antalya escort
banner57

Başkan Akay İstasyon Mahallesi'nde

İstasyon Mahallesi’nde mahalle sakinleriyle bir araya gelen Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, seçim beyannamesinde verdikleri sözleri bir bir hayata geçirdiklerini, kapalı pazar yerinin Haziran ayında, Kültür Merkezi ve yarı olimpik yüzme havuzunun yılsonuna kadar hizmete açılacağını açıkladı

Başkan Akay İstasyon Mahallesi'nde

banner63
DERE TAŞKINLARI TARİH OLDU
Çerkezköy’ün temel sıkıntılarının başında altyapı sorunu ve dere taşkınları olduğunu ve bundan İstasyon Mahallesi’nin de olumsuz etkilendiğini belirten Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çorlu ve Pınarça Derelerinin 2002 ve 2012 yılında Çerkezköy’e yaşattığı manzaraları anımsatarak, DSİ ve TESKİ ile beraber derelerin ıslahı ile ilgili uzun süre çalıştıklarını kaydetti. DSİ’nin Çorlu Deresi’nde yapacağı ıslah çalışmaların önünün açıldığını, kamulaştırmanın Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldığını belirten Başkan Akay, Çorlu Deresi’nin taşkınlarını hafifletmek üzere TESKİ ile beraber Ambardere Bölgesi’nde menfez yapıldığını ifade etti. Şehirde hızlı yağışlarda meydana gelen su baskınlarının TESKİ ile birlikte yapılan Çerkezköy İmar Sahası Taşkın Koruma Projesi ile sona erdiğini belirten Başkan Akay, bu kapsamda 7 milyon TL’lik bir yatırımın toprağın altına gömüldüğünü kaydetti. Başkan Akay, “30, 35 kilogram yağışlarla İmar Sitesi, Küçük Sanayi Sitesi, Sayar, Kahraman Sokak, Cefa Sokak sular altında kalıyordu. Buralara 7 milyon TL’lik yatırımla 40, 60, 70 kilogramları gördük Çerkezköy artık ani su baskınlarda kötü rüya görmez oldu” dedi.
ATIKSULAR ARTIK ARITMAYA GİDECEK
14 Temmuz 2016’da Çerkezköy’ün derelere akan kanalizasyonu ve Kızılpınar altyapısı için 27 milyon TL’lik bir çalışma başlatıldığını belirten Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Bu hat ile Çerkezköy’ün atık suları artık derelere akmayacak. Atık sular, DSİ tarafından 30 milyon TL bedel ile yapılan fakat parasının TESKİ tarafından ödeneceği Atıksu Arıtma Tesisi’ne giderek arıtılacak. Bununla birlikte Kızılpınar’daki altyapı çalışmalarında da %90’lar seviyesine gelindi. Haziran ayında açılışı olacak. 8.5 milyonluk kanalizasyon altyapısı, 2.5 milyon TL’lik ise yağmur suyu hattı yatırımı yapıldı. Toplamda 90 km kazı yapılmış olacak. Altyapının tamamlanmasının ardından Büyükşehir Belediyesi ile birlikte üst yapı çalışmalarını gerçekleştireceğiz. Asfalt, beton, demirli beton, kaldırım çalışmalarımız devam ediyor. İller Bankası’ndan kredi bekliyoruz. Gelmezse alternatifimiz de var. Eğer işin içine siyaset girer İller Bankası bizi borçlandırmaz ise Çerkezköy Belediyesi Kızılpınar’ın yollarını ne pahasına olursa olsun yapacak ve verdiği sözü yerine getirecektir” dedi.
İÇME SUYU HATTI YENİLENECEK
Ambardere’de altyapı çalışmasının temeli atıldığını ve çalışmaların tamamlanmasının ardından kaldırım ve yollarının da yapılacağını ifade eden Çerkezköy Belediye Başkanı Akay, aynı ihale içinde Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde altyapı çalışmasının yapıldığını belirterek, Çerkezköy İçme Sulu Hattı’nın da 2019 yılından itibaren yenilenmeye başlanacağını ve Çerkezköy’ün asbest borulardan kurtulacağını kaydetti. 2019 yılının Çerkezköy’ün sağlıklı, temiz içme suyuna kavuştuğu yılın başlangıcı olacağını ifade etti. Başkanımız Akay, 4 yılda altyapıya yaklaşık 75 milyon TL’lik bir yatırım yapıldığını sözlerine ekledi.
