Kültür Merkezinde Muhteşem başlangıç

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından Çerkezköy Otogarı’nın yanında yapımı tamamlanarak yerel seçim öncesi açılışı yapılan fakat bir türlü hizmete alınamayan, Atatürk Kültür Merkezi muhteşem bir başlangıçla Çerkezköylülere ve bölgemize hizmet vermeye başladı.

Kültür Merkezinde Muhteşem başlangıç
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
14 Ocak 2020 Salı 12:21

27 milyon TL’lik yatırım ile yapımı tamamlanan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Atatürk Kültür Merkezi “19'dan Çok Önce 23'ten Sonsuza Senfonik Destan” muhteşem bir sanat şöleni  ile Çerkezköylülere ve bölge insanına kapılarını açtı
 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Atatürk Kültür Merkezi’nin vatandaşlarla buluştuğu geceye Tekirdağ CHP Milletvekili İlhami Özcan Aygün, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy Kaymakamı A. Selami Abban, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Marmara Ereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata, Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Örenci, Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürü Sertan Topkaya, Çerkezköy İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Volkan Torun, Ak Parti İlçe Başkanı Ümit Kök, CHP İlçe Başkanı Ayfer Dönmez, İYİ Parti İlçe Başkanı Yasemin Altın Erseçkin, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Mustafa Seçkin, TESKİ Yönetim Kurulu Üyesi Fehmi Altayoğlu, Belediye Meclis Üyeleri, mahalle muhtarları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve sanatseverler katıldı.
Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği gecenin açılış konuşmasını yapan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Kültür Merkezi’nin Çerkezköy’ün uzun yıllarının bir özleminin olduğunu ifade ederken, uzun yıllardır Çerkezköy’ün böylesine güzel ve önemli bir yatırımla buluşma heyecanı içerisinde olduğunu belirterek, “Nüfusumuz aşağı yukarı 175 binlere dayandı. Anlatacağım hikayeyi iki defa anlattım ama 3 defe ve son kez burada anlatacağım. Çerkezköy’ün böyle güzel alanlara ihtiyacı var, kültürle buluşmaya ihtiyacı var, sanatla buluşmaya ihtiyacı var. Belki de bu akşam o güzel başlangıçlardan bir tanesi olacak diye umut ediyorum.Sene 1983, 1984. İlkokul öğrencisi iken bizi kıymetli hocam sıraya dizer, Cumhuriyet İlkokulu’ndan çıkartıp, üst geçitten geçirerek Halk Eğitim Merkezi’ne çocuk tiyatrosuna götürürdü. Sonra gün oldu, yıllar geçti. Allah kısmet etti, Çerkezköy Belediye Başkanı oldum. Bu sefer Halk Eğitim Merkezi’ne tiyatrolar getirmek zorunda kaldım. Yani Halk Eğitim Merkezimiz Çerkezköy’e çok uzun yıllar hizmet etti” ifadelerini kullandı.
KADİR BAŞKANA TEŞEKKÜRLERİMİ VE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM
   Yıllardır Halk Eğitim Merkezi’nde ufak salonda, yoğun katılımla, vatandaşlarımızın sığamadığı alanlarda tiyatro, kültür gösterileri yapılmak zorunda kalındığını vurgulayan Belediye Başkanı Vahap Akay, “790 koltuklu büyük salonu ile, 3 sineme salonu ile, 2 tane çok amaçlı kullanabilen tiyatro ve nikah salonları ile, bir büyük sergi salonu ile ve bir çok kültürel etkinliklerin gerçekleşebileceği kültür alanları ile bir büyük yatırımı kazandı Çerkezköy. Bu yatırım için Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak’a bir kere daha huzurlarınızda teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.
