN GÜVENLİĞİ İÇİN HAREKAT BAŞLADI
  AK Parti İlçe Başkanı Ümit Kök konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ülkemiz, Fırat’ın doğusunda terör örgütleri PKK/PYD/YPG ve DEAŞ’ın varlığını sonlandırmak, hudutlarımızın ve halkımızın güvenliğini sağlamak, bir barış koridoru tesis ederek Suriyeli kardeşlerimizin bir an önce kendi topraklarına, evlerine dönüşlerini sağlamak üzere Barış Pınarı Harekâtını başlatmıştır. Öncelikle bilinmelidir ki bu harekât bir tercih değil, zorunluluktur. Çünkü sınırımızın hemen yanı başında oluşturulmaya çalışılan terör koridoru, ülkemiz için bir tehdittir. Bir terör koridoru oluşturma hesaplarını bozan ve bekamızı güvence altına alan Barış Pınarı Harekâtı, aynı zamanda bölgeye huzur ve güvenlik vadetmektedir. Barış Pınarı Harekatı, bölgeye dönük okyanus ötesi dizayn girişimlerine de bir cevap niteliğindedir. Özellikle terör örgütü PKK/PYD/YPG eliyle değiştirilmeye çalışılan bölgenin demografik yapısını gerçek haliyle muhafaza ederek Fırat’ın doğusu başta olmak üzere tüm bölgenin barış ve istikrarına katkı sunacağımıza inanıyoruz. Bölgenin tarihi, toplumsal ve kültürel değerlerine sahip çıkan Türkiye, Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı harekatlarında olduğu gibi Barış Pınarı Harekatı ile de bölgede yeni bir iklimin oluşumunu sağlayacaktır.
  Ülkemizin bu harekat ile gerçekleştirmeyi amaçladığı en önemli hususlardan biri de Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasıdır. Türkiye başından beri çözümün Suriye’nin toprak bütünlüğünden geçtiğini savunmuştur. Şu anda gerçekleştirilen harekât, bu amaç için de önemli bir adımdır. Türkiye Cumhuriyeti, Suriye halkının ve Türk halkının güvenliğini, refahını ve huzurunu istemektedir. Barış Pınarı Harekâtı bu çerçevede değerlendirilmelidir.
  ASKERİMİZE MUVAFFAKİYETLER DİLİYORUZ
  Belediye Meclisi olarak, Barış Pınarı Harekâtında ülkemizin ve Kahraman Mehmetçiğimizin yanında olduğumuzu bildiriyoruz. İnanıyoruz ki gün, her türlü siyasi görüş ayrılıklarını bir kenara bırakarak bir ve beraber olma günüdür. Çünkü söz konusu olan milli güvenliğimizdir, ülkemizin bekasıdır. Harekâtın başarı ile tamamlanacağına yürekten inanıyor, fedakar askerimize muvaffakiyetler diliyoruz.”
  BU BİRLİK VE BERABERLİK FOTOĞRAFI ÖNEMLİ VURGUSU
  Siyasi parti ilçe başkanlarının konuşmasının ardından toplantının kapanış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Vahap Akay, “Bugün burada, aynı masa etrafında, aynı salonda memleketin birliği ve beraberliği söz konusu olunca, bu topraklarda farklı siyasi düşüncelerimiz olsa da, hayata farklı pencerelerden baksak da mesele vatan olunca, mesele toprak olunca, mesele bu memleketin geleceği olunca, mesele ülkemizi bu coğrafyada yalnızlaştırmak isteyenlerle mücadele etmek olunca, mesele bu memleketin birliğini, beraberliğini, kardeşliğini sağlamak olunca aynı sesi çıkarabilen bireyler olarak toplandık. Birbirimize sımsıkı tutunarak, birbirimize sımsıkı sarılarak aynı yolda yürümesini bildiğimizi, bunu becerebildiğimizi, bu fotoğrafı Çerkezköy’den verebildiğimizi göstermenin kıymetli olduğunu düşünüyorum. Dolayısı ile bu katkıyı yapan tüm arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum. Siyasi parti ilçe başkanlarıma, meclis üyelerime teşekkürlerimi sunuyorum.
  ŞEHİTLERİMİZE ALLAH’TAN RAHMET DİLİYORUM
  Bağımsızlığını savaş meydanlarında tırnakları ile kazıya kazıya, şehitler vere vere bugünlere gelen milletin fertleri olarak bizler, tarihimizden aldığımız güç ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, ‘Yurtta barış, dünyada barış’ diyebilen ancak yeri geldiğinde memleketin Misak-ı Milli sınırlarına gözlerini dikenlere, ya da bu coğrafyanın etrafında tarihten aldıkları dersi unutanlara o dersi yeniden hatırlatmaya hazırız. Bugün hepimizin geleceği, bu toprakların geleceği için Barış Pınarı Harekatı’nda canlarını vererek şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, bugün bu mücadeleyi sahada veren Mehmetçiklerimize başarılar diliyorum. Şehit olanlara Allah’tan rahmet, ailelerine, silah arkadaşlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum.
 
  KATKI OYAN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM
  Bu memleketin geleceği için, bu toprakların geleceği için hiç kimse gözünü kırpmadan yolunda yürüyecek, bu toprakların ve çocuklarının geleceği için, geleceğe umutla bakmak için bu yolda herkes aynı fedakarlıkla yürüyecektir. Dolayısı ile ben tarihi yeniden hatırlatan, memleketin birlik ve beraberliğine, kardeşliğine, siyaseti kenara koyarak katkı sağlayan tüm arkadaşlarıma tekrar teşekkür ediyorum. Burada bulunan Meclis Üyelerimize ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Cuma günkü saat 10.00’da yapılacak olan olağanüstü Meclis toplantımıza tüm Meclis Üyelerimizi davet ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.