SOSYAL BELEDİYECİLİK ALANINDA ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIK
Sosyal Belediyecilik anlamında son 4 yılda önemli çalışmalara imza atıldığını belirten Başkan Akay, “Hoş Geldin Bebek Projesi ile vatandaşlarımızın en mutlu günlerinde yanlarında oluyoruz. Kentimize yeni gelen vatandaşlarımıza hoş geldin ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. İhtiyaç sahibi, bakıma muhtaç, yemek yapacak kimsesi olmayan vatandaşlarımıza sıcak yemek dağıtıyoruz. Ramazan ayında her mahallemizde kurduğumuz iftar sofralarımızda halkımız ile bir araya geliyoruz. Taziye çadırlarımızla vatandaşlarımızın acılı günlerinde yanlarında oluyoruz. Kandillerde, milli ve dini bayramlarımızda halkımızla bir oluyoruz. Kurban ve Ramazan Bayramlarında mezarlıklarda halkımıza çiçek dağıtıyoruz.
MODERN PARK VE YEŞİL ALANLAR YAPIYORUZ
Kentimizde işletme mantığında olan parkları revize ederek halkımızın kullanımına kazandırdık. Cumhuriyet Mahallesi Tepe Piknik Alanı’nda Trakya’nın en büyük çocuk oyun parkını yaptık ve adını 23 Nisan Çocuk Oyun Parkı koyduk. Yalnız Çerkezköy değil, çevre ilçelerden de binlerce çocuğumuz burada gönüllerince güzel vakit geçirebiliyor. Ayrıca harap halde olan, ailelerin giremediği, halkımızın yolunu kaybettiği Tepe Piknik Alanı’nı da yenileyerek ailelerin gelebileceği bir alan haline getirdik. Yürüyüş yolları ve bisiklet yolları yaptık. Ailelerimiz burada dilediğince mangal, piknik, spor yapabiliyor, çocuklarımız da parkımızda oyun oynayabiliyor. Hafta sonları buraya gelen kişi sayısı binler ile ifade ediliyor.
29 EKİM SPOR KOMPLEKSİNİ ÇOCUKLARIMIZIN HİZMETİNE AÇTIK
Bundan 4 yıl önce göreve geldiğimizde İstasyon Mahallemizde bulunan ve 10 yıldır kaderine terk edilmiş ve hayvan barınağı olarak kullanılan kapalı spor salonu vardı. Biz bu alanı ele aldık ve şuanda içerisinde 2. Lig maçlarının oynanabileceği bir kıvamda 1000 kişilik seyirci kapasitesi olan stat, kapalı halı saha, basketbol ve voleybol sahası, güreş sahası ve modern bir kapalı spor salonu yaparak, alanı spor kompleksi olarak Çerkezköylü gençlerin, çocuklarımızın hizmetine açtık. Şuanda çocuklarımız, gençlerimiz burada spor yapma olanağı buluyorlar. Yarı Olimpik Yüzme Havuzu’nun temelini attık. 10 milyon TL’lik bu yatırımı yılsonu itibari ile Çerkezköy’e kazandıracağız. Bu yatırımları yapması gereken Gençlik ve Spor Bakanlığı ama bu yatırımlar yapılmadığı için Ankara’dan bizler yapıyoruz.
MAHALLE EVLERİMİZİ AÇTIK
İlkini Veliköy Mahallemizde açtığımız Mahalle Evi projesine daha sonra sırasıyla Kızılpınar ve Bağlık Mahallemizde devam ettik. Bağlık Mahallemize Mahalle Evi ve Taziye Evi yaptık. Etrafında da büyük bir park alanı oluşturduk. İçerisinde basketbol ve futbol sahasının da bulunduğu park alanımızda çocuklarımız oyunlar oynayabilirken; yetişkinler de spor alanlarında ya da yaşam alanlarında zamanlarını değerlendirebiliyor. Mahalle Evlerimizde açtığımız kurslara kadınlarımızın gösterdiği yoğun katılım bizleri çok mutlu ediyor. Kadınlarımız burada aldıkları eğitimler sonucu ortaya çıkardıkları ürünlerini satarak aile bütçelerine katkıda bulunabiliyor. Sırada Fatih ve İstasyon Mahallelerimiz var” dedi.
