Kapaklı’da 23 Nisan coşkuyla kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Kapaklı’da da büyük bir coşkuyla kutlandı. Belediye meydanında Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan kutlamalar, Kapaklı futbol sahasındaki çeşitli etkinliklerle devam etti.

Kapaklı’da 23 Nisan coşkuyla kutlandı
25 Nisan 2019 Perşembe 12:26

ATATÜRK’E TEŞEKKÜR
Eski belediye meydanında gerçekleşen çocuk şenliğinde günün anlam ve önemine ilişkin açıklamalarda bulunan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “23 Nisan, herkes için farklı bir anlam ifade ediyor olabilir. Çocuklar için ayrı bir anlamı vardır, bizim nesil için farklı bir manası vardır. Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşlarıyla birlikte Anadolu’nun ve Trakya’nın önde gelen isimlerini Ankara’da toplayarak 23 Nisan 1920 tarihinde o dönemin ilk Milli Meclisini hayata geçiriyor. Bu milli meclisin, o günün anadolu coğrafyasında dolaşan karanlık bulutları dağıtmak için birlik ve beraberliği ifade eden çok önemli bir anlamı vardır. Dünyada, milli iradeye saygıyı, sevgiyi kutlama bayramı olarak bir tek Türkiye Cumhuriyeti çocuklara armağan etmiştir. Bu vesileyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı bir kez daha kutluyor, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor; hayatta olan gazilerimize ise sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum” dedi.
İKRAMDA BULUNDULAR
Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin’in konuşmalarının ardından alanı dolduran çocuklar oyun parkı ve yüz boyama standında animatör, sihirbaz ve kostümlü karakterler eşliğinde unutulmaz anlar yaşadı. Ayrıca, etkinliğe katılan vatandaşlara pamuk şeker, patlamış mısır ve dondurma ikramında bulunuldu.
KAPAKLI FUTBOL SAHASINA GEÇİLDİ
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları belediye meydanında düzenlenen çelenk töreni ile başladı. Çelenk törenine Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, İlçe Emniyet Müdürü Yaşar Terzioğlu, İlçe Jandarma Komutanı Fevzi Bayram, İlçe Milli Eğitim Müdürü İrfan Danışmaz, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, okul müdürleri, gaziler ve öğrenciler katıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çelenginin Atatürk Anıtı önüne bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile çelenk töreni sona erdi. 23 Nisan kutlamaları Kapaklı futbol sahasındaki etkinliklerle devam etti.
KUTLAMALARA YOĞUN KATILIM SAĞLANDI
Futbol sahasındaki kutlamalara Kapaklı Kaymakamı Mustafa Ünlüsoy da katılırken, tören alanında bulunan binlerce vatandaş da kutlamalara büyük ilgi gösterdi. Protokol üyelerinin öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutlamasının ardından program saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından başladı.  Saat 10.00’da başlayan etkinlikte Kapaklı İlçe Milli Eğitim Müdürü İrfan Danışmaz günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı.
“SEVİNÇ VE COŞKUYLA KUTLUYORUZ”
Danışmaz, “Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 99’uncu yıl dönümüne ulaşmanın heyecanıyla, kavuşmuş olduğumuz bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını sevinç ve coşkuyla kutluyoruz. 99 yıl önce Türkiye Cumhuriyetinin temellerini atan ilk milli meclis olan ve kurtuluş savaşının kazanılmasında büyük rol oynayan Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı gündür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk 23 Nisan gününü çocuklarımıza armağan etmiştir. Bu bayram dünyada var olan tek çocuk bayramıdır. ‘Milletin Bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır’ öngörüsüyle tutuşturulan bağımsızlık meşalesi, 23 Nisan 1920’de Ankara’da Anadolu’nun dört bir yanını aydınlatan bir güneş haline gelmişti. İşte o diriliş ruhu, vatan ve millet sevgisi, bayrak sevdası, bağımsızlık tutkusu, bir milleti şaha kaldırdı. Bu şahlanışın adı, birlik ve beraberlikti. Milli mücadeleydi, kurtuluş savaşıydı, ulusal egemenlikti, demokrasiydi, sevgiydi, kardeşlikti, barıştı, Türkiyemizin aydınlık yarınlarıydı. O büyük günün ardından hür idaresiyle zafere ve başarıya inanmış, bağımsızlık tutkusuyla gönülleri tutuşmuş bir millet, birlik ve beraberlik içinde büyük güçlüklerin üstesinden nasıl gelineceğini tüm dünyaya göstermiştir” ifadelerini kullandı.
“23 NİSAN ÇOCUKLARA SEVGİ VE GÜVENİN MİNNETİDİR”
Mustafa Kemal Atatürk’e olan minnetini ifade eden Danışmaz, “Sevgiye, barışa, dostluğa, kardeşliğe, çağdaşlığa, bilime, teknolojiye açılan aydınlık ve büyük bir kapı olan 23 Nisan sevinç ve gururla kutladığımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün geleceğin teminatı olan çocuklarımıza sevgi ve güvenini göstermektedir. Bizler, bu sevgi ve güven sayesinde dünyanın ilk ve yegane çocuk bayramı olarak tarihe geçen, Milet egemenliğine dayanan demokrasinin ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı gün olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sayesinde tüm dünya çocuklarıyla ulusal egemenlik sevincimizi paylaşıyoruz. Tüm dünyaya sevgi, saygı, hoşgörü, dostluk, kardeşlik ve barış mesajları vererek, heyecanla, coşkuyla, rengarenk görüntülerle ve dünya çocuklarıyla birlikte bu bayramı en güzel duygularla kutlamaktan da kıvanç duymaktayız” ifadelerine yer verdi.
