Kapaklı Ocak Ayı Meclisleri tamamlandı

Kapaklı Belediyesi Ocak ayı olağan meclis toplantıları ikinci oturumu Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin başkanlığında Kapaklı Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleştirilerek, Ocak ayı meclis oturumları tamamlandı.

Kapaklı Ocak Ayı Meclisleri tamamlandı
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
08 Ocak 2020 Çarşamba 14:08


Kapaklı Belediyesi, Ocak ayı ikinci oturumunu açılış ve yoklamanın yapılmasının ardından 1. Oturumda İmar Komisyonuna havale edilen gündem maddeleri karara bağlandı. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kapaklı Temsilcisi İbrahim Çetintaş tarafından sunulan, Barış Pınarı Harekatı kapsamında Resulayn’da yaralanan gazi Anıl Kütüklü ve Hakkari Süngütepe’de yaralanan Sezer İldeş’in isimlerinin Kapaklı’da herhangi bir parka verilmesi konusu komisyon tarafından incelendi. Komisyon, Bahçelievler Mahallesi Yavuz Selim Sokak’ta bulunan parka Gazi Anıl Kütüklü Parkı isminin, Bahçelievler Mahallesi Saimbeyli Sokak’ta bulunan parka ise Gazi Sezer İldeş isminin verilmesine oy birliğiyle karar verdi. Söz konusu karar meclisten de oy birliğiyle geçti.
ŞEHİT ÖĞRETMEN NEŞE ALTEN’İN İSMİ VERİLDİ
İmar Komisyonunun iki numaralı kararında ise Uzunhacı Mahallesinde 1, Yanıkağıl Mahallesinde 5 ve Bahçeağıl Mahallesinde 8 adet olmak üzere toplam 14 adet türbin alanı ve idari bina ile bu tesisler arasındaki bağlantı yollarından oluşan Rüzgar Enerji Santrali kurulması ile ilgili imar planlarının onaylanması amacıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Meclisine gönderilmesi konusu meclisin onayına sunuldu. Meclis üyeleri ilgili komisyon kararını oy birliği ile kabul etti. Büyük Birlik Partisi İlçe Başkanı Fatih Diler tarafından Atatürk Mahallesinde bulunan Kenan Evren Caddesi’nin isminin Muhsin Yazıcıoğlu olarak değiştirilmesi talebini de inceleyen İmar Komisyonu, Muhsin Yazıcıoğlu ismini taşıyan bir cadde olmasından dolayı bahse konu Kenan Evren Caddesi’nin isminin MHP Grubu’nun önerisiyle Şehit Öğretmen Neşe Alten olarak değiştirilmesini uygun buldu. Komisyonun aldığı bu kararda meclis tarafından oy birliği ile kabul edildi.
GÜLYÜZÜ KÖYÜ’NE 2 KAMELYA 6 BANK GÖNDERİLECEK
İmar komisyonu kararlarının görüşülmesinin ardından Plan ve Bütçe komisyonuna havale edilen maddeler görüşüldü. Komisyon Muhtarlık İşleri Müdürlüğü, Yazı İşleri Müdürlüğü, Özel Kalem Müdürlüğü, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler, Bilgi İşlem ve Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlükleri tarafından sunulan görev ve çalışma yönetmeliği ile maddeleri oy birliği ile kabul ederken, gündem maddeleri de meclisten oy birliği ile geçti. Gülyüzü Köyü Muhtarı Serder Güner tarafından Kapaklı Belediyesi'ne sunulan 2 adet kamelya ve 6 adet ahşap oturma bankını nakliyesi kendilerine ait olmak üzere taşınır kayıtları ile birlikte Gülyüzü Köyü Muhtarlığı’na verilmesi konusunu inceleyen komisyon uygun olduğuna oy birliğiyle karar verdi. Oy birliğiyle alınan bu karar meclisten de oy birliğiyle geçti.
BAŞARILI SPORCULAR ÖDÜLLENDİRİLECEK