ÇERKEZKÖY ŞEHİTLİĞİ YENİLENDİ
Çerkezköy Şehitliği’ni ilçeye, şehitlerimize yakışır bir duruma getirdiklerini, Vatan Size Minnettar Anıtı yaptıklarını ifade eden Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, şehitler diyarı Çanakkale’ye her yıl ücretsiz gezi düzenlediklerini, Ramazan ayında İstanbul ve Edirne’ye yine ücretsiz geziler düzenlendiğini, sabah Çorba Çeşmesi’nden çorba ikramında bulunduklarını kaydetti.
EĞİTİME CİDDİ DESTEKLER VERDİK
Eğitime ciddi destekler verdiklerini, Büyükşehir Belediyesi’nin Kızılpınar’a okul yaptığını, Çerkezköy Belediyesi’nin okul yeri tahsisleri gerçekleştirdiğini, okulların taleplerine eldeki imkanlar ölçüsünde cevap verdiğini, ihtiyaçları karşıladığını ifade eden Başkan Akay, her yıl okula yeni başlayan tüm çocuklara ayrım yapmadan kırtasiye ve çanta yardımında bulunduklarını, zor durumda olan çocuklara da kıyafet yardımı yaptıklarını söyledi.
KÜLTÜR MERKEZİNE KAVUŞUYORUZ
İstasyon Mahallesi’nde 27 milyon TL’lik yatırım ile Kültür Merkezi’nin temelinin atıldığını ve yılsonunda açılmasının hedeflendiğini belirten Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, kendisinin ilkokula giderken bir etkinlik için Halk Eğitim Merkezi’ne gittiğini, yaşının 40 olduğunu ve hala etkinlikler için Halk Eğitim Merkezi’nin kullanıldığını belirterek, Çerkezköy’ün bu ayıptan yılsonunda kurtulacağını ve Kültür Merkezi’nin hizmete açılacağını söyledi.
KENTPARK TAMAMLANIYOR
Başkan Akay açıklamalarının devamında, ‘’Adnan Kahveci Parkı’nda 1. etap çalışmalarını tamamladığımız Kent Park Projesi’nin 2. etap çalışmaları başlayacak ve 1. etap çalışmalarının tamamlandığı alan ile birleştirilecek. Adnan Kahveci Parkı tarafı bitti, köprünün diğer tarafında çalışmalar başlayacak. Çerkezköy yeni meydanına, buluşma alanına kavuşmuş olacak. Çerkezköy’ümüz o alanda, yaklaşık 60 bin metrekarelik alanda yeni yaşam alanına kavuşacak” diye konuştu.
KIZILPINAR–ÇERKEZKÖY YOLU IŞIL IŞIL OLDU
İlçedeki trafik sorunun çözümü için radikal bir karar alarak tek yön uygulamasına geçildiğini anımsatan Başkan Akay, “Yaptığımız düzenlemelerle trafiği rahatlattık. Bu yöndeki düzenleme çalışmalarımız devam edecek. Bu uygulamamızı yanlış bulanlar, eleştirenler oldu. Ama bu tek yön uygulamasının ne anlama geldiğini 2019’dan sonra hayata geçecek battı çıktılar ve otoparklar yapıldığında herkes daha iyi anlayacak. Yol Sirkülasyonu Projesi kapsamında Atatürk ve Öztrak Caddelerimizden 200’den fazla ağaç söktük. Bu ağaçlar yaşamaz dediler, ağaçları katlettiğimizi söylediler. O ağaçlarımızın bakımlarını yaptık. Hepsi filizlendi, çiçek açtı ve kentimizin park ve bahçelerine dikiliyorlar. 2 milyon TL’lik yatırım ile Kızılpınar-Çerkezköy Yolu’nu ışıl ışıl hale getirdik ve işletme maliyetini de üzerimize aldık” dedi.