ÖĞRENCİLERE SESLENDİ
Öğrencilere öğütlerde bulunan Danışmaz,“ Her şeyin en güzeline layık olan sizler, okuyan, anlayan, araştıran, düşünen, soran, sorgulayan, çözümcül eleştirilerde bulunan, yenilikçi, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan milli ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı, evrensel insanı değerleri tam olarak algılamış, kendine güvenen bireyler olarak yetiştiğiniz müddetçe, ülkemiz ve insanlık adına büyük bir kazanım olacağımızı aklınızdan çıkarmayın. Bu donanım sizi, ailenizi, milletimizi, ülkemizi ve insanlığı yüceltecektir. Yeter ki, birikimli olmak için çalışın, başarmak için samimi ve gayretli olun” dedi.
ATATÜRK’E MİNNETİNİ İFADE ETTİ
Milli beraberliğe vurgu yapan Danışmaz, “Milli beraberliğimizi zedeleyen unsurlara fırsat vermeyelim. Bizi biz yapan Çanakkale savaşı ruhunu, Kurtuluş Savaşı ve Milli mücadele ruhunu asla unutmayalım. Her zaman vatanını, milletini, bayrağını ve devletini seven, koruyan, milli şuur ve benliğinden vazgeçmeyen bireyler olalım. Hızla değişin bu dünyada ülkemizin adını, milli ve manevi değerlere bağlı kalarak bilimde, fende, teknolojide, sanayide, sanatta, sporda ve en önemlisi eğitim alanında altın harflerle yazdıralım. Bu duygu düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve milli mücadele arkadaşlarını, ahrete intihal eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizi şükran ve minnet ile yad ediyorum” şeklinde konuştu.
GÖSTERİLER ALKIŞ TOPLADI
Program öğrenciler tarafından hazırlanan çeşitli etkinliklerle devam ederken; Mehmet Elfide Erdegül İlkokulu Trakya yöresi halk oyunları, Gazi İlkokulu’nun ise halk oyunları gösterileri beğeni ile izlendi. Emine Penbeten Adal Anaokulu öğrencilerinin mehter gösterisi ise beğeni topladı. Günün anlam ve önemine ilişkin şiirlerin okunmasının ardından Gazi Ortaokulu Trakya yöresi halk oyunları gösterisi, Yıldızkent Ortaokulu ritmik dans gösterisi, Karanfil Anaokulu gösterisi, Cumhuriyet İlkokulu çocuk oyunları gösterisi, Sanayiciler İlkokulu halk oyunları gösterisi, Büyükşehir Belediyesi İsmet İnönü İlkokulu çocuk oyunları gösterileri alkış topladı.
DERECEYE GİRENLERE ÖDÜL VERİLDİ
Gösterilerin ardından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. ’23 Nisan’ konulu şiir yarışmasında birinci olan Pınarça Ortaokulu öğrencisi Eylül Naz Karagöz’e, ikinci olan Yıldızkent Ortaokulu öğrencisi Ensar Akgül’e ve üçüncü olan Kapaklı Belediyesi Ortaokulu öğrencisi Yaren Ayyıldız’a ödülleri Kapaklı Kaymakamı Mustafa Ünlüsoy tarafından ödülleri takdim edildi.’23 Nisan’ konulu resim yarışmasında birinci olan Sanayiciler İlkokulu öğrencisi Azra Havva Atuk, ikinci olan Sanayiciler İlkokulu öğrencisi Defne Özkanat, üçüncü olan İbni Sina İlkokulu öğrencisi Rümeysa Çalışkan’a ödülleri 26.dönem milletvekili Ayşe Doğan tarafından takdim edildi. Okul öncesi resim yarışmasında birinci olan Karanfil Anaokulu öğrencisi Öyküm Karagöz, ikinci olan Emine Penbeten Adal Anaokulu öğrencisi İdili Ayhan, üçüncü olan Karanfil Anaokulu  öğrencisi Beren Demir ödüllerini Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin’in elinden aldı. Kızlar Atletizm yarışmasında birinci olan Yıldızkent Ortaokulu öğrencisi Pınarsu Cılız’a, ikinci olan Karaağaç Atatürk Ortaokulu öğrencisi Rabia Aslantaş’a, üçüncü olan Karaaağaç İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Gamzenur Karabela’ya, Erkekler Atletizm yarışmasında birinci olan Gazi Ortaokulu öğrencisi Emre Oruç’a, ikinci olan Yıldızkent Ortaokulu öğrencisi Yusuf Eren Bağlan’a ve üçüncü olan Karaağaç Atatürk Ortaokulu öğrencisi Efe Seyit Özcan’a ödülleri İlçe Jandarma Komutanı Fevzi Bayram tarafından verildi. Ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen futbol turnuvasında birinci olan Karaağaç Atatürk Ortaokuluna, ikinci Kapaklı Belediyesi Ortaokulu ve üçüncü olan Yıldızkent Ortaokuluna ödülleri İlçe Emniyet Müdürü Yaşar Terzioğlu tarafından verildi. Öğrenciler tarafından yapılan bayrak gösterisinin ardından program sona erdi.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.