4-7 Nisan 2019 tarihleri arasında Antalya’da yapılan 4. Uluslararası Türkiye Açık Kick Boks Avrupa Kupasında 52 kiloda Furkan Arda birinci, 86 kiloda Serhat Değirmenci ikinci, 37 kiloda Resul Aras ikinci 65 kiloda Esin Akgündüz üçüncü, 34 kiloda Enes Sandalcıoğlu üçüncü ve 94 kiloda Burak Bikeç üçüncü olan Kapaklı Değirmenci Spor Kulübü sporcularının ödüllendirilmesi için Belediye Başkanı Mustafa Çetin’e yetki verilmesi komisyon ve meclis tarafından oy birliği ile kabul edildi. Kapaklı İlçe Müftülüğü tarafından sunulan Bahçelievler Mahallesi Anafartalar Caddesi’nde ezanın duyulmamasından kaynaklı alıcı cihazların alınması ve takılması masraflarının belediye bütçesinden karşılanması talebi de oy birliği ile kabul edildi.
MECLİS ÜYELERİNE ÖDENECEK HUZUR HAKKI TUTARI BELİRLENDİ
2020 mali yılında meclis komisyon ve toplantılarına katılan meclis başkanı ve üyelerine belediye başkanına ödenmekte olan aylık brüt ödeneğin günlük tutarının üçte bir oranında huzur hakkı ödenmesinin uygun olduğu kararını oy birliğiyle aldı. Denetim komisyonu toplantılarına, belediye ve bağlı kuruluşları dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarından görevlendirilenlere bin, kamu personeli dışındaki diğer uzman kişilere 2 bin gösterge rakamının devlet memurlarına uygulanan aylık katsayıyla çarpımı sonucu bulunacak miktarı günlük ödenecek tutar olarak belirlenmesinin uygun olduğu kararını oy birliğiyle aldı. Belediye meclis üyesi olan ve başkan yardımcılığı görevinde bulunanlara 2020 mali yılında belediye başkanına ödenmekte olan aylık brüt ödeneğin üçte ikisi oranında aylık verilmesine komisyonca oy birliğiyle karar alındı. İnsan Kaynakları Müdürlüğü tarafından sunulan fazla çalışma konulu yazı ile ilgili olarak belediyede çalışan zabıta memurlarına verilecek olan fazla çalışma ücreti olarak 2020 mali yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen üst sınırın verilmesine komisyon tarafından oy birliğiyle karar verildi.
‘’SÖZLEŞMELİ SAYISINI AZ TUTMAK İSTİYORUZ’’
İlk oturumda büyük tartışmalara neden olan belediyenin yol yapım projeleri için kullanılmak üzere İller Bankasından 28 milyon kredi talebi konusu görüşüldü. Komisyonun oy birliği ile geçirdiği gündem maddesi meclis tarafından da oy birliği ile kabul edildi. Sözleşmeli personel olarak çalıştırılacak olan 1 hemşire, 3 avukat, 1 sanat tarihçisi, 7 tekniker, 3 teknisyen, 5 ekonomist, 2 şehir plancısı, 11 eğitmen, 7 mühendis, 1 psikolog ve 1 sosyoloğun aylık çalışma ücretlerinin Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2020 yılında yayınlanacak olan genelgesindeki ücret tavanlarını gösterir tabloda belirtilen 567 sayılı kanuna göre belirlenen net aylık tutarına yüzde 16 oranında ilave edilerek bulunacak rakamın aylık net ücret olarak ödenmesinin uygun olduğuna komisyonca oy birliğiyle alınan karar, meclis tarafından da oy birliğiyle kabul edildi. Müdürlerle birlikte çalışma yürüttüklerini kaydeden Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Elimizdeki memur kadrosuyla neler yapabiliriz konuşuyoruz. İhtiyaç duyduğumuz birimlerdeki elemanlar hangileri, bunların liyakatleri ne olmalı ile ilgili süreç yürütüyoruz. Mümkün oldukça sözleşmeli sayısını az tutmak istiyoruz. Elimizdeki memur kadrosuyla yapabildiğimiz kadar fazla işi hayata geçirmek istiyoruz. Sözleşmelilerle ilgili alınmış bir plan politikası var” diye konuştu. 2020 yılında ilçede bulunan amatör spor kulüplerine yapılacak yardım tutarlarını belirlemek üzere Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin’e yetki verilmesi de meclis tarafından oy birliği ile kabul edildi.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.