BİR MASA ETRAFINDA TOPLANABİLECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM
   Çerkezköy’ün, hatta Tekirdağ’ın bir araya gelmesini istediğini ve arzuladığını ifade eden Belediye Başkanı Vahap Akay, “Siyasi partilerimizle, yöneticilerimizle, Belediye Başkanlarımız ile Tekirdağ hak ettiği yatırımları kazansın, bu topraklarda yaşayan, nefes alan herkes daha iyi alanlarda hizmet görsün istiyoruz. Bakış açımız bu. Bu anlamda şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Siyaseti bir kenara koyarak bir masa etrafında toplanabileceğimizi düşünüyorum.   Tekirdağ’ın çıkarları için siyaseti kenarda tutarak, bu bölgenin 11 Belediye Başkanının, 1 Büyükşehir Belediye Başkanının ve 7 milletvekilinin aynı masa etrafında oturabileceğini hayal ediyorum. İnşallah bu hayalim gerçekleşir ve Tekirdağ’ımız, bölgemiz daha iyi hizmetlere ile kavuşur. Çerkezköy’ün şanslı olduğunu ifade etmiştim. Bu ifademi somut bir durum ile netleştireyim. Sayın Çerkezköy Kaymakamımız 3 yıl önce burada göreve başladı. 3 yılda Çerkezköy’de bir devrimi gerçekleştirerek ilklere imza attı. Tabi ki siyasilerimizin de, hayırseverlerimizin de desteği var. Ancak bu topyekun mücadeleyi gerçekleştirerek, Çerkezköy’ün eğitim anlamındaki o karanlık günlerinin ufkunu ve önünü açtı. Önce bunun için bir alkış rica edeyim. Sonra da bunu gören Bakanlığımız, Sayın Çerkezköy Kaymakamımızı ‘Yılın İdarecisi’ olarak seçti ve bir alkışta bunun için rica ediyorum” dedi.
EMEĞİ GEÇENLERDEN ALLAH RAZI OLSUN
   Sözlerine “Ben bu duygularla, bugünden sonra etkinlikler ile buluşacak olan Çerkezköy Atatürk Kültür Merkezi’nde Çerkezköy’ün tüm kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin buluşma adresi olacağına inanıyorum. İçerisinde bulunduğumuz salon ve diğer salonlarımız kültür etkinlikleri ile buluşacak, çocuklarımız ile buluşacak, tiyatrolarla, sinemalarla buluşacak” diyerek devam eden Akay, “Umut ediyorum bütün kurumlar bu salonları Çerkezköy’ün çocuklarına, Çerkezköy’ün büyüklerine, vatandaşlarına hizmet etmek için kullanırlar. Bugün bu güzel salonun kapılarını açma gecesi. Çok güzel bir programla bu akşam başlangıç yapıyoruz. Ben bir kere daha bu güzel gösteri ve bundan sonraki buluşmalar için tüm hemşerilerime buranın hayırlı olmasını temenni ediyorum. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Sevgiyle, saygıyla hepinizi selamlıyorum” diyerek, konuşmasını tamamladı.

KADİR BAŞKAN KONUŞMA YAPTI
Akay’ın ardından kürsüye gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak, “Atatürk sevdalısı Çerkezköylüler. Adını verdiğimiz böylesine güzel bir yer olan adını da Çerkezköy Atatürk Kültür Merkezi’nin bu güzel ve görkemli açılışında sizlerle beraber olmanın ve biraz sonra çok coşkulu bir şekilde seyredeceğimiz Senfonik Destanı izlemenin ve güzelliklerle sizleri Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı olarak sevgi ve saygıyla selamlıyorum” diyerek sözlerine başladı.
KÜLTÜREL ETKİNLİKLERDE BERABER OLACAĞIZ
 Sadece tiyatro için değil tüm kültürel etkinlikler için Çerkezköy Atatürk Kültür Merkezini yaptıklarını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak, “Bu akşamdan itibaren çok etkili ve yoğun bir şekilde Belediye Başkanımızın talepleri doğrultusunda yeni kültürel etkinlikler ile beraber olacağız” dedi.
VAHAP AKAY ÇERKEZKÖY İÇİN BİR ŞANS
Çerkezköy Belediye Başkanımız Vahap Akay’ın Çerkezköy için bir şans olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak, “Benim için de bir şans. 5 senedir beraber çalışıyoruz. Tek amacımız ben Tekirdağ’ın kaderini değiştirip, Tekirdağ’ın Kadir Abisi olarak en güzel hizmeti yapmak için uğraşıyorum, o da benim kardeşim olarak Çerkezköy’e en iyi ve güzel hizmeti yapmak için uğraşıyor. Sosyal demokratların en büyük özelliği de halka hizmet hakka hizmet etmektir arkadaşlar. Umuyorum diğer ilçelerimize yaptığımız kültür sarayları ile Tekirdağ artık kültür şehri olarakta anılacaktır” ifadelerini kullandı.
