Koçak, Bu gidişe dur dememiz gerekiyor

Türk-İş Tekirdağ İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen ve önümüzdeki hafta Genel Kurul’a gelmesi beklenen kamuoyunda “İstihdam paketi” olarak bilinen kanun teklifine yaptığı açıklama ile tepki gösterdi.

Koçak, Bu gidişe dur dememiz gerekiyor
Tamer Avcılar
Tamer Avcılar
28 Ekim 2020 Çarşamba 11:19

Geçtiğimiz hafta TBMM’de iş ve çalışma koşullarıyla ilgili düzenlemeyi içeren ve kamuoyunda “İstihdam Paketi” olarak bilinen kanun teklifi ile ilgili Türk-İş tarafından ülke genelinde eş zamanlı basın açıklaması yapıldı.
Türk-İş Tekirdağ İl Temsilcisi ve TMS Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, sendika binası önünde açıklama yaptı. Açıklama Kovid-19 salgını koşulları göz önüne alınarak sosyal mesafeya dikkat edildi.
 Salgın nedeniyle az sayıda katılımcının olduğu açıklamaya, TEKSİF Çerkezköy Şube Başkanı Mürsel Türkkan, Türk Metal Sendikası Kapaklı Şube Başkanı Günay Özden, Tek-Gıda İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Aytaç Göçmen, Koop-İş Tekirdağ Şube Başkanı Ziya Nur Wzmez, Petrol-İş Şube Başkanı Ahmet Baranlı, Belediye-İş Sendikası Trakya Şube Başkanı İbrahim Özçelik, Teksif Çorlu Şube Başkanı Gültekin Bozan ve Pandemi nedeniyle sınırlı sayıda katılımcının katıldığı çok az sayıda sendika üyeleri katıldı.
Türk-İş Tekirdağ İl Temsilcisi ve TMS Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak açıklamasında şunları söyledi:” Geçen hafta TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba kanun teklifi ile bizlerin yıllardan beri karşı durduğu esnekleşme ve güvensizleştirme konuları tekrar gündeme geldi.
‘İstihdam paketi” adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketidir.
25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere “istihdam kolaylığı sağlayacağı” iddia edilen düzenleme, aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına, kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve de çalışma barışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın alt üst olmasına neden olacaktır.
Böyle bir düzenlemeye karşı çıkmazsak hem kendimize hem de çocuklarımıza çok büyük kötülük yapmış oluruz.
İşverenlerin isteklerinin bizim aleyhimize olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu yaşayarak öğrendik. Bu gidişe dur dememiz gerekiyor.
İşsizlik Sigortası Fonu, işvereni teşvik fonuna dönüşmüştür. Meclisten geçen sözüm ona istihdam paketi, işverenlere teşvik muafiyet af getirmektedir. İşçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmaktadır.
Türk-İş yıllardan beri, esnekleşme, güvensizleştirme ve kuralsızlaştırmaya karşı verdiği mücadeleyi aynı kararlılık ve azimle sürdürmektedir,
Salgın koşulları fırsata dönüştürülmek istenmektedir. Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açıktır: Yapamayacaksınız yaptırmayacağız!
Hükümetin uygulaması gereken öncelikli politika kayıt dışı çalışmayı önlemektir.
Ülke ekonomisi ve işçiler, kayıt dışı çalışmadan dolayı ağır bedeller ödemektedir.
Kayıt dışılığa dayanan emek sömürüsü ortadan kaldırılmalıdır.
Kayıt dışı istihdamla ülke büyük bir gelir kaybına uğramaktadır,
Arkadaşlar,
Salgın koşullarında işsizlikle mücadele böyle olmaz,
İstihdamı arttıracağız deyip işçiler güvencesizliğe, sendikasızlığa mahkûm edilemez!
İşçiler zorla ücretsiz izne çıkarılarak, günlük 39 TL ile yaşamak zorunda bırakılamaz!
Sosyal diyalogun içini boşaltarak iş barışı sağlanamaz!
İşçiye ölümü gösterip sıtmaya razı olmaları beklenerek işsizlikle mücadele edilmez!
TBMM’deki söz konusu düzenleme “işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etme” düzenlemesidir!
Bugün rüzgâr eken yarın fırtına biçecektir!
İşçinin bu düzenlemeye vereceği yanıt nettir; Mücadele mücadelemücadele!
Yaşasın Türk-İş
Yaşasın Ekmek Barış Özgürlük Mücadelemiz!”
 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.