DERELERİN ETRAFI YAŞAM ALANI OLACAK
Pınarça Deresi ve Kavak Dere’nin etrafında yaşam alanları oluşturacaklarını kaydeden Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Fatih Camii önünden Adnan Kahveci Parkı’na kadar olan dere yatağı boyunca park ve yeşil alan düzenleme çalışması yapacağız. İçerisinde çocuk oyun grupları, spor alanları, oturma alanları, yürüyüş yollarının bulunacağı proje tamamlandıktan sonra Kent Park ile bütünleşecek. Vatandaşlarımız Fatih Camii önünden Pazar Yeri’ne kadar ışıl ışıl aydınlatılmış yürüyüş yolunu kullanarak yürüyebilecek. Eğer devlet Su İşleri Pınarça Deresi’nin ıslahını Koca Geçit Mevkii’ne kadar tamamlarsa. Biz de bu projeyi Koca Geçit Mevkii’ne kadar uzatacağız. Eğer onlar ıslahı yapmaz ise 2019’dan sonra biz yapacağız. Buna benzer bir çalışmamız da Kavak Dere’de yapıp, derelerin etrafını yaşam alanı haline getireceğiz” dedi.
TOPRAK KAYMASININ ÖNÜNE GEÇİYORUZ
İstasyon Mahallesi Hakim Sami Sokak’ta toprak kayması sorunu yaşandığını ve şuanda 1.5 milyon TL’lik yatırım ile bunu önleyecek bir uygulama yapıldığını kaydeden Başkan Akay, TV verici istasyonunu yeni yerine taşıdıklarını ve eski yerin park alanı haline getirileceğini belirerek; Hikmet Uğraş Caddesi’nin asfaltlanması için Büyükşehir Belediyesi’ne girişimlerde bulunduklarını söyledi.
PAZAR YERİMİZ BİTİYOR
2002 yılında dönemin Belediye Başkanı Mehmet Uz tarafından yapılan Kapalı Pazar Yeri’nin ekonomik ömrünü tamamladığını ve yenisini yapmak için çalışmalara başladıklarını belirten Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, 7 milyon TL’lik yatırım ile yeni Pazar Yeri’nin yapımına başlandığını ve şuanda %90 seviyelerinde olduğunu belirterek, Haziran ayında hizmete açacaklarını kaydetti. Sökülen Pazar Yeri’nden çıkan malzeme ile Kızılpınar’a Kapalı Pazar Yeri yaptıklarını ve bir tane de Veliköy Mahallesi’ne Pazar Yeri yapılacağını belirten Başkan Akay, Veliköy Mahallesi’ne modern bir düğün salonu ile Mahalle Evi’nin kazandırıldığını belirtti. Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, konuşmasının son bölümünde Bağlık Mahallesi’ne 1000 metre uzaklıkta yapılacak olan ve 5 bin dönüm alan üzerine kurulu olacak kömürlü termik santral ile ilgili bilgiler verdi:
10 BİN KİŞİ ŞEHRİ TERK ETMİŞ
‘’Termik santralin zararlarını görmek amacıyla ilçedeki STK temsilcileri ile birlikte Batı Marmara Gazeteciler Derneği tarafından düzenlenen iki günlük Kahramanmaraş Afşin ziyareti programına katıldık. Afşin ilçesine bağlı Çoğulhan Mahallesi’ne gittik. Çoğulhan’da 400 hektarla başlayan termik santral alanı, yıllar içinde kamulaştırmalarla kat kat büyümüş. 12 bin nüfuslu Çoğulhan’da nüfus 2 bine kadar düşmüş. 10 bin kişi Çoğulhan’ı terk etmiş. Kent merkezi neredeyse eski filmlerdeki terk edilmiş alan haline gelmiş. Beldede 4 cami varmış, şimdi tek bir cami çalışır durumda. Üretim bitmiş. İçler acısı bir manzara”
MİLLİ ENERJİYE DEĞİL KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRALE KARŞIYIZ
Termik santralden önce Afşin’in kuru fasulye ve nohudun yetiştirildiği önemli bir merkez olduğuna dikkat çeken Başkan Akay,  “Şu anda üretim kalmadı. Biz termik santrale karşıyız. Biz milli enerjiye karşı değiliz. İktidara karşı muhalefet etme amacında da değiliz. Biz 4-5 ay evvel aynı manzarayı Yatağan Termik Santrali’nde de gördük. O zamanın teknolojisi ile bugünün teknolojisi bir değil diyorlar. Peki bugünün teknolojisi ile yapılacak santral eskiyince ne olacak? Afşin’dekilere santral için suyun nereden kullanıldığını sorduk. Ceyhan Nehri dediler. Bizim Ceyhan Nehri gibi bir kaynağımız yok. ÇED Raporuna suyu Meriç Nehri’nden çekeceklerini yazmışlar. Meriç Nehri buraya 130 kilometre uzaklıkta. Bunun akla yatan bir tarafı yok. Dönüp dolaşıp Çerkezköy’ün yeraltı suyunu kullanmaya başlayacaklar. Sadece termik santral Çerkezköy OSB ve kent merkezindeki içme suyu kadar su kullanacak.
Afşin’de Ceyhan’dan çekilen suyla kömür yıkanmış ve buradaki kullanılan su da derelere akıtılmış. Bütün dereler kapkara olmuş, derelerde balık kalmamış. Vatandaş terk etmiş, şehrin sosyal dengesi bozulmuş. Kaynaktan çıkarılan kömür yıkandıktan sonra depolanıyor. Bu kömürün tozu çarşıda arabaların üzerinde, evlerin camlarında, ağaçlarda her yerde hissediliyor. Şu aşamaya kadar daha kömür yakılmaya başlanmadı. Çerkezköy’deki kömürün cüruf oranı yüzde 40’tır. Bu şu demektir. Yakılan 1 kilogram kömür, aşağıdan 400 gram cüruf olarak çıkacak. Afşin’de çıkartılan külü havzaya yaymaya başlamışlar. Bazı yerlerde çökertme yapmışlar. Suda çökertme yapsanız yeraltı su kaynaklarına karışacak. Alana yaysanız bir şekilde tozu şehrin üzerine yayacak. Kentimizde yapılması planlanan santralin merkeze uzaklığı sadece 2 kilometre, bu mahallemize ise 1 kilometre. En çok etkilenen yer burası olacak. Biz buna karşıyız. Çerkezköy’ün bahçesine santral yapılması ile ilgili tereddütlerimizi anlatıyoruz” dedi.
ÇERKEZKÖY TEK YÜREK OLMALI
Çerkezköy’ün 2017 sayımında resmi nüfusunun 158 bin olduğuna dikkat çeken Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “2016’da 146 bin, 2015’te 134 bin, 2014’te 123 bindi. Biz göreve geldiğimizde nüfus 111 binlerdeydi. Nüfus 4 senede neredeyse yüzde 50 arttı. Termik santral yapılırsa bu göç terse dönecektir. Peki kim geri gidecek? Ya da Çoğulhan’da kimler kalmış? Gidemeyen, kendine imkan bulamayan insanlar orada yaşamak zorunda kalmış. Çerkezköy’ün 500 sanayi kuruluşunun kirliliğini içimize sindirdik. Bir tarafımızda 500 fabrika var, ormanlık alanların olduğu diğer tarafımıza da termik santral gelirse bugün 300 bin nüfus havasız kalacak. Kahramanmaraş’ta vatandaşlara ‘Bizim oraya termik santral yapılacakmış, buraya etkileri nelerdir?’ diye sorduk. Deyim yerindeyse bir dokunduk bin ah işittik. Anlatılanlarla yaşananların bir olmadığını gözlemledik. Vatandaşlarımızı bilgilendirmeye çalıştık. Ocak 2017’de bir anket yaptırdık. ‘Çerkezköy’de termik santral yapılmasını istiyor musun?' diye sorduk. Katılımcıların yüzde 77’si ‘Hayır’, yüzde ‘23’ü Evet dedi. 10 ay sonra yaptığımız ankette aynı soruyu tekrar sorduk. Ocak ayında yüzde 77 olan oran yüzde 87’ye çıktı. Mayıs ayında yine yapacağız, bu oranın daha da yukarı çıkacağına inanıyorum. Bu işin siyaseti yok. Tüm Çerkezköy tek yürek olmalı ve bu belayı başımızdan def etmeliyiz. Bunu Silivri başardı. Orada iktidarı, muhalefeti ile bir araya gelindi ve ‘Termik santral istemiyoruz’ denildi. Maalesef Çerkezköy aynı ortak tepkiyi veremedi. Bunu başardığımız gün ben inanıyorum santral buraya yapılmayacak" diye konuştu.
Toplantının sonunda vatandaşların sorularını cevaplayan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, bir süre vatandaşlarla sohbet edip, hatıra fotoğrafı çektirdi.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.