KENDİSİYLE KONUŞACAĞIZ
Albayrak, Akay’ın konuşmasında teknik verilerle kültür merkezine nekadar hakim olduğunu belirterek, “Akay başkanım, burayı sahiplenmiş görünüyor. Bunu onunla konuşacağız” dedi.
YAPILAN KÜLTÜR SARAYLARINI ANLATTI
    1919’dan çok önce, 1923’ten sonsuza kadar Senfonik Destanı Süleymanpaşa’da izlediğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Biraz sonra sizlerin de çok coşkulu bir şekilde izleyeceğine emin olduğum bu konseri Çerkezköy’de izletmek istediğimi belirtmiştim. Onların da programını da ayarlayarak bu akşama geldik. Şimdi Kapaklı’da bir Kültür Sarayı yaptık, onun da bütün noksanları tamamlandı ve orada da bu oyunu izletmek istiyorum. Ergene Kültür Sarayımız açıldı. Saray Kültür Sarayımızı da 6 ay gibi zamanda tamamlamış olacağız. Tekirdağ’ın sanayi vizyonu, tarım vizyonu, turistik vizyonu, lojistik vizyonu, üniversite vizyonu derken Tekirdağ’ın 6. vizyonu emin olun kültür vizyonu olacaktır bu Kültür Saraylarının katkıları ile” diye konuştu.
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK BU ÜLKENİN KALBİDİR
   “Ben tekrar bu güzel geceye bu güzel katılım için tüm Çerkezköylülere çok teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum. Hoş geldiniz diyorum” diye sözlerine devam eden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Ama şu son cümleyi söylemeden ayrılmak istemiyorum. Şunu herkes bilsin ki Mustafa Kemal Atatürk bu ülkenin kalbidir. Ve bu kalp Türkiye Cumhuriyeti var olduğu müddetçe ebediyen atmaya devam edecektir. Ne mutlu Türküm diyene!” diyerek sözlerini tamamladı.
BU TESİSİN YAPILMASINDA EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM
   Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın ardından konuşan Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün, “İnşallah bu salon Çerkezköy’ün sanayi vizyonuna bir de kültür vizyonu katacaktır diye düşünüyoruz. Eksik olan bir konuydu Çerkezköy için. Buradaki fabrikalarda çalışan mavi yakalıların da boş zamanlarını değerlendirebileceği mekanlardan bir tanesi olacaktır. Çocuklarımızın da kültüre bakışlarının da olumlu olması anlamında bu salonun iyi olacağını düşünüyorum ben. Başta emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Çerkezköy Belediye Başkanımız olmak üzere tüm Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerine teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum. Bu tesisin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
SENFONİK DESTAN ÇERKEZKÖY’Ü BÜYÜLEDİ
   Konuşmaların ardından Çerkezköy Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen; özgün müziklerini şef Musa Göçmen'in bestelediği, anlatı metnini Devlet Tiyatrosu sanatçısı ve müzisyen Boğaçhan Sözmen'in kaleme aldıp,koryografini hazırladığı “19'dan Çok Önce 23'ten Sonsuza” Senfonik Destan adlı eserde, Cumhuriyet fikrinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün zihninde 1919'dan çok önce oluştuğu ve 1923'ten sonsuza kadar uzanacağı, destansı dille ve dönemin şahitlerinin anılarından yola çıkılarak anlatıldı.  Şef Musa Göçmen'in yönettiği senfonik orkestra konserinde ayrıca, dramatik anlatıya özgün bestelerin yanı sıra Bülbülüm Altın Kafeste, İzmir'in Kavakları, Bu Gece Gelem Size Yar, Kimseye Etmem şikayet gibi dönem şarkıları da seslendirildi.
   Senfonik Destan Orkestrası uzun süre ayakta alkışlandı. Sanatseverlerin büyük bir beğeni ile izlediği ve hayran kaldığı konser sonunda, Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Belediye Başkanı Vahap Akay tarafından Senfonik Destan Orkestrası’na çiçek takdim edildi